7. Festival angažiranega pisanja 2023
Festival Itn. vse od svojega nastanka orje ledino v slovenskem festivalskem prostoru. Program skupaj s programsko ekipo oblikujejo dijakinje in dijaki, študentke in študenti. »Branje knjig je ena najbolj zanimivih in običajnih reči, ki jih lahko počnemo v prostem času in festival Itn. je dober način za promoviranje te ideje med mladimi. Festival skozi celo leto pripravljajo mladi, ki se javijo prek razpisa. Izbirajo knjige in teme, ki njih zanimajo, oblikujejo dogodke, ki se jim zdijo smiselni, in to je dobro, saj tako nastane njihov festival.« ob tem pravi Tina Popovič.
Že sedmič bo Vodnikovo domačijo napolnil zvok pogovorov o pisanju, branju, družbi in še čim. In kot že večkrat poprej, je tudi letošnji poseben. Sodelovala bo največja mednarodna zasedba do zdaj, ki se je lahko veselijo obiskovalci. »Vsako leto se hote ali pa nehote zgodi, da se vsi naši dogodki povežejo v rdečo nit. Letos se v glavnem sprašujemo o identiteti.. Od identitete oseb do identitete stripa,« je povedal Matevž Rems, eden izmed članov programske ekipe festivala Itn.
Itn. In tako naprej. Z branjem. Pisanjem. Razmislekom. In skupnostjo, ki si prizadeva za dobro vseh.
Program festivala Itn. letos z največjo mednarodno zasedbo
Festival bo otvorila okrogla miza o javnem šolstvu kot temeljnem mehanizmu solidarnosti, nato pa se bodo vse do nedeljskega večera zvrstili še drugi dogodki. Najširši publiki bo najbolj znano mednarodno ime seveda nizozemska pisateljica Lale Gül, katere prvenec Živela bom je letos v prevodu Stane Anželj izšel pri Mladinski knjigi. Pogovoru z njo bo sledil tudi pogovor s Selmo Skenderović, avtorici pa bosta na otvoritvenem dnevu združeni pri pogovoru Zapletenost identitete.
Na festivalu bo potekal tudi pesniški performans pod režisersko taktirko Staše Prah, ki bo povezal srbske, črnogorsko in slovenske pesnice in pesnike. Aktualna bo tudi menjalnica poezije, ki se bo čudovito povezala z dogodkoma Pišem ti-interpretacija pisem in Čustva v umetnosti, umetnost v čustvih.
Poudarek pa bo tudi na stripovski obliki literature, saj bosta Ivan Mitrevski in Goran Lukić iz Delavske svetovalnice predstavile strip Nevidna življenja.
Celoten program je na voljo na tej povezavi.
Petek, 29. september
- 11.00 Javna šola kot temeljni mehanizem solidarnosti – okrogla miza
- 16.00 Kdaj živimo na račun Drugega? – 2 predavanji
- 18.00 Lale Gül: Živela bom – pogovor z avtorico
- 18.45 Selma Skenderović: Zakaj molčiš, Hava? – pogovor z avtorico
- 19.30 Zapletenost identitet – pogovor z avtoricama
Sobota, 30. september
- 10.00 3 avtorice, 3 meniji – literarni zajtrk
- 12.00 Čustva v umetnosti, umetnost v čustvih – pogovor
- 16.00 Pesniki sodobnosti – glasovi prihodnosti – pesniški performans
- 18.00 Menjalnica poezije – pesniško branje
Nedelja, 1. oktober
- 12.00 Program odsvetovan – pogovor o disleksiji, branju in pisanju
- 15.00 Pogovor v oblačkih – pogovor o stripu
- 16.00 Nevidna življenja – pogovor ob stripu
- 19.00 Pišem ti – interpretacija pisem
Urednik portala Student.si