Vsi smo že slišali znani pregovor, da so Gorenjci škrti. To je največji stereotip, ki se ga sliši. In to, da nimamo dobrega vina. Pri nas mošt pomeni jabolčni sok, ne pa vino, kot na Dolenjskem. Imamo sicer lepe gozdove, Bled in Bohinj, ampak ne znamo uživati v življenju.
Stereotipi veljajo za vsako pokrajino v Sloveniji. Kar je zelo zanimivo glede na to, da živimo v tako majhni državi, pa smo si regionalno tako različni. Od kod sploh izvira, da smo Gorenjci skopuški? Precej verjetno iz naše zgodovine.
Dolga leta smo bili pod Nemci in življenje ni bilo lahko. Večina prebivalcev je bilo kmetov in morali so pridelati svojo hrano. Revščina je bila prisotna na vsakem koraku. Ljudje so bili zato prisiljeni v pazljivo ravnanje z denarjem.
Zakaj pa ti stereotipi veljajo še danes? Ker imamo doma babice in dedke, ki nam pravijo, da moramo vedno nekaj denarja dati na stran. Oni so doživeli vojno in kasnejše pomanjkanje in pač ne morejo iz lastne kože. Vsak evro dajo na stran in šparajo, za vsak primer.
Ali torej drži, da smo Gorenjci skopuhi? Če pogledam na splošno, bi verjetno lahko rekli, da seveda. Smo pa tudi delavni in zagnani, ne tako prevzetni kot Ljubljančani (če verjamete govoricam) in pridni kot čebelice.
Seveda pa povsod obstajajo ljudje, ki so skopuhi in taki, ki ves denar zapravijo sproti. Je pa precej verjetnejše, da te bo skopuh pozdravil z »ejga«.
Urednica revije Študent