Predstavljamo pet sodobnih španskih avtoric, ki jih moraš prebrati. Vsaka od njih prinaša edinstven glas in perspektivo v literarni svet. Te avtorice pripomorejo k razumevanju raznolikega in dinamičnega sveta sodobne španske literature. Odkrij zgodbe, ki danes oblikujejo literarno sceno v Španiji.
Rosa Montero
Rosa Montero, ena največjih modernih španskih pisateljic, nikoli ne razočara s svojimi podrobnimi opisi sveta in oseb. Temeljne teme njenega pisanja so spomin, domišljija, identiteta, smrt in ljubezen. Svojo pisateljsko pot je začela z novinarstvom, nato pa se podala tudi v esejistiko in pisanje romanov. Je večkrat nagrajena avtorica. V slovenščino sta prevedeni Kanibalova hči in Strasti.
Almudena Grandes
Madridska pisateljica Almudena Grandes je zaslovela s svojim erotičnim romanom Las edades de Lulu (Lulu: erotična ezpoved neke ženske) in zanj prejela leta 1989 prejela nagrado Premio La Sonrisa Vertical. Poleg tega je prejela tudi druge nagrade za svoje romane in zbirke kratkih zgodb. Njena dela govorijo o ljudeh v zadnji četrtini 20. in začetku 21. stoletja. Njen stil prežema realizem in psihološka introspekcija. V svojih nazorih in delih se je politično opredeljevala kot levičarka, kritizirala Francov režim in svoje življenjsko delo podčrtovala tudi z javnim aktivizmom.
Najat el Hachmi
Pisateljica maroškega porekla predstavlja zgodbe prežete s feministično noto in iskanjem dostojanstva. Njeno živo pisanje je rodilo uspešnice El último patriarca, La hija extranjera in El lunes nos querrán (V ponedeljek nas bodo ljubili), za katero je leta 2021 prejela tudi nagrado Premio Nadal. Slednjo lahko beremo v hrvaškem prevodu.
Eva Baltasar
Katalonska pisateljica Eva Baltasar se v svojih romanih s popolno jasnostjo in direktnostjo loti tem samomora, ne-materinstva in lezbičnega seksa. S svojimi zgodbami fascinira bralca v svoji trilogiji uspešnic: Permafrostu sledi Boulder, serijo prvoosebnih ženskih naracij pa zaključuje Mamut. Poleg tega je Eva tudi pesnica, ki je objavila že deset pesniških zbirk, ki so prejele različne literarne nagrade.
Julia Navarro
Julia Navarro je zaslovela z zgodovinskim romanom La hermandad de la sábana santa (Bratovščina svetega prta). Kljub temu se je v sledečih delih lotila tudi sodobnih tem, o katerih tudi sicer piše kot novinarka in politična analitičarka. V njenem zadnjem delu De ninguna parte (Iz nikoder) tako Navarro obravnava posledice vojne in islamskega terorizma.
Novinar