Avtorica romana, ki je bila v času, ko je napisala Frankensteina šele najstnica, je združila grozljive sanje in resnično znanost, da bi ustvarila to, kar danes velja za prvi znanstvenofantastični roman.
Frankenstein, zgodba o norem znanstveniku, ki oživi mrtve samo zato, da odkrije, da je ustvaril pošast, je še vedno ena najbolj grozljivih zgodb, čeprav je stara že več kot 200 let. V nadaljevanju sledi nekaj zanimivih dejstev o zgodbi, ki je bila prvič objavljena leta 1818 in se je za vedno dotaknila naših strahov, kaj gre lahko narobe, ko se ljudje igrajo Boga.
2Frankenstein na splošno velja za prvi znanstvenofantastični roman
Shelley je napisala prvi večji znanstvenofantastični roman, prav tako pa je izumila koncept “norega znanstvenika” in pomagala vzpostaviti tisto, kar je postalo grozljivka. Vpliv knjige v popularni kulturi je tako velik, da je izraz Frankenstein prešel v običajni govor in pomeni nekaj nenaravnega in grozljivega.
Mary je nadaljevala s pisanjem druge znanstvene fantastike. Med drugim je napisala kratko zgodbo, o človeku, ki je bil zamrznjen v led in roman o preživelem v svetu, ki ga je uničila kuga.