Zakaj je bolje brati iz knjige kot iz ekrana?

Zakaj je bolje brati knjige?
Zakaj je bolje brati knjige? Foto: Bet_Noire iz iStock

V današnji digitalni dobi je branje iz ekranov postalo del našega vsakdana. Elektronske knjige, spletni članki in drugi digitalni viri so dostopni kjerkoli in kadarkoli. Kljub temu pa mnogi še vedno prisegajo na tradicionalne tiskane knjige. Zakaj je torej bolje brati iz knjige kot iz ekrana? V tem članku bomo raziskali prednosti branja iz knjig in zakaj mnogi še vedno raje segajo po fizičnih knjigah.

Manjša obremenitev za oči

Branje iz knjige je za oči manj obremenjujoče kot branje iz ekrana. Dolgotrajno gledanje v ekran lahko povzroči digitalno obremenitev oči, kar se kaže v simptomih, kot so suhe oči, glavoboli in zamegljen vid. Papirna knjiga pa ne oddaja svetlobe in ne utripa, zato je branje iz nje bolj prijetno za oči, še posebej pri dolgotrajnem branju.

Caucasian woman tired from working overtime, She has eyestrain from looking at the computer screen for a long time, Blue light is harmful to the eyes.
Foto: Eakkarat Thiemubol iz iStock

Boljša koncentracija in manj motenj

Ekrani so pogosto povezani z različnimi motnjami. Med branjem e-knjige ali članka na spletu lahko prejmemo obvestila, e-pošto ali sporočila, ki prekinjajo našo pozornost. Tradicionalna knjiga omogoča osredotočeno branje brez teh motenj. Ponuja okolje, ki je bolj primerno za poglobljeno branje in boljše razumevanje prebranega.

Pristna izkušnja branja

Branje iz knjige ponuja edinstveno izkušnjo. Občutek papirja pod prsti, vonj knjige, zvok obračanja strani – vse to prispeva k bogatejši in bolj osebni izkušnji branja. Te taktilne izkušnje lahko povečajo užitek pri branju in ustvarijo globlje povezave z vsebino.

Boljše pomnjenje in razumevanje

Raziskave kažejo, da branje iz knjige izboljšuje pomnjenje in razumevanje prebranega v primerjavi z branjem iz ekrana. Fizična struktura knjige, kjer lahko začutimo debelino prebranih strani in vidimo, koliko strani nam še preostane, pomaga pri boljšem orientiranju v besedilu in kognitivnem procesiranju informacij. Bralci knjig pogosto bolje razumejo in si zapomnijo prebrano vsebino.

Manj modre svetlobe

Ekrani oddajajo modro svetlobo, ki lahko moti naš cirkadiani ritem in vpliva na kakovost spanja. Branje iz knjige pred spanjem je bolj zdravo, saj ne vpliva na naše naravne spalne cikle. To je še posebej pomembno za tiste, ki imajo težave s spanjem ali želijo izboljšati svojo spalno higieno.

Girl works on internet. Reflection at the glasses from laptop.Close up of woman's eyes with black female glasses for working at a computer. Eye protection from blue light and rays.
Foto: Vadym Plysiuk iz iStock

Dolgotrajnost in trajnost

Knjige so trajnosten medij, ki ne zahteva električne energije za branje. So tudi bolj trpežne in dolgotrajne kot elektronske naprave, ki lahko postanejo zastarele ali pokvarjene. Knjige lahko prenesemo iz generacije v generacijo, kar jim daje poseben kulturni in zgodovinski pomen.

Estetska vrednost

Knjige imajo tudi estetsko vrednost. Polne knjižne police lahko polepšajo prostor in ustvarijo prijetno atmosfero. Fizične knjige so lahko tudi zbirateljski predmeti, ki imajo sentimentalno vrednost in nas spominjajo na določene trenutke v našem življenju.

Lisbon, Portugal, October 10, 2022. Bookstore in the city center of Lisbon.
Foto: Joao Manita iz iStock

Dostopnost in neodvisnost od tehnologije

Knjige ne potrebujejo internetne povezave, baterij ali drugih tehnoloških pripomočkov. So vedno dostopne, tudi v okoliščinah, kjer tehnologija ni na voljo. To omogoča neprekinjeno branje kjerkoli in kadarkoli, ne glede na stanje baterije ali dostop do električne vtičnice.

Zakaj knjige ostajajo pomembne?

Kljub napredku tehnologije in široki dostopnosti digitalnih bralnih virov, tradicionalne knjige ohranjajo številne prednosti. Manjša obremenitev za oči, boljša koncentracija, pristna izkušnja branja, boljše pomnjenje in razumevanje, manj modre svetlobe, dolgotrajnost, estetska vrednost ter dostopnost in neodvisnost od tehnologije so le nekatere izmed njih. Knjige ponujajo bogatejšo in bolj poglobljeno bralno izkušnjo, ki je ne more nadomestiti nobena digitalna naprava.

Jan Nebec

Junior novinar

Prejšnji članekSamsung in francoska vizionarja Raymond in Simon Depardon prinašata svež pogled na šport olimpijskih in paraolimpijskih iger Pariz 2024
Naslednji članek10 citatov Marka Avrelija, ki te naučijo kako živeti!
Jan Nebec

Junior novinar

Uporabljamo Akismet za manjšanje neželenih oglasnih komentarjev (spam). Politika zasebnosti.