Po izidu trilogije Gospodar prstanov, ki z vsakim letom doda k svojemu statusu filmskega čudeža, so se začela ugibanja o nastanku novih filmov v svetu Tolkienovih besedil. Iz ‘otroške’ knjige Hobit so se rodili trije filmi, čeprav sta bila še mesece pred izidom prvega napovedana samo dva. Zadnji v trilogiji je bil posnet po samo petdesetih straneh knjige, ki ima v novem slovenskem prevodu 360 strani. V času, ko pri Amazonu serijo ustvarjajo iz manj kot 120 strani prilog Kraljevi vrnitvi, so se ustvarjalci animeja odločili za še drznejšo potezo. Vojna Rohirrimov je v najslabšem primeru posneta po treh straneh in pol, ki jih najdemo v prej omenjeni prilogi, tokrat naslovljeni z Eorlova rodbina.
Vojna Rohirrimov ali par listov v Gospodarju prstanov
Če z zgodbo niste seznanjeni, vključuje kvarnike.
To je zgodba o Helmu Mlatorokemu, kot je ime Helmu Hammerhandu v svežem prevodu Sergeja Hvale. Tako strani pravijo, da se je zgodba filma začela, ko je Helm vplivnega moža Marke po imenu Freca, povabil na zasedanje svojega sveta. Ta je prijezdil s številnimi spremljevalci in Helma v imenu svojega sina Wulfa zaprosil za roko njegove hčere.
»Helm mu je odgovoril takole: ‘Odkar si bil nazadnje tu, si se pošteno razširil. Ampak zgleda, da samo v vamp.’ Možje so se ob tem zasmejali, kajti Freca je bil zares obilen,« lahko beremo v knjigi. Pobesneli Freca ga ozmerja in besni: »Stari kralji, ki zavrnejo ponujeno palico, včasih hitro klecnejo.«
Helm mu je dejal, da se bosta o zakonu njegovega sina pomenila po koncu zasedanja. Ko se odpravita iz Edorasa na ravnico, Helm odslovi Frecove može,ki ugotovijo, da so v manjšimi.
»No, Dunlending, le s Helmom, samim in neoboroženim, moraš obračunati. Ampak ti si že toliko povedal, da sem na vrsti jaz. Freca, trebuh se ti je povečal, pamet pa skrčila. O palicah mi boš govoril! Če Helmu ni po volji ukrivljen drkelj, ki mu ga tiščijo v roke, ga zlomi. In prav to se bo zgodilo!« beremo iz knjige tik preden Helm Freci zada tak udarec s pestjo, da se je ta omamljen zvrnil na hrbet in kmalu umrl. Frecovega sina in sorodstvo je oznanil za kraljeve sovražnike.
Že naslednji odstavek nas vrže štiri leta v prihodnost, ko se mora Rohan braniti pred velikimi nadlogami. Piratska ladjevja in napadi z vzhoda dajo Dunlendingom, ki jih vodi Wulf, priložnost, da napadejo. Ogromno število nasprotnikov, ki se jim pridružijo Gondorjevi nasprotniki, je dovolj, da Rohirrimi padejo.
»Rohirrimi so doživeli poraz in sovražniki so preplavili njihovo deželo. Kdor ni umrl ali padel v suženjstvo, je pobegnil v gorske drage. Helmu so na Isenskih plitvinah prizadejali velike izgube in ga pregnali od tam. Zatekel se je v Rogov grad in v grapo za njim (pozneje so jo poimenovali Helmova globel), kjer so ga nato oblegali. Wulf je zazvel Edoras, sedel v Meduseld in se razglasil za kralj. Pri obrambi vrat v dvorano je kot zadnji od vseh padel Haleth, Hamov sin.«
Začne se Dolga zima, ki Rohan prekrije s snegom za celih pet mesecev. »V Helmovi globeli je po prelomu leta zavladala huda lakota, zato je obupeni Hama, kraljev mlajši sin, kljub očetovemu nasvetu povedel može na prosto, da bi našli kaj za pod zob. Toda izgubili so se v snegu,« pravi odstavek na 517 strani Kraljeve vrnitve. Strah pred žalujočim Helmom je sovražnikom nagnal strah v kosti. »Dostikrat si je nadel bela oblačila, zapustil trdnjavo in se kot kak snežni trol priplazil v sovražne tabore, nato pa golorok pobil dosti mož.«
Razberemo, da se je nekega dnese je oglasil njegov rog, a Helm se ni vrnil. »Zjutraj je prvič po dolgem času zasvetilo sonce in na okopu so videli nepremično stati belo postavo. Samevala je, zakaj nihče izmed Dunlendingov se ji ni uspel približati. Tam je stal Helm, mrtev, a pokončen in ne klečeč.«
Po koncu zime se z Dunharka na severu spusti Frealaf, sin Helmove sestre Hilde. Z odredom mož preseneti Wulfa, ga pokonča in osvoji Edoras. Ob topljenju snega so nastale velike poplave, nastalo pa je prostrano močvirje. Napokon je na pomoč prišla pomoč iz Gondorja. Dunlendingi so morali oditi iz Rohana in Isengarda, Frealaf pa je postal kralj. Na njegovem kronanju se pojavi tudi Saruman, ki je prinesel darila in opeval rohirrimsko hrabrost. Kmalu zatem se je naselil v Isengardu, se dolga leta pretvarjal, da je prijatelj Rohana, a koval svoje skrite načrte.
Strahovi oboževalcev Tolkiena
Na tak ali drugačen način se vsak ljubitelj knjige boji, ko je napovedana filmska predelava slednje. Ljubitelji Gospodarja prstanov, ki v filmski obliki velja za veličastno stvaritev, ne bodo nikoli dočakali nečesa, kar bi se lahko v njihovih očeh dotaknilo vrhovne mojstrovine. Svoje sta tako in drugače opravila trilogija Hobit in predvsem serija Prstani moči, ki je zdesetkala upanje oboževalcev.
Če se mnogi (konzervativni) ustvarjalci na spletu nadvse bojijo treh reči – rasne menjave likov, vsega, kar ni heteroseksualnost in glavne ženske vloge -, se studio mogotci bojijo le ene. To je potek licenčnih pravic. In prav to je kljubovalo, da je šel leta 2021 film v hitro nastajanje. Prejeli smo prve informacije o prvem animiranem filmu Tolkienovih del po Gospodarju prstanov Ralpha Bakshija iz leta 1978.
Vojna Rohirrimov, vrnitev Gospodarja prstanov – prvi napovednik filma! (#video)
Film je ustvarjen v anime stilu, kar je odtujilo nemalo število oboževalcev zahodnega sveta, ki animacijo preprosto odklanjajo. Četudi so se k ustvarjanju vrnili ‘vsi’ od Petra Jacksona navzdol, je (bil) strah prisoten. Ta se pokaže v eni stvari, Helmovi neimenovani hčeri kot glavni junakinji filma, ki za seboj povleče raztegovanje zgodbe, ki je opisana zgoraj.
Scenaristi so se odločili, da bo Hera temeljila na Ethelfled, hčerki wesseškega kralja Alfreda Velikega. Ustvarjalci na čelu z japonskim režiserjem Kenjijem Kamiyamo pravijo, da v popkulturi temelji na Miyazakijevi Nausici iz Doline vetra (Nausicaä of the Valley of the Wind, 1984).
Ali se bo odločitev za predelavo nekajstranske zgodbe in vso priključeno prtljago izkazala za napačno? To bomo videli po ogledu filma. Če nič drugega, je zagotovo zanimivo dejstvo, da gre za prvi animirani film studia New Line Cinema po letu 1994, ko so izdali Labodjo princeso.
Urednik portala Student.si