Super Bowl ni le največji športni dogodek v Združenih državah Amerike, temveč je po zaslugi 15-minutne glasbene točke, stlačene med polčasne oglase, eden izmed najvidnejših glasbenih dogodkov na svetu. Vsako leto milijoni gledalcev nestrpno pričakujejo polčas, ki pogosto preseže pričakovanja in pusti stalni pečat v zgodovini pop kulture.
Letos ne bo nič drugače. Polčasni nastop bo na 59. Super Bowlu izvedel Kendrick Lamar, ki je za svojo anti-Drakeovsko hvalnico Los Angelesu, komad Not Like Us, ravnokar prejel pet grammyjev. Lamarja smo na superbowlskem odru že videli – leta 2022 se je s krajšim performansom pridružil nastopu kolegov Snoop Dogga, Dr. Dreja, Mary J. Blige in Eminema. Da bi Lamar letos razočaral, ne skrbi praktično nikogar. Glede na odziv grammyjevskega občinstva, ki je v en glas vpilo refren Not Like Us, lahko pričakujemo velike stvari.
Nič čudnega ne bi bilo, če bi se Lamar pridružil spodnjemu seznamu najboljših Super Bowl nastopov vseh časov. Se ti zdi, da kateri manjka?
Pravijo, da fenomena, kakršen je bil Michael Jackson, ne bo več. Da se vrhunski vokal, ki ga spremlja dovršena koreografija, utaplja v zvoku kričeče omedlevajoče množice, se pač ne dogaja vsak dan. Svojega vpliva se je zavedal tudi sam, saj je točko začel tako, da je kakšno minuto stal v tišini, ne da bi se ganil.
Jackson je s svojim nastopom na Super Bowlu postavil standard za prihodnje šove med polčasom. S svojo značilno odrsko prezenco in nepozabnimi hiti, kot so Billie Jean, Black or White in Heal the World, je ustvaril izjemno atmosfero, ki je dvignila polčas Super Bowla na povsem novo raven.
2Prince (2007)
Princeov nastop na 41. Super Bowlu v Miamiju velja za enega najbolj čustvenih in nepozabnih v zgodovini. Med polčasom je prvič v zgodovini šova deževalo, kar je Princeovo izvedbo skladbe Purple Rain prelevilo v prav filmski prizor. Izvajalec se je kljub zavidljivemu opusu odločil za lepo število priredb. Postregel je z mojstrskimi interpretacijami pesmi, kot sta Let’s Go Crazy in Proud Mary, kar je še dodatno obnorelo občinstvo. Vsekakor neprimerljivo bolje od holograma, s katerim se mu je želel kakšno desetletje pozneje pokloniti Justin Timberlake.
3Dr. Dre, Snoop Dogg, Eminem, Mary J. Blige, Kendrick Lamar, 50 Cent, Anderson .Paak (2022)
Čeprav se je The Weeknd leto prej izkazal, je bil prvi polčas Super Bowla po najhujšem delu pandemije nekaj posebnega. Odru je kraljeval hip hop in predstavniki v žanru tako opevane zahodne obale. 56. polčas je bil tudi zadnji, ki ga je še sponzoriral Pepsi, saj je naslednje leto vlogo glavnega sponzorja zavzel Apple Music.
Neverjetna usklajenost prehodov med hiti, za katere je poskrbel Dr. Dre, ni nikogar pustila hladnega. Nabor komadov je deloval kot nek šnelkurs vrhuncev zahodne hip hop scene. Med hiti so se znašli The Next Episode, Alright, In da Club in drugi favoriti (tudi instrumental, s katerim so se poklonili Tupacu). Snoop je pokazal svoj crip walk, Lamar je kipel od energije, 50 Cent je visel s stropa in Eminem je s poklekom podprl Colina Kaepernicka. Kdor je pogledal stran, je nekaj gotovo zamudil. Nikogar pa ni presenetilo, ko je bil nastop nagrajen z emmyjem.
4Beyoncé (2013)
Beyoncé je na 48. Super Bowlu poskrbela za pravo eksplozijo energije in vokalne moči. Njen nastop je vključeval uspešnice, kot so Crazy in Love, Single Ladies in Halo. Med najbolj nepričakovanimi dogodki večera sta bili prav gotovo gostji presenečenja: po dolgih letih so članice zasedbe Destiny’s Child znova združile moči. Kelly Rowland in Michelle Williams sta ob spremljavi skladbe Bootylicious skočili iz odra in navdušile vse oboževalce, katerih mladost je skupina zaznamovala v devetdesetih in prvih letih tretjega tisočletja.
Latinskoameriški superzvezdnici Shakira in Jennifer Lopez sta si na 54. Super Bowlu delili oder, kar je samo po sebi izzvalo burni odziv. Vsaka od njiju bi si namreč po mnenju oboževalcev zaslužila solo nastop, a skupaj nikakor nista razočarali. Shakira je občinstvo navdušila s hiti, kot so She Wolf in Hips Don’t Lie – pa tudi z nenavadno jezično akrobacijo, ki je hitro dosegla viralni status. Jennifer Lopez je občinstvo z Jenny from the Block popeljala v Bronx, z Let’s Get Loud pa spravila na noge. Njun nastop je bil eden najbolj gledanih v zgodovini, da je bila koreografija neoporečna pa verjetno ni treba posebej poudarjati.
6Bruno Mars (2014)
Bruno Mars je na 48. Super Bowlu očaral z odrsko prezenco, ki ji je težko parirati. Z njegovo energično izvedbo takrat še svežih hitov Locked Out of Heaven, Treasure in Just the Way You Are je polčas minil, kot bi trenil. Posebno presenečenje je bil nastop skupine Red Hot Chili Peppers, ki jih je povabil Bruno Mars osebno, a se je zdel nekoliko odveč. Mars in band so bili nalogi povsem kos.
Lady Gaga je vedno znana po svoji ekstravaganci in z nastopom na 51. Super Bowlu se ni prav nič izneverila pričakovanjem. Polčas je imel četrto največjo gledanost v zgodovini nastopov na Super Bowlu – pritegnil je več gledalcev kot sama igra. Gaga se je predstavila s hiti, ki jih občinstvo obožuje že leta: Poker Face, Born This Way in Bad Romance, pa tudi novejšimi, kot je Joanne. Predvajal se je vnaprej posnet uvod, v katerem je skočila s strehe stadiona ter Američane sredi prvega Trumpovega mandata s pesmijo Woodyja Gunthrieja spomnila, da je ta dežela njihova.
8U2 (2002)
Po tragediji 11. septembra 2001 je skupina U2 na 36. Super Bowlu izvedla enega najbolj čustvenih nastopov vseh časov. Med petjem pesmi Where the Streets Have No Name so na velikem zaslonu projicirali imena žrtev terorističnih napadov na dvojčka. Ganljiva moč trenutka je tako presegla običajno zabavo. Na koncu je Bono pod suknjičem razkril ameriško zastavo.
Letos nas čaka pravi spektakel
Da zna Kendrick Lamar prirediti spektakel, ni dvoma. Prav tako nestrpno kot njegov nastop pa bodo navijači čakali izid finalne tekme. Naziv prvaka ameriške nogometne lige bodo letos znova branili Kansas City Chiefs, tokrat proti Philadelphia Eagles.
Super Bowl je zaradi šova med polčasom vsako leto eden najbolj pričakovanih glasbenih dogodkov, saj ponuja spektakel, ki presega zgolj nogometno tekmo. Medtem ko so nekateri nastopi nepozabni zaradi čustvene globine, drugi izstopajo zaradi vrhunske produkcije in neprekosljive energije. Prav vsak, tudi tisti, ki niso na seznamu, pa velja za velik dosežek, saj so v izvajalca četrt ure uprte oči ne le občinstva na igrišču, temveč celega sveta.