Knjige nas popeljejo v nove svetove, gledamo črke in haluciniramo, spoznavamo nove zgodbe in ljudi. Branje knjige je kot pogovor z ljudmi, ki so nas že davno zapustili, je rekel Rene Descartes.
Predstavljamo ti izbor poletnega branja, ki ti bo dal misliti ali te zabaval, te popeljal na dogodivščine v daljne kraje in popestril poletne noči ob šumenju valov.
1Franz Kafka – Amerika
Amerika je prvo delo najbolj slavnega izmed eksistencialistov. Veliko ljudi ne mara Kafke zaradi grenkih spominov iz srednje šole, ko smo morali brati njegovo Preobrazbo. A ne boj se, Amerika ima zanimivo zgodbo, ironične preobrate (ki so tako značilni zanj, da imajo svoj lasten izraz: kafkaesque), razmišljanja o življenju in vlogi človeka v svetu, kritiko družbe, ljubezenske zaplete in splošen grenko-sladek priokus. Za vse filozofske dušice med nami, je to popolna knjiga, ki jo lahko prebereš v nekaj dneh.
Zgodba sledi šestnajstletnemu Karlu Rossmanu, ki ga je posilila domača služkinja in dobila njegovega otroka zaradi česar so se ga starši odpovedali in ga poslali v Ameriko. Zaplet se začne že ob pristanku, ko se Karel postavi za ladijskega kurjača pred kapitanom in ostalimi uradniki ter jih s z bistrimi argumenti skoraj prepriča, da kurjač obdrži službo. A kar naenkrat ta boj postane nepomemben, saj se izkaže, da je eden od prisotnih uradnikov Karlov bogati stric Jakob. V nadaljevanju je Amerika zaporedje preobratov, ki Karla popelje po ZDA v začetku 20. stoletja. Nenehni vzponi in padci, socialne in osebne krivice, zapleti, ljudje in Karlove dogodivščine so prava eksistencialistična poslastica.
2Vinetou
Klasika pustolovskih romanov izpod peresa slavnega Karla Maya. V trilogiji sledimo priseljencu v Ameriki (oz. na divjem zahodu), ki si je zaradi svojih pesti pridobil naziv Old Shatterhand. Pridruži se skupini, ki postavljajo železnico na divjem zahodu in v nekem trenutku se znajdejo na terenu krvoželjnih Apačev, ki jih napadejo. Preživi jih le nekaj in Old Shatterhand si pridobi spoštovanje njihovega poglavarja Vinetouja, s katerim pozneje postaneta najboljša prijatelja. Sledi niz dogodivščin naših junakov, ki te bo vseskozi držal na robu stola.
3J. K. Rowling – Harry Potter
Vsi ga poznamo in vsi ga imamo radi. Vendar Harry Potter je veliko več kot le pravljica o čarobnih bitjih in hudobnem Mrlakensteinu. Je zgodba o odraščanju, o prijateljstvu, družini, odgovornosti, pogumu in kot se je izrazil neki kritik: o ljubezni do moči in moči ljubezni. J. K. Rowling je ustvarila pravo mojstrovino, ki jo lahko beremo v kateremkoli življenjskem obdobju in jo bomo vsakič drugače dojeli.
4Mihail Afanasjevič Bulgakov – Mojster in Margareta
Slavni predstavnik ruskega nadrealizma je bil s svojim delom Mojster in Margareta celo cenzuriran in preganjan. Bulgakov prepleta biblične motive, kritiko ruske družbe na prelomu 20. stoletja, humor, iskanje pravice in ljubezni ter fantazijske elemente, za katere nikoli nismo popolnoma prepričani, ali so le bolestne blodnje ali resnično dogajanje v zgodbi.
Prva polovica knjige te bo spomnila na serijo Lucifer, druga te bo presenetila.
5Prežihov Voranc – Jamnica
Skupek zgodb, ki so povezane v Jamnici je eno najboljših del slovenskega socialnega realizma. Dogajanje je postavljeno v vas Jamnica in bralec sledi naključnim zgodbam njenih prebivalcev. Voranc nam da globok vpogled v življenje slovenskih kmetov na začetku 20. stoletja. Opisuje vse od praznovanj, do pripetljajev v vaški gostilni, sporov med bogatimi in revnimi kmeti, sporov o dediščini, ljubezenske pripetljaje ter njihove posledice in tudi vznik delavskega razreda ter njegov vpliv na kmečko življenje.
Za razliko od Samorastnikov ali Boja na požiralniku, ob katerih gre človeku kar na jok, v Jamnici najdemo zdravo zmes tragike, vsakdanjosti in srečnih trenutkov.
Novinar