Cannska retrospektiva 2023 – Nejc Feguš: »Videti je, da ima Evropa še veliko v svojem rezervoarju«

Cannes 2023, filmski festival s pomočjo Nejca Feguša
Cannes 2023, filmski festival s pomočjo Nejca Feguša Foto: on festival-cannes

V drugi polovici maja je v francoskem idiličnem mestu Cannes potekal istoimenski festival, že 76 po vrsti. Medtem ko je junij mesec filmskih festivalov pri nas, se zdi edinole prav, da osvežimo spomin na enega najbolj priljubljenih in pomembnih filmskih festivalov pri nas. Za pomoč smo poprosili Nejca Feguša, filmskega kritika Filmologije, največjega filmskega portala pri nas, ki je bil v Cannesu tudi prisoten.

Težko pričakovani Cannes in natrpanost urnika tistih, ki se ga udeležijo

Kot vsak, je tudi letošnji Cannes prinesel kar nekaj premier težko pričakovanih filmskih naslovov. Novi Scorsese, Wes Anderson, Indiana Jones in še mnogo drugih, ki jih pričakuje tudi širše filmsko občinstvo. »Od bolj odmevnih imen zagotovo priporočam novi film Killers of the Flower Moon, legendarnega režiserja Martina Scorseseja, kjer blestijo Robert De Niro, Leonardo DiCaprio in Lily Gladstone,« pravi Nejc Feguš, ki si je v veliki večini ogledal filme, ki so tekmovali za glavno nagrado.

Killers of the Flower Moon je eden od najbolj pričakovanih filmov leta, svojo premiero pa je dočakal v Cannesu
Killers of the Flower Moon je eden od najbolj pričakovanih filmov leta, svojo premiero pa je dočakal v Cannesu Foto: on imdb

Tako izpostavlja še Perfect Days (režiser Wim Wenders), saj nam skozi vsakdanje življenje čistilca v Tokiju predstavi njegovo mirno zgodbo: »V filmu blesti Koji Yakusho, ki je za predstavo v filmu prejel tudi nagrado za najboljšega igralca na festivalu

Vredno je izpostaviti natrpan urnik udeležencev festivala, ki se morajo natančno organizirati, da bi v svoj dan spravili kar se da veliko filmov. Tako naš sogovornik pravi, da ga je nekoliko presenetilo dejstvo, da na nobeni točki festivala ni bil utrujen ob ogledu. Temu pritiče uživanje v ogledu »triurne turške drame About Dry Grasses režiserja Nurija Bilgeja Ceylana, ki skozi dialog drži napetost in pozornost gledalca ter pove zgodbo o mladem učitelju, ki upa, da se bo lahko preselil v Istanbul iz manjšega mesteca.«

Anatomy of a Fall in oda Sandri Hüller, ki je osvojila srca občinstev

Nagrado za najboljši film je prejel Anatomija padca (Anatomy of a Fall oz. Anatomie d’une chute) francoske režiserke Justine Triet, za najboljši scenarij pa je bil nagrajen Monster. O obeh ima Feguš zgolj lepe besede: »Režiser Hirokazu Kore-eda nam je s filmom Monster skuhal še eno uspešnico s prelepimi kadri in zanimivim zaključkom zgodbe. Sandra Hüller, glavna igralka v Anatomiji padca, pa je film povzdignila na višji nivo in nas pustila ugibati o razpletu do samega konca.«

Anatomy of a Fall je bil na Cannesu 2023 dobitnik zlate palme, praznih rok pa je ostala Sandra Huller, ki je za mnoge prava zmagovalka festivala
Anatomy of a Fall je bil na Cannesu 2023 dobitnik zlate palme, praznih rok pa je ostala Sandra Huller, ki je za mnoge prava zmagovalka festivala Foto: on filmaffinity

Prav Anatomy of a Fall, dobitnik zlate palme, je svoji režiserki omogočil, da je postala šele tretja ženska s to nagrado. Pred njo je to uspelo Jane Campion, ki je leta 1993 predstavila Klavir (The Piano), in Julia Ducournau, ki ji je to nagrado leta 2021 prinesel Titan (Titane). Ker Slovenija cannskega zmagovalca (še) nima na voljo, smo sogovornika povprašali prav o njem in o primerjavi s predhodnikoma na tem mestu. Spomnimo, da je zlata palma lani romala v roke Trikotnika žalosti (Triangle of Sadness), ki ga je režiral Robert Östlund, glavni mož žirije na letošnjem festivalu.

»Menim, da je to film, ki ga lahko priporočam absolutno vsaki osebi, saj je lahko zanimiv zaradi enega ali drugega razloga,« pravi Nejc Feguš in dodaja, da se bomo, poleg zgodbe – ki aktivno vpelje gledalca, da ta poskusi ugotoviti, kaj se je dejansko zgodilo – še kar nekaj časa pogovarjali o predstavi Sandre Hüller. »Malo me spominja na zmago Titana, saj je tudi takrat bilo to manjše presenečenje, na vrhu pa je v Cannesu na koncu pristala francoska režiserka.«

Cannes 2023 je prinesel tudi razočaranja

Seveda pa Cannes vsako leto postreže tudi z nekaj razočaranji, lansko leto bi lahko tja uvrstili Elvisa Baza Luhrmana. Vsake toliko premiero doživi film, ki »na Cannesu nima kaj iskati«, a so razlogi še vedno jasni. Letos je to mesto pripadlo petemu delu legendarne franšize Indiana Jones. »Razočaranje je bil predvsem novi Indiana Jones, ki se ni zdel kot pravo slovo Harrisona Forda. Vse skupaj ni bilo dovolj koherentno in na nivoju Spielbergovih filmov, a vsekakor je film zabaven za ogled,« pojasnjuje dnevni redaktor portala Filmologija.

Harrison Ford je na filmskem festivalu Cannes prejel tudi častno zlato palmo za prečudovito kariero in delo v filmskem svetu
Harrison Ford je na filmskem festivalu Cannes prejel tudi častno zlato palmo za prečudovito kariero in delo v filmskem svetu Foto: on nerdist

Kljub dejstvu, da film ni navdušil, pa si je Harrison Ford prislužil bučen aplavz, s solzami in hvaležnostjo pa se je slednji občinstvu tudi zahvalil. Po taki karieri, kot jo ima Ford, si to vsekakor zasluži, tudi če film ni kos konkurenci Cannesa. O razočaranjih pa je imel Nejc Feguš še za dodati. Pri tem je omenil Strange Way of Life, režiserja Pedra Almodovarja, ki je zelo preprosta in kratka zgodba, ki se ne razvije dovolj. Glede na standard, ki ga je španski režiser postavil v preteklosti, se zdi razočaranje na mestu.

Še nekaj besed o Sandri Hüller in presenečenjih pri podelitvi

Med vrhunci letošnjega Cannesa je bil pogovor s Quentinom Tarantinom, ki se ga je udeležil tudi Nejc Feguš
Med vrhunci letošnjega Cannesa je bil pogovor s Quentinom Tarantinom, ki se ga je udeležil tudi Nejc Feguš

Da pa se pred koncem ponovno vrnemo k podelitvi nagrad, je tu ponovno glavna igralka Anatomy of a Fall, Sandra Hüller. »Veliko presenečenje je bilo, da Sandra Hüller ni slavila v kategoriji igralke v glavni vlogi za svojo predstavo v filmu Anatomy of a Fall, ampak je nagrado prejela Merve Dizdar, ki je bila tudi sama presenečena in zmedena, kot vsi prisotni,« pojasnjuje skorajda univerzalno začudenje in razočaranje občinstva. Velik del festivala so tudi napovedi in šušljanja, pri katerih je prevladovalo mnenje, da bo glavna nagrada romala v roke Jonathana Glazerja: »manjše presenečenje je bilo tudi to, da ni slavil film Jonathana Glazerja The Zone of Interest, ki je na koncu prejel »2. mesto« oziroma nagrado Grand Prix.«

Nejc Feguš izpostavlja dostopnost festivalskih filmov v Sloveniji

Veliko filmskih navdušencev se ozira na mnenja, ki pricurljajo iz Cannesa, kar je precej logična poteza. »Filmska industrija v Evropi nam vedno znova izdaja odlične alternative komerciali, ki jih moramo nujno spraviti v kina v Sloveniji ali preko videa na zahtevo,« pravi Feguš, ki opaža, da začenjamo na večjih filmskih festivalih videvati vse več komercialnih filmov.

Cannski filmski festival je vsako leto pod drobnogledom filmskih oboževalcev, ki vestno pričakujejo novice o težko pričakovanih filmih
Cannski filmski festival je vsako leto pod drobnogledom filmskih oboževalcev, ki vestno pričakujejo novice o težko pričakovanih filmih Foto: on nme

»Pomembno je, da so filmi iz festivalov v Sloveniji bolj dostopni kot sedaj, da si jih lahko ogledamo tudi na velikem platnu,« omenja pomen dostopnosti festivalskih filmov tudi pri nas. Pri tem izpostavlja Liffe, ki je odlična priložnost za to, sam pa upa, da bo nastalo še več podobnih alternativ. V juniju 2023 smo tako zapisali že igralski festival Krafft, ki se je v svoji tretji različici prebudil v Kranju in mu je uspelo oživiti celo nov kranjski kino, pričakujemo pa še prleško poslastico – 19. Grossmanov festival fantastičnega filma in vina.

»Globalno stanje je tako na vrhuncu in upamo, da se ustvarjanje filmov nadaljuje v to smer, saj je videti, da ima Evropa še veliko v svojem rezervoarju.« zaključuje filmski kritik Nejc Feguš in z upanjem zre v filmsko prihodnost. Njegovo delo in zapise si lahko prebirate na spletni strani Filmologije.

Žiga Kastelic

Urednik portala Student.si

Prejšnji članekNajboljši kampi na slovenski obali
Naslednji članek7 neleposlovnih knjig, ki jih za poletje 2023 priporoča The New York Times
Žiga Kastelic

Urednik portala Student.si

Uporabljamo Akismet za manjšanje neželenih oglasnih komentarjev (spam). Politika zasebnosti.