Kitajska zgodovina je ena najbolj bogatih in raznovrstnih na svetu. Enako, če ne še nekoliko bolj izrazito, je z njihovo mitologijo in legendami. Gre za enega od »žanrov« knjig, ki bo vedno priljubljen pri mladih, odraslih in vseh ostalih. Le kdo ni v svojem življenju prebral vsaj enega mita ali legende, ne glede na državo oziroma kraj izvora? Jazon in Argonavti, Kralj Artur in seveda Kralj Matjaž. Kaj pa kitajska dežela, ki se nam zdi obenem tako oddaljena in blizu zaradi svojih čudes ter lepot? Pri založbi Miš je izšla knjiga Kitajski miti in legende, ki združuje več kot 30 tradicionalnih zgodb različnih avtoric.
Kitajski miti in legende približuje čudovite zgodbe sveta
Tina Ilgo, Tjaša Vilotič, Katja Simončič in Mojca Seljak so zbrale 32 kitajskih mitov in legend, ki bralcu približajo mitološki vidik Kitajske. »Pred nami je odlično čtivo za bralce vseh starosti. Najmlajši se bodo čudili moči in pogumu junakov, pohlepnosti in usodnim napakam, plemenitosti in vztrajnosti. Poznavalci Kitajske pa bodo v pripovedih prepoznali starodavne, še žive običaje, njihovo mitološko ozadje – in verjetno tudi kakšno priljubljeno sodobno filmsko predelavo,« je med drugim o knjigi zapisala Alenka Suhadolnik, veleposlanica Republike Slovenije na Kitajskem.
Kitajski miti in legende: Tina Ilgo, Tjaša Vilotič, Katja Simončič in Mojca Seljak, založba Miš, 200 strani.
Druščina, ki je ustvarila knjigo, si zasluži aplavz
Čeprav se zdi čudno in morda napačno napisati, da to knjigo ločuje le ena stvar, bomo storili prav tako. Knjig o legendah in mitih je na knjižnih policah precej, razlikujejo pa se seveda po tematiki oziroma izvoru le te. Ampak Kitajski miti in legende ima nekaj, kar je prisrčno, pogumno in nadvse čudovito.
Ilustracije, ki spremljajo zgodbe, so ustvarile slovenske ilustratorke in ilustratorji. Peter Škerl, Marta Bartolj, Anka Kočevar, Jure Engelsberger, Jaka Vukotič, Polona Lovšin, Liana Saje Wang in Huiqin Wang. Tako je pri knjigi sodeloval velik nabor znanih imen iz slovenskega kulturnega prostora, kar še dodatno doda pomenu same knjige.
Pomen kitajske mitologije danes
Kitajska mitologija nas med drugim uči o pomenu dobrih dejanj in poudarja moč naravnega sveta ter pomen spoštovanja mrtvih. To je razvidno iz praks čaščenja prednikov, ki so bili sestavni del kitajske vere in kulture. Čaščenje prednikov je poudarjalo pomen spoštovanja prednikov in ohranjanja močne povezave z mrtvimi, verjeli pa so, da lahko ta povezava živim prinese blagoslove in blaginjo. Kot mnoge druge mitologije, seveda odvisno od samega mita, nudijo vpogled v človeško izkušnjo in raziskujejo temeljna vprašanja o življenju, smrti in vesolju. Mitologija je že tisočletja sestavni del človeške kulture in služi kot način za prenašanje zgodb, vrednot in prepričanj iz roda v rod. Kot rečeno je kitajska zgodovina oziroma mitologija polna prečudovitih in prekrasnih zgodb, ki so polne domišljije in naukov.
S knjigo Kitajski miti in legende smo v pisani in risani obliki dobili prekrasno branje, ki bo mlado in staro navduševalo še mnogo let.
Katere mite in legende boš spoznal v knjigi?
- Pangu loči nebo in zemljo
- Nuwa ustvari ljudi
- Fuxijevi izumi
- Nuwa zakrpa nebo
- Suiren odkrije ogenj
- Shennong odkrije zdravilna zelišča
- Jingwei poskuša napolniti morje
- Bitka med Rumenim in Ognjenim cesarjem
- Bitka med Rumenim cesarjem in Chiyoujem
- Lokostrelec Yi in deset sonc
- Chang’e poleti na luno
- Človek na luni
- Žadasti zajec
- Yu Veliki zajezi povodenj
- Krapi skačejo čez Zmajeva vrata
- Osem nesmrtnikov prečka morje
- Nezha
- Kuafu lovi sonce
- Stari bedak prestavi gori
- Legenda o Miao Shan
- Suho in beli konj
- Kitajski zmaj
- Feniks
- Veličastna tekma
- Pošast Nian
- Dekle po imenu Yuan Xiao
- Legenda o Jie Zituiju
- Slovo Qu Yuana
- Pastir in tkalka
- Mu Qianlian reši mater
- Praznik dvojne devetice
- Bog kuhinje
Recenzijo nam je omogočila založba Miš.
Urednik portala Student.si