Slavni ameriški filmski kritik še danes velja za najvplivnejšega pisca v svoji stroki, bil je tudi prvi Pulitzerjev nagrajenec s svojega področja. Veljal je za »filmskega kritika z dušo pesnika«. Hollywood ga je leta 2005 počastil tudi z zvezdo na pločniku slavnih. Bil je človek, ki je za celo generacijo Američanov poosebljal filme.
»Bistvo ni v tem, da se izogibaš neumnim filmom, pač pa v tem, da se izogibaš temu, da bi bil neumen kinoobiskovalec.«
Roger Ebert
Palec gor ali palec dol – strah in trepet vsakega filmarja
Ebert je bil od leta 1967 je filmski kritik pri časopisu Chicago Sun Times, zaslovel pa je skupaj z Genom Siskelom, iz konkurenčnega časopisa Chicago Tribune, s katerim sta več kot dve desetletji vodila ikonično oddajo o filmih At the Movies. V njej sta lahko s svojo razsodbo (palec gor/palec dol) filmu zagotovila dobro gledanost ali pa ga že na izhodišču uničila. Ta gesta se je obdržala tudi po Siskelovi smrti leta 1999.
Ebert je oddajo nadaljeval s kolegom iz časopisa Richardom Roeperjem, vendar pa se je leta 2006 za nekaj časa umaknil zaradi raka. Bolezni navkljub se je leta 2011 vrnil na televizijo z umetno čeljustjo in novo oddajo o filmih.
Neverjetno plodoviti opus Rogerja Eberta
Kot pisec je bil Ebert skorajda »nemogoče« plodovit. Sun Times je včasih ob petkih objavil tudi po devet njegovih recenzij. Na leto je povprečno pogledal 500 filmov in napisal pol toliko kritik, občasno pa je objavljal tudi intervjuje in tematske članke. V svoji karieri je izdal 20 knjig, se redno udejstvoval na blogu in družabnih omrežjih ter predaval na Univerzi v Chicagu.
Leta 2013, tik pred smrtjo se je tudi poslovil na svojem blogu, ko je dejal, da slovo ni dokončno, bo pa glavnino svojega dela predal sodelavcem. Hiperproduktivni mož je napovedal, da se namerava umiriti in zmanjšati število objavljenih filmskih recenzij, s čimer se je tudi simbolično poslovil od svojih zvestih bralcev.
Filmski kritik brez dlake na jeziku, se je več kot desetletje boril z rakom, zaradi katerega je ostal brez glasu in so mu odstranili velik del čeljusti. Tudi zaradi tega se je v zadnjih letih svojega življenja navadil na redno komunikacijo prek Twitterja, kjer je imel več kot 80.000 sledilcev.
Leta 2014 so o njem posneli tudi dokumentarni film, ki je bil premierno prikazan na festivalu v Cannesu.
Novinar