Ocena filma: Anora

Anora

Nekateri snemajo grozljivke o Medvedku Puju in Bambiju, drugi pa so se lotili eksplicitne predelave Pepelke. In v vsem tem je šala na nas, ker je slednja verjetno eden najboljših filmov leta, za mnoge celo brez konkurence povsem na vrhu.

Sean Baker se z Anoro seli v skorajšnji mainstream

V času, ko se svet ne zna odločiti, če sovraži Ruse, se je režiser Sean Baker odločil, da bodo prav ruski oligarhi, razvajenci in nepridipravi pomemben del filma. Tako nam predstavi zgodbo o mladi erotični plesalki Anori (Mikey Madison), ki se zaljubi v bogatega ruskega dediča Ivana (Mark Eydelshteyn). Če bi film pred ogledom morda še opisali za Čedno dekle za novo generacijo, je film po ogledu vse več kot »le« Pretty Woman za Gen Z-jevce.

Za mnoge je Sean Baker režiser, ki ne razočara. Njegova zadnja filma sta Projekt Florida (The Florida Project, 2017) in Rdeča raketa (Red Rocket, 2021), med katerimi ima Anora največ podobnosti prav s slednjim. Očitno je njegovo poslanstvo detabuizacija delavcev v erotičnem in spolnem svetu – najprej porno igralec in zdaj striptizeta. In to počne z veliko mero senzibilnosti, empatije in razumevanja, pri katerem se je opiral na znanje in izkušnje resničnih spolnih delavk. Med njimi tudi Andrea Werhun, avtorica biografije Modern Whore. To mu je prineslo zlato palmo v Cannesu in status enega najboljših filmarjev v tem trenutku.

Mikey Maddison v Anori
Mikey Maddison v Anori

Anora in Ivan, dve plati medalje

Ob udarnih ritmih uspešnice glasbene skupine Take That smo vrženi v striptiz klub, ki ne skopari z eksplicitnostjo prizorov. Mlada striptizeta Anora je edina v klubu, ki razume ruščino, zaradi česar jo šef predstavi Ivanu »Vanji« Zakharovu, bogatemu sinu ruskega oligarha. Slednji je v Ameriki zaradi študija, a svoj čas raje preživlja na zabavah, zapravljanju denarja in igranja videoigric. Starša ga skušata nadzorovati oziroma obvarovati preko njegovega botra Torosa (Karren Karagulian) in nasilnih privržencev Garnicka (Vache Tovmasyan) in Igorja (Yura Borisov). Ko je mladenič navdušen nad mladenko z brooklinskim naglasom, jo vpraša, če svoje delo opravlja tudi na domačih naslovih.

V zameno za denar se Anora, ki prihaja iz revne družine, odpravi v vilo, ki jo lahko večina Zemljanov le sanja. Ivan jo večkrat najame za užitke take in drugačne vrste, ključnega pomena pa je teden, ko jo plača, da se cel teden pretvarja, da je njegova punca. Navezanost kmalu preraste v zaljubljenost, ta pa se izkaže za mladostniško norost, ko se par odpravi v Vegas in poroči. To pri Ivanovih starših povzroči buren odziv in takojšen odhod iz Rusije, kjer se ekipa njegovih »nadzornikov« že spopada z dejstvom, da mora razničiti poroko.

Mlad in zaljubljen par v Anori je prikaz dveh različnih svetov
Mlad in zaljubljen par v Anori je prikaz dveh različnih svetov

Anora je z razlogom kandidat za najvišje mesto

Anora je vulgarno resnična zgodba o dajanju samega sebe za užitke drugih. S fantastično Mikey Madison v glavni vlogi in nadvse nadležnim razvajencem Ivanom, ki ga briljantno odigra Mark Eydelshteyn, bi film lahko obveljal kot ena najboljših romantičnih komedij zadnjih let. Ampak to bi bilo daleč od resnice, ki je razkrita skozi film.

Da zna Sean Baker posneti poglobljen prikaz osebe, ki živi na dnu družbene lestvice, je jasno. Nekje v vsej tej noriji pa se je pozabilo, kako duhoviti so lahko njegovi filmi. In ko se prične skoraj trideset minut trajajoča sekvenca, kjer skušajo nadzorniki umiriti Anoro, se spominjamo najboljših primerov fizične komedije. Pri tem se v ospredje prerine njegov adut ustvarjanja moških likov, ki preko takih trenutkov pokažejo svojo pravo osebnost in ranljivost.

Zaradi teh prizorov, vse do prihoda Ivanovih staršev, bi film brez težav oklicali za komedijo, ki zasnovno meji na tragi-komično zgodbo. Ko pa nastopijo tisti zadnji prizori, se nenavadno poklopi cel film. Ne povsem, a vsaj zaradi močnega konca, spominja na film Po soncu (Aftersun). Vseeno pa je daleč od omenjenega, saj gre prav zares za enega najbolj zabavnih filmov, ki od gledalca po ogledu hoče premislek.

Anora je film, ki je avtsajderstvo preselil v mainstream. Z razlogom eden najboljših filmov leta.

Žiga Kastelic

Urednik portala Student.si

Uporabljamo Akismet za manjšanje neželenih oglasnih komentarjev (spam). Politika zasebnosti.