Zlaja se vrača. Opa, pazi zdej to. To slovenski rap rab. Zdej bo pokal.
V takem slogu so si sledila mnenja ali bolje rečeno komentarji na eskalirano zadevo Challe Salle-Zlatan Čordić. Ves čas je bila v ozadju prisotna misel, kaj lahko to prinese za slovensko rap oziroma glasbeno sceno. Ali nekaj, za kar bi v zadnjih letih rekli vzpenjajoč žanr, res potrebuje »diss« akterjev na vrhu? Vsekakor bi bilo to nekaj v stilu tistih dvobojev, ki smo jih v ameriškem rapu spremljali v zadnjih letih. Bolj kot Drake vs. Kendrick gre tu za Eminem vs. Machine Gun Kelly (ali Ja Rule, Benzino itd.).
Ker pa gre za stereotipno slovenski odnos do domačih izvajalcev, se je hitro vse zavilo v tančico posmehovanja in žaljivk na račun življenja na plečih davkoplačevalcev in predhodnikov. In bolj kot kadarkoli prej se zdi, da veljata dva citata – prvi resnejši, drugi iz zakladnic memov. »Če misliš, da ima to srečen konec, potem nisi bil pozoren,« pravi tisti prvi, drugi pa se mu z nesmiselno igrivostjo družbenih omrežjih roga: »Well, this escalated quickly«
Čeprav je tako imenovana javnost za besede izrečene na streamu Pera Martića izvedela skoraj mesec kasneje, so prišle do osebe, o kateri je bilo govora. Danih je bilo 24 ur za opravičilo, kar se ni zgodilo. Zlatkov verz iz leta 2011 nam pove: »Obstajajo povsod, dobri, slabi, grdi; bran se, če si napaden, sam ne napadt prvi.« Potiho se je med ljubitelji slovenskega rapa čakalo, da se to ne zgodi, češ, to se ta trenutek rabi. V ozadju takih nedolžnih misli je plavala prav taista nedolžnost v smislu, saj, kaj pa se lahko zgodi. In se je zgodilo. Ta trenutek o te že vrabčki na strehah čivkajo o posledicah pesmi »Klepc laže«.
Kaj točno bo zaključek sage, ki je prešla meje rapa in glasbe, ni jasno. Kaj je res in kaj ne? Ne vemo, zato so tu institucije. Obtožbe pa so jasne, ovadbe prav tako podane. Dokler situacija, ki se v teh krogih in relacijah vrti že dobro desetletje, ne odvrti in zaključi, je vredno pogledati odnos javnosti oziroma tistih na družbenih omrežjih. In ker predolgo govorimo, da slednja niso pravi odraz družbe, je čas, da se tudi to prepričanje zaključi. V nadaljevanju le peščica odzivov na dogajanje oz. obtožbe, ki so prevzele vajeti. Zaradi pristnosti odzivov, so ta slovnično nespremenjena – najdena na FB.
- »Zakaj nobena punca ni podala kazenske ovadbe za spolno nadlegovanje. Ker so se nadlegovanja spomnile šele danes, ko jim to odgovarja.«
- »Če ste vedeli za nadlegovanja, zakaj niste prijavili ze prej? Sploh ce se to dogaja ze leta? A je mogu en raper spesnit en komad, da se nekaj premakne?«
- »Stranski učinki cepiva že delujejo «
- »Ko se udarita parazita, ki se napajata iz davkoplačevalskega denarja. «
- »Zanima me Zlatko, ce si vedel za spolno nadlegovanje mladoletnic, zakaj si bil tiho? Zakaj sele ko macki stopis na rep zamijavka?«
- »Nekoga obsodit pedofilstva je skrajna meja človeštva, seveda če bi bilo to res imamo policijo in ostale inštitucije, Zlatko pa zna samo jezik otreesat «
- »Mene osebno zelo skrbi tudi to, kam smo padli kot družba, da je drug človek to, kot je iz vsega skupaj mogoče razbrati, vedel že kdove kako dolgo, (navaja, da ima celo posnetke – dokaze) pa tega ni prijavil policiji ali delil javno, preden mu ni nekdo stopil na žulj, torej je to objavil sedaj zgolj iz maščevanja, ne pa ker bi to bilo prav. «
Precej jasno je, da bi brez izjave mladenke, ta »diss« dokaj hitro pozabili, se zdi, da je zapisan v zgodovino. Tako sama razkriva, da bodo kmalu znane nove zgodbe. Na svojem Instagramu zapiše: »Komad ni samo pesem, je glas, ki ga dekleta do sedaj nis(m)o imela.«
Razpleti bodo jasni v prihodnosti, do tistega trenutka pa Slovenija zgolj čaka na razplet situacije, na katero spomni pesem fužinskega raperja Mi je žal. Takrat je povedal: »Razbildani tipi s pogledi kažejo agresijo, na mladoletnice skačejo pa rečem adijo.«
Kdorkoli doživlja nasilje, se lahko vedno obrne na brezplačno svetovanje Društva SOS telefon na brezplačni številki 080 11 55.
Prekinimo molk.
Končajmo nasilje.
Urednik portala Student.si