Zveza (The Union) je film, ki bi ga v Sloveniji bržkone spregledali, če ne bi bil posnet prav v našem prečudovitem Piranu. Pa je ta dovolj, da bi prepričal slovenskega gledalca v miselnost, ki je drugačna od te, da gre za klišejev polno akcijo, ki jo je najverjetneje videl že mnogokrat?
Piran v Netflixovi akciji, ki ni prav nič izvirna
Slovenijo je seveda navdušila novica, da je Netflix v razmeroma kratkem času pri nas posnel dva naslova. Prvi je bil delček tretje sezone Veščeca, ko je ta še imel Henryja Cavilla, drugi pa bistvo prispevka, vohunska akcijska komedija Zveza (The Union). In hitro so družbena omrežja preplavile fotografije Marka Wahlberga in Halle Berry v Piranu. Na filmu je sodelovala množična slovenska ekipa, vse od manjših vlog in statistov do pomembnega dela v zaodrju.
Film je režiral Julian Farino, ki ga najbolje poznamo po tem, da je režiral večino epizod v prvih sezonah Prisklednikov (Entourage). Nikakor pa ne moremo trditi, da je tu razvil stil, ki je krasil omenjeno serijo, opravil pa je povsem kvalitetno delo – tako dobro, da ga v slabem filmu ne bi krivili za neuspeh. Večja oziroma največja težava je v scenariju, ki sta ga spisala Joe Barton in David Guggenheim – prvi od njiju je sicer poskrbel za močno podcenjeno folk-grozljivko Ritual iz leta 2017. Nekako je treba doživeti tisti veliki preboj in če bo Zveza ta, potem je to za vse vpletene odličen uspeh. Vsake toliko sicer razvijeta določeno mero zabavne vezi, predvsem s pomočjo obeh igralcev, a ta ne uspe preseči predvidljivosti zgodbe.
Akcijonar za sproščen večer, nič drugega
Ko smo že omenili zgodbo nam film predstavi Mika McKenno (Mark Wahlberg) iz New Jerseyja, preprostega delavca, ki je zadovoljen s svojim preprostim življenjem. Seveda se to spremeni, ko v njegovo življenje vstopi najstniška ljubezen Roxane Hall (Halle Berry), zdaj tajna agentka, ki ga povleče v svet vohunov in rekrutiranja. Že pred tem, vsekakor pa po trenutku, ko se Mike zbudi v Londonu in začne spoznavati novoodkriti svet, film sledi že zlizanim tirnicam takega filma. Koreja, Rusija in ZDA v vojni za prevlado in prevrat – notranji izdajalci in nekdanji prijatelji – obiskovanje krajev po svetu.
Film nima bimbo-karizme, ki jo je imela Italijanska misija, vrtoglave akcije, kot jo imajo Hitri in drzni, ali prepričljivega razmerja kot Gospod in gospa Smith. Igralska zasedba, ki jo sestavljajo Wahlberg, Berry, Mike Colter, Alice Lee, J. K. Simmons in Adewale Akinnuoye-Agbaje, je neizkoriščena in bo hitro potonila v pozabo. Kljub temu pa filmu ne gre odreči zabave, ki jo prinaša tekom ogleda. In to je vse, kar bi od take ideje pričakovali. V tem ozkem pogledu Zveza ne razočara.
Najbolj izviren del Netflixovega filma je uporaba Pirana.
Kaj pa Piran? No, o tem bi se verjetno dalo pregovarjati, a piranske ulice, ki so v filmu omenjene zgolj z besedo »Istra«, se nam ob ogledu morda ne ni zdele tako dobra reklama, kot smo mislili. Morda niso tako ikonične kot Predjamski grad v Veščecu ali smaragdna Soča v Narniji. Pesimizem je odveč in bolj kot ne sloni na neizvirnem filmu. Brez dvoma je tako najboljši del filma tisti, ki je posnet v Piranu, kritiki in gledalci po svetu pa si verjetno še vedno brišejo slino od slikovitega obalnega mesta naše dežele. Najbolj izviren del Netflixovega filma je uporaba Pirana.
Dodamo le to, da se lahko Slovenija bistveno bolj veseli prihajajočega slovenskega filma Tartinijev ključ, ki ga je po knjižni predlogi Romana Kukovič posnel Vinci Vogue Anžlovar.
Urednik portala Student.si