7 prednosti branja fizičnih knjig

Happy beautiful woman in white dress relaxing in hammock.
Foto: Beli_photos iz iStock

Tiskane knjige nas spremljajo že več stoletij, v zadnjih letih oziroma desetletjih pa se pojavljajo tudi e-knjige, audioknjige… Slednje so ponavadi bolj praktične, zasedejo manj prostora, so lažje dostopne itd.

V zadnjih nekaj letih pa so fizične oziroma tiskane knjige doživele ponoven razcvet, in to z dobrim razlogom – so boljše za naše možgane, zdravje in planet. E-odpadki imajo 15% stopnjo recikliranja, medtem ko ima papir veliko višjo stopnjo recikliranje (kar 65-69%). Poleg tega je papir iz obnovljivega vira.

V nadaljevanju navajamo 7 razlogov za izbiro fizične tiskane knjige pred npr. e-knjigo.

1S fizično knjigo absorbiraš več informacij

Young smart woman reading book on floor
Foto: George Milton iz Pexels

Glede na študijo, ki je bila predstavljena v Italiji leta 2014, bralci tiskanih knjig vsrkajo in si zapomnijo več informacij, kot bralci e-knjig. V prejšnji študiji so bralci tiskanih knjig prav tako dosegli višje rezultate na drugih področjih, kot so empatija, poglobitev v knjigo in razumevanje pripovedi. Znanstveniki menijo, da je ta učinek povezan z otipom in občutkom držanja knjige v rokah.

Pri branju tiskanih knjig lahko bralci lažje vidijo svoj napredek v knjigi. Poleg tega se je s tiskano knjigo lažje vrniti nazaj in potrditi ter najti informacije, za katere morda nisi prepričan, ne da bi izgubil stran na kateri si in se moral pomikati ali klikati nazaj na svoji napravi.

2Fizične knjige pomagajo otrokom, da postanejo boljši bralci

Oče s hčerko in sinom bere pred spanjem

Druga študija o majhnih otrocih, starih od tri do pet let, je pokazala, da otroci slabše razumejo zgodbo, ko jim starši berejo iz e-knjige kot iz tiskane knjige.

Raziskovalci teoretizirajo, da je do tega prišlo, ker otroke elektronska naprava zmoti in se težje osredotočijo na samo zgodbo.

Majhni otroci lahko tiskane knjige oziroma slikanice prav tako primejo v roke, si ogledajo slikice in se tako lažje vživijo v zgodbo.

3Fizične knjige so bolj prijazne očem

Profile side photo of positive dreamy afro american girl sit divan read paperbook, enjoy fiction story covered by plaid checkered blanket in room apartment
Foto: Deagreez iz iStock

Glede na to, da številna delovna mesta zahtevajo, da ves dan strmimo v računalniški zaslon (in pogosto to počnemo tudi v prostem času), je pametno, da si oči odpočijejo kadar koli lahko. Elektronske naprave lahko povzročijo utrujenost oči, kar lahko povzroči zamegljen vid, rdečico, suhost in draženje. Pri tiskanih knjigah teh težav ni.

4Fizične knjige ti lahko pomagajo bolje spati

Peaceful man enjoying reading book in bed with warm soft lighting in intimate bedroom setting.
Foto: golubovy iz iStock

Pred spanjem je branje z zaslona ali brskanje po aplikacijah na telefonu slaba ideja. Študija za študijo je pokazala, da se modra svetloba z našega zaslona lahko poigrava z našimi ravnmi melatonina in s cikli spanja, zaradi česar težje zaspimo in se počutimo otopeno in manj spočito, ko se zbudimo.

Na splošno pa nam lahko angažiranost in možganska aktivnost, ki prideta z branjem, pomagata zaspati, ko imamo s tem težave.

5Pri fizičnih knjigah je manj verjetno da izgubiš fokus

Close-up of African American female student learning from books in a library.

Morda ni presenetljivo, da ljudje, ki berejo e-knjige, lažje zaidejo na stran pot in izgubijo fokus, vendar ne samo zato, ker jim je internet na dosegu roke. Digitalni bralci običajno porabijo več časa za iskanje ključnih besed kot za dejansko obdelavo tega, kar (pre)berejo. In s tiskano knjigo ni nobene možnosti, da bi te zmotile povezave ali da bi te posrkalo v internetno zajčjo luknjo.

6Imeti domačo knjižnico je povezano z višjim akademskim uspehom

Child reading book. Kids read. Little boy at a colorful bookshelf doing homework for school. Student with books. Early education and development. Home library for children. Preschool kid study.
Foto: FamVeld iz iStock

Glede na študijo bralcev iz 42 držav je večja verjetnost, da bodo učenci, ki imajo doma knjige, dosegli višje rezultate na testih. Ni pomembno, koliko knjig imaš doma, a vsaka dodatna knjiga pomaga otrokom, da so boljši v akademskem svetu.

To še posebej velja za otroke iz socialno ogroženih družin. Raziskovalci menijo, da je to zato, ker knjige doma otroke spodbujajo k branju za zabavo in pogovori s starši o tem, kaj so se naučili, kar jim bo v razredu samo koristilo.

7Fizične knjige povečujejo veselje do branja

Happy relaxed old senior elderly woman grandmother relaxing while reading book in hammock outdoors in garden forest. Spending time outside

Ena nedavna raziskava študentov v ZDA, na Slovaškem, Japonskem in v Nemčiji je pokazala, da ima 92% udeležencev raje dejanske knjige, ki jih lahko primejo in se jih dotaknejo ter prelistajo, kadar hočejo.

Zlasti slovaški dijaki so povedali, da uživajo v vonju fizičnih knjig. Znanstveniki, ki so analizirali kemično sestavo starih knjig, so namreč ugotovili, da strani vsebujejo pridih vanilje in tudi rahel vonj trave.

V tem smislu je vdihovanje stare knjige malo podobno užitku, ki ga človek dobi ob vonjanju parfumov ali rož. Študije so tudi pokazale, da nas knjige lahko naredijo srečnejše, nas navdihnejo za potovanja in nas spodbudijo k odločitvam, ki spremenijo življenje.

Zato se ne počuti krivo naslednjič, ko boš v knjigarni zapravil malo več, kot si načrtoval: znanost namreč pravi, da je to dobro zate.

Maša Kraljič

Junior novinar

Prejšnji članekJe pametno takoj prižgati gretje, ko se usedemo v avto?
Naslednji članekKo tri strani Gospodarja prstanov postanejo svoj film
Maša Kraljič

Junior novinar

Uporabljamo Akismet za manjšanje neželenih oglasnih komentarjev (spam). Politika zasebnosti.