Minecraft je završal v kina. Trendovska igrica je postala film, ki že med ogledom ustvarja nove trende. Jasno je, da gre za film, ki je namenjen določeni publiki, vsem preostalim pa se smeji v brk.
Minecraft, neizogibna uspešnica, ki ni kvaliteten film
Skoraj petnajst let je filmski svet potreboval, da je v kina poslal predelavo ene najbolj uspešnih videoiger v zgodovini. Načrti so se začeli že leta 2014, nato pa je projekt stagniral na različnih stopnjah dokončanosti in končno ugledal luč sveta z napovednikom, ki ni navdušil. Film je režiral Jared Hess, ki ga poznamo predvsem po dvajset let starih filmih Napoleon Dynamite in Nacho Libre. Uvodni prizori filma nam pokažejo kar pet scenaristov, kar je skupaj z dolgim seznamom producentov posledica številnih preobrazb, skozi katere je šel film.
Pred meseci se je zdelo, da bo film v najboljšem primeru spominjal na moderno različico Jumanjija, kjer sta novejša naslove v blagajne prinesla po približno 900 milijonov. Glede na zaslužek se bi znal Minecraft temu približati in poskrbeti za velik hit, še posebej s predpostavko, da naj bi bil proračun filma postavljen pri 150 milijonih.
Razočaran nad svojim življenjem se Steve (Jack Black) odpravi v rudnik, kjer želi uresničiti svoje življenjske sanje, da bi postal rudar. Tam odkrije prehod v magični Čezsvet ali Overworld, kjer leta in leta ustvarja svoj raj. Ko naleti na zlikovko Malgošo, Steve svojemu psu Denisu naroči naj skrije kristal, ki odpira portal, pod njegovo posteljo v resničnem svetu. Več let kasneje kristal odkrije naključna skupina znancev v malem mestu Chuglass. Ekipo sestavljajo nekdanji prvak videoiger Garret ‘Smetar’ Garrison (Jason Momoa), brat in sestra Henry (Sebastian Hansen) in Natalie (Emma Myers) ter njuna nepremičninska agentka Dawn (Danielle Brooks). Znajdejo se v Čezsvetu, kjer morajo za svojo vrnitev domov najti še en kristal, pri tem pa jim bo v pomoč tudi Steve.
Neizviren film, ki je zabaven na prestopno leto
Minecraft načeloma odkljuka osnovne prvine filma. Posneli so ga in predvaja se. Izven teh okvirov je gledalce preprosto treba ločiti na dva tabora: tiste, ki Minecrafta ne poznajo in tiste, ki ga obožujejo oziroma mlajšo publiko, če smo povsem iskreni. Po eni strani film preprosto ni dober, po drugi strani pa je očitno, da navdušuje (mlajše) ljubitelje videoigre, pri čemur je treba dodati, da se trudi čimbolj zvesto predstaviti osnovo igre. Kljub temu ne gre mimo dejstva, da se nas je večina z dotično videoigro srečala tako in drugače, kar pa ne pomeni, da gre to v dobro filmu in njegovi izpeljavi. Svet oziroma Čezsvet je sicer dobro predstavljen, z dobro mero poudarka na razlagi njegovega delovanja in pravil. Žal pa je to redka prednost sicer zelo povprečnega filma.
Z neizvirno vlogo Jacka Blacka, ki že mnoga leta ne igra drugega kot samega sebe, in pozabljivimi liki, je film v tem segmentu na ravni Borderlands, Emoji film in Rdeči. Reference in sekvence, ki so povezane s tanko nitko zgodbe ne ustvarjajo filma. Če film gledamo tako, mu delamo uslugo, ker ga opisujemo z besedo ‘film’. Če pa obožujemo Jacka Blacka, Jasona Momoo in celo Jennifer Coolidge, bomo v filmu dejansko uživali, saj je s tega vidika ustvarjena zanimiva in nedolgočasna ekipa. V nasprotnem primeru gre za dvourno mučenje v dvorani, ki bo najverjetneje polna ploskajoče in glasne publike.
Premočan IP, da ne bi bil uspeh
Minecraft je brez dvoma filmski hit. Škodo je zaznati v dejstvu, da film ponovno rabi človeške like, ko so ti najslabši del zgodbe in razlog, da jo povlečejo s seboj po lestvici kvalitete. S površnim scenarijem pa je Minecraft več kot očitno megalomansko ime, ki je v (slovenska) kina pripeljajo številno množico gledalcev, kar je vedno lepo videti – če se le obnašajo lepo. Moč IP-jev je neznanska, še posebej, če gre za tak sloves. Izven tega? Povsem možno, da gre za film, ki bi ga spisala umetna inteligenca.
Urednik portala Student.si