Liber.ac 2023 bo potekal »Brez dlake na jeziku«

Liber.ac 2023 med 23. in 25. majem
Liber.ac 2023 med 23. in 25. majem Foto: on liberac

Letos bomo že 14. zapored obeležili sejem akademske knjige Liber.ac. Letošnji slogan enega najbolj priljubljenih knjižnih sejmov je »Brez dlake na jeziku«, kar nam lahko razkrije že marsikaj. Kdaj, kje, zakaj in kako o sejmu akademske knjige Liber.ac 2023.

Liber.ac 2023 v Foersterjevem vrtu

Med 23. in 25. majem 2023 se bo že 14. leto zapored odvil sejem akademske knjige. Sejem organizira Filozofska fakulteta v partnerstvu z Mestno občino Ljubljana. Kje? V Foersterjevem vrtu za Filozofsko fakulteto Univerze v Ljubljani.

Nekateri založniki bodo knjige ponujali tudi preko spleta. Spletni sejem bo potekal od 22. 5. do 28. 5. 2023.

 

Naslov letošnjega sejma je Brez dlake na jeziku.

»Frazem brez dlake na jeziku v slovenščini pomeni, da govorimo odkrito in neposredno ter brez zadržkov povemo svoje mnenje. Temelji na dejstvu, da lahko karkoli v ustih ali na jeziku ovira naš govor in ga popači. Če oviro odstranimo, v tem primeru dlako, lahko govorimo nepopačeno, naravnost, brez olepšav. Dlaka je torej prispodoba za oviro v našem mišljenju ali volji, da povemo resnico. Govoriti brez dlake na jeziku, govoriti resnico in razmišljati kritično pa je obenem bistven element poslanstva ljubljanske Filozofske fakultete.«

Osrednja rdeča nit sejma Liber.ac je letos s svojimi dejavnostmi vpeta v Leto jezikov. Kako zelo pomemben je jezik, so zapisali mnogi literati, med njimi tudi Nobelova nagrajenka za literaturo, Avstrijka Ingeborg Bachmann: »Če bi imeli besedo, če bi imeli jezik, ne bi potrebovali orožja.«

Celoten program si lahko ogledaš na spletni strani sejma Liber.ac 2023.

Sejem akademske knjige Liber.ac 2022
Sejem akademske knjige Liber.ac 2022 Foto: on liberac

O letošnji izvedbi so zapisali: »Liber.ac bo letos v duhu Leta jezikov jezikovno obarvan in brez dlake na jeziku. Po kapljicah boste denimo lahko spoznali različne indoevropske jezike, delo tolmača za slovenski znakovni jezik, kultne prevode in prevode antične filozofije, prevode poezije iz srednjevisoke nemščine, spregovorili o Chat GPT, prisluhnili koncertu sevdalink in nekaterih drugih pesmi Balkana ter romanski glasbi. Program vključuje tudi prekmurščino v zvoku, pisavi in zavesti Slovencev, slovanski večer, ki bo namenjen sobivanju človeka in živali, spletnemu portalu ljubezni in njegovemu jeziku, in še mnoge druge dogodke. Ob vsem pa bo najpomembnejša spremljevalka – knjiga. Knjiga, ki je lahko orožje, kot je zapisal Brecht, knjiga, ki je telo mišljenja, kot je zapisal Hegel, in knjiga, ki jo, če jo ljubimo, ne smemo posoditi, temveč imeti, kot je zapisal Nietzsche.«

Žiga Kastelic

Urednik portala Student.si

Prejšnji članekKalčki recepti: Trije zdravi recepti z rastlinskimi kalčki
Naslednji članekBomo v prihodnosti svojo zavest lahko naložili na kvantni računalnik?
Žiga Kastelic

Urednik portala Student.si

Uporabljamo Akismet za manjšanje neželenih oglasnih komentarjev (spam). Politika zasebnosti.