Kaj, če bi svet pretresla epidemija, ki bi vse ljudi spremenila v krvoločne zombije? Zgodbo smo slišali že stokrat, vsake toliko pa v tem žanru nastane izdelek, ki preseneti z novitetami ali pa vsaj z dobršno mero svežine. V zadnjih letih to počnejo predvsem v Južni Koreji, vsake toliko pa udari še Japonska. Prav slednja je »zakrivila« zgodbo mladega Akire, 24-letnega pisarniškega delavca, ki je lahko vsak izmed nas. Naveličan dolgih ur in pomanjkanja prostega časa se razveseli, da lahko v zombi apokalipsi končno uresniči svoje sanje. To je film o 100 stvareh, ki jih želi narediti preden sam postane zombi.
Zom 100: 100 stvari, ki jih želim narediti, preden postanem zombi
Akira Tendo, 24-letni pisarniški delavec ZLM, hitro po zaposlitvi spozna, da je ujet v rutinsko in nesmiselno življenje. Manjka mu zagona in motivacije, saj je razočaran nad svojo kariero; ko pa zombi apokalipsa, ki jo povzroči eksperimentalno biološko orožje, nepričakovano udari v Tokio, se vse postavi na glavo. Namesto da bi podlegel strahu, Akira vidi to kot priložnost, da izkusi življenje v največji možni meri, namesto da bi se zadovoljil s svojim navadnim obstojem. Odloči se, da bo naredil seznam vsega, kar želi narediti pred smrtjo.
V tem segmentu je film še najbolj podoben južnokorejskemu #Alive iz leta 2020, a se tisti veliko bolj naslanja na dramatičen in grozljiv aspekt zombi apokalipse. Tu je zgodba drugačna, bolj podobna japonskemu One Cut of the Dead (2017), torej bližje legendarnima Noč neumnih mrtvecev (Shaun of the Dead, 2004) in Dobrodošli v deželo zombijev (Zombieland, 2009). Zom 100: Bucket List of the Dead kot se glasi pravi naslov filma, ki je dostopen na Netflixu, je posnet po mangi, ki izhaja od leta 2018 in s konceptom sloni prav na komičnem pogledu apokalipse.
Manga, anime in film Zom 100
Zanimivo je dejstvo, da sta skoraj istočasno izšla anime serija in film – oba najdemo na Netflixu. Kjer pa se stvar zatakne je prenos norosti iz sveta mange in animeja v igrani film. Čeprav se ta trudi, zares trudi, ni v filmu skoraj nič oprijemljivega, kar bi spomin na film obdržalo v naših mislih leta vnaprej. Morda je to glavni igralec Eiji Akaso, ki ga ljubitelji japonskih filmov že poznajo, vsekakor pa bi to lahko predstavljal novo raven njegove prepoznavnosti. Z naivnostjo, navdušenostjo in istočasno naveličanostjo zaigra mladega Akira, ki se odloči apokalipso obrniti v svojo prid.
Nekaj novitet v zombi žanru ne pretehta neumnosti
Film je imel priložnost, da vnese veliko mero svežine v svetu zombi filma, kar je v preteklosti uspelo le redkim. Tu si ponovno izposodi hitre in agilne zombije, ki nam jih je predstavilo enaindvajseto stoletje, začenši z Zackom Snyderjem in Zoro živih mrtvecev (Dawn of the Dead, 2004) in potrjeno z Vlakom do Busana (Train to Busan, 2016). Predstavi nam karizmatičnega in noro prisrčnega glavnega junaka, okoli katerega bi lahko zgradili dejansko filmsko serijo, a se okiti z bizarnim številom neumnih trenutkov, ki povzročajo zmedo in ne pripomorejo k predstavljanju samega sveta.
Tako kot nam je šel v Vlaku do Busana na živce bogati poslovnež, nam grejo tu na živce skorajda vsi izven glavne trojice. Tu je verjetno vredno omeniti še Mai Shiraishi (nekdanja članica skupine Nogizaka 46) in Shuntara Yanagija (Alice in Borderland), ki z Akiro tvorita glavni trio. Le ta trojica bi lahko s koncem filma ponudila nekaj odrešenja za nadaljevanje tega filmskega sveta, ako se izognejo nadvse butastim klišejem in odločitvam, ki niso v pomoč nikomur, niti najmanj zainteresiranemu gledalcu.
Zom 100: Bucket List of the Dead še vedno ponudi nekaj novitet v svetu zombijev, ki jih še nismo videli, a bodo ostali le izseki nečesa norega v nekem filmu, ki smo ga videli pred leti. Bila je velika priložnost in morda ne bi smeli preveč upov polagati na tako premiso, ki ima v sebi še vedno veliko svežine, srca in idej. Včasih se nore ideje v film žal ne prenesejo tako dobro, kot bi želeli.
Urednik portala Student.si