Vesolje skriva mnogo ugank, ki jih človeški um še ni razvozlal, a vendar je neizmerljiva radovednost človeka doumela mnogo njegovih skrivnosti, in mi vam bomo na zabaven način predstavili nekaj osupljivih podatkov, o katerih mogoče še niste brali. Namreč modremu študentu ni nikoli dovolj izobraževanja! (Razen v torek, sredo in petek, ko se seveda žurira …)
- V vesolju je več kot 100 milijard galaksij.
- Luna se oddaljuje od Zemlje: vsako leto se oddalji za 3,8 centimetra.
- Jupiter je največji planet našega osončja in se obenem najhitreje vrti okoli svoje osi: dan je dolg le 9 ur in 55 minut. Ima 62 lun.
- Sonce je največji objekt v našem solarnem sistemu – vanj bi lahko spravili 1.3 milijona Zemelj. Površje ima 6000 °C, tako da tehnično gledano je pesem ‘Walking on Sunshine’, skupine Katrina and the Waves, ena velika nate**ncija …
- Saturn, drugi največji planet v osončju, je hkrati najlažji. Njegova gostota je tako nizka, da bi v vodi – plaval.
- Asteroidi našega solarnega sistema so postranski izdelek njegovega nastanka. Večina jih leži med Marsom in Jupitrom, nevarni asteroidi, tisti, ki lahko povzročijo uničenje življenja na Zemlji, pa nas zadanejo povprečno le vsakih 100.000 let. Dnevno lahko opazujemo več kot 20 milijonov meteorjev (objekti iz vesolja, ki vstopijo v Zemljino atmosfero, a izgorijo preden dosežejo površje), a le eden ali dva meteorita (objekti, ki ‘preživijo’ do stika s površjem) padeta na tla našega planeta.
- Odkrili smo 14 črnih lukenj, najbližja je oddaljena 8000 svetlobnih let.
- Najbolj temen del vesolja ima 2,7 stopinj kelvina (-270 °C). Imel bi absolutno ničlo (0 stopinj kelvina), a je zaradi radiacije v ozadju malo toplejši.
- Če bi bil človek nenadoma izpostavljen vesolju, bi doživel sledeče:
- Hipno razširitev plina v pljučih zaradi dekompresije.
- Voda bi spontano izparela, kar pomeni, da bi vlaga v ustih, očeh in mehkem tkivu izginila.
- Zanimivo je, da se toplota v vakuumu prenaša počasi, zato ne skrbite, ko boste izpostavljeni vesolju – ne boste umrli zaradi mraza … takoj.
- Neposredna izpostavljenost sevanju sonca (ali druge zvezde) bi povzročila močne opekline na koži.
- V popolni odsotnosti zračnega pritiska bi pljuča začela delovati v obratni smeri: kisik bi bil iz krvi potisnjen nazaj v pljuča, kar bi pospešilo zadušitev.
- Zvok v vesolju ne obstaja, saj ni zraka, ki bi prenašal vibracije zvoka.
- Vesoljska obleka ameriške agencije NASA stane 12 milijonov dolarjev. Kar pomeni, da če ste za pusta videli astronavta, je velika verjetnost, da ni imel prave Nasine obleke …
- Na Marsu je vulkan, ki v višino meri tri Mount Evereste (21 kilometrov) in je 600 kilometrov širok.
- V vesolju postaneš večji: izpostavljena gravitaciji vesolja se hrbtenica izravna, saj ni običajnega potiska navzdol. Oseba lahko tako na vesoljski postaji zraste tudi za 5 centimetrov.
- Vremenski presežki našega osončja: orkan na Jupitru divja že 300 let, Merkur ima zaradi manka atmosfere temperaturno amplitudo od -180 do 425 °C, ozračje Venere je ožgajoč petkratnik vrele vode (500 °C) in veter na Neptunu doseže 2500 kilometrov na uro.
- Posadka Apolla (Aldrin, Collins in Armstrong), ki je prva pristala na Luni, ni imela nikakršnega življenskega zavarovanja, zato v primeru nevrnitve njihove družine ne bi dobile nobenega zneska v tem smislu. A trije astronavti so se znašli in v času pred izstrelitvijo podpisovali fotografije, ki bi jih v primeru njihove smrti družine lahko prodale.
RU