10 zanimivosti o filmu Gladiator

Gladiator Ridleyja Scotta spada med najboljše filme vseh časov. Zgodba o rimskem generalu Maksimu, ki mu odzvamejo vse, svojo pot maščevanja pa začne na dnu družbene lestvice. »Videla sem sužnja, ki je postal močnejši od cesarja,« v filmu pravi Lucilla. To je le eden od številnih citatov, ki si jih še danes ponavljajo ljubitelji historičnega epa. Katere pa so tiste zanimivosti o nastajanju filma Gladiator, ki jih ne pozna veliko ljudi?

10. Ridley Scott je pristal na režijo zaradi slike

Pollice Verso
Pollice Verso, umetnina iz leta 1872 Foto: Pollice Verso, Jean-Léon Gérôme on wikimedia

Studio Dreamworks naj bi si na režiserjevem stolčku že od samega začetka želel Scotta, ki je pred tem režiral filme Osmi potnik, Blade Runner, Thelma in Louise ter G.I. Jane. Zgodba pravi, da naj bi ga želeli producenti filma najprej prepričati zgolj z besedami in delnim scenarijem, a to ni obrodilo sadov. Šele, ko so mu pokazali slavno ilustracijo Pollice Verso francoskega slikarja Jeana Leona Geroma je bil režiser pripravljen prevzeti vajeti filma Gladiator.

9. Snemanje se je začelo z manj kot 30 stranmi scenarija

Gladiator in zgodovinska točnost
Gladiator in zgodovinska točnost Foto: on tmdb

Pod scenarij se podpisujejo trije scenaristi. To so David Franzoni, John Logan in William Nicholson. Na filmu niso delali skupaj, temveč ločeno, celo v ločenih letih. Franzoni je navdih za scenarij dobil že v sedemdesetih letih, ko je prebral knjigo Tisti, ki bodo umrli. Ko je Spielbergu med snemanjem Amistada, za katerega je spisal scenarij, povedal svojo idejo, mu je ta dejal, da naj spiše film. Osnova je bila spisana, Ridleyju Scottu pa dialog ni bil všeč in najel je Logana, da bi ga tako in drugače prepisal. Med drugim je on sprejel odločitev, da na začetku filma ubijejo Maksimovo družino.

Ko so že začeli s snemanjem, je bil scenarij daleč od dokončanega. Med snemanjem ga je dokončeval William Nicholson, ki je med drugim dodal prijateljstvo z Jubo, vidik posmrtnega življenja in do določene mere tudi avrelijansko sporočilnost. Zdaj že legendarna zanimivost je, da so začeli snemati z manj kot tridesetimi stranmi scenarija, veliko pa je bilo tudi improvizacije. Med drugim tudi stavek: »Moč in čast.«

8. Tigri so bili pravi, nosoroga pa so želeli, a je bil predrag

Gladiator, zgodovinska točnost
Foto: on tmdb

V enem od prizorov se Maksim bori proti Tigrisu, cesar Komod pa v areno pošlje žive tigre. Na snemanju je bilo za potrebe prizorov prisotnih pet tigrov, za varnost pa je bilo poskrbljeno s strokovnjakom, ki je imel puško napolnjeno z uspavalnimi puščicami.

Čeprav se tigri Crowu ne bi smeli približati na manj kot pet metrov, so se zaračunali in je Crowa s šapami oplazil eden od tigrov. Ta prizor je še vedno v filmu.

Kaj pa nosorog? No, med velikimi željami Ridleyja Scotta je bil velik nosorog, a je načrt splaval po vodi, ko je bilo nezakonito pripeljati živega, animirani pa je bil bistveno predrag. Tako je Scott šele z nadaljevanjem dočakal uporabo nosoroga.

7. Russell Crowe je bil med snemanjem večkrat poškodovan

Russell Crowe v filmu Gladiator

Poleg prej omenjenega tigra je bil avstralski igralec med snemanjem Gladiatorja večkrat poškodovan. Med snemanjem filma je padel in si poškodoval kolk, ki mu še danes dela preglavice. Bile so tudi številne opraskanine, ureznine in udarci, ki jih v filmu seveda ne vidimo. »Preostalih devetnajst prizorov, kjer te pohodi konj ali pa te nekaj udari v glavo, seveda ni v filmu,« je povedal v enem od intervjujev o snemanju in poškodbah.

6. Za uvodne prizore je Scott požgal cel gozd

Mark Avrelij
Foto: on tmdb

Ni tako hudo, kot se bere. Uvodni prizori filma nas vržejo v leto 180, ko se rimsko cesarstvo bori proti barbarskim plemenom na območju današnjega Dunaja. Prizor, ki ga mnogi povezujejo z Reševanjem vojaka Ryana, vsebuje množico kaskaderjev, konjev, eksplozij, ognja, orožja in vojnih strojev. Te prizore so snemali v gozdovih Bourne v bližini Surreyja, ko je režiser slišal za območje deforestacije oz. območje, namenjeno za krčenje. Ponudil je filmska sredstva, a le, če bi lahko ognjene zublje posneli. In tako imamo uvodni prizor zgodovinske bitke.

5. Je bila glasbena podlaga Hansa Zimmerja v bistvu plagiat?

Gladiatorji
Foto: on tmdb

Verjetno gre za eno najbolj ikoničnih in prepoznavnih glasbenih podlag v zgodovini. Zanjo je poskrbel Hans Zimmer, ki je v devetdesetih spisal hite za filme Levji kralj, Alcatraz, Bolje ne bo nikoli, Princ Egipta in Tanka rdeča linija.

Zapletlo pa se je po snemanju, saj je Zimmerja tožila Fundacija Gustava Holsta, ki je trdila, da so delčki Zimmerjeve glasbe pravzaprav »ukradeni« iz Holstovega Marsa. Skladba je sicer legendarna v filmskem svetu, saj je temelj za glasbo Vojne zvezd, Super Mario in celo Gladiatorja. Tožba je bila poravnana izven sodišča. Prav zanimivo je, da so Zimmerja glasbeni kritiki obtožili tudi »kraje« del Richarda Wagnerja.

4. Ob Gladiatorju skoraj Luciano Pavarotti

Gladiator
Foto: on tmdb

Ne odhajamo še iz glasbene sfere Gladiatorja. Glas Lise Gerrard je prav enako pomemben kot glasbe nemškega skladatelja, a ni bilo vedno mišljeno, da bo pesmi zapela ona. Najprej je Zimmer želel izraelsko pevko Ofro Haza, ki je sodelovala pri Princu Egipta. Žal je pred začetkom snemanja umrla, Zimmer pa je izbral Liso Gerrad, ki je skupaj z njim podpisana pod glasbeno podlago.

Pred tem pa je želel Hans Zimmer sodelovati z legendarnim tenorjem Lucianom Pavarottijem, ki je ponudbo zavrnil. Kljub temu je s svojim glasom odpel različico pesmi. Enako je leta kasneje storil tudi Andrea Bocelli.

3. Med snemanjem je umrl Oliver Reed

Oliver Reed v Gladiatorju
Oliver Reed v Gladiatorju

Tri tedne pred koncem snemanja je umrl legendarni igralec Oliver Reed. Slavni razgrajač, ki tudi med snemanjem ni dal miru, je umrl po zdaj že enako legendarnem večeru pitja z mornarji. Potem, ko je spil osem velikih piv, dvanajst »takratkih« ruma, pol steklenice whiskeyja in nekaj konjaka, se je ulegel na tla in nikoli več vstal.

Čeprav je pogodba dovoljevala, da se njegovo vlogo zamenja z drugim igralcem, so bili vsi igralci z ekipo na čelu tako utrujeni, da niso zmogli še več snemanja. Prav tako Scott njegove vloge ni želel izrezati iz filma. William Nicholson je priletel nazaj na snemanje, da so spremenili konec filma, za nekaj prizorov pa uporabili še dvojnika in računalniške učinke.

2. V prvotnem načrtu Maksim preživi

Gladiator in zgodovinska točnost
Foto: on tmdb

Film se konča s prizorom Jube, ki v Koloseju zakoplje figurice Maksimove družine preden se odpravi nazaj v Afriko. Pred smrtjo Oliverja Reeda pa je bil konec drugačen. V tistem koncu bi lik Russella Crowa preživel, a je imel o tem veliko povedati tudi sam igralec.

»Spomnim se, da je Ridley stopil do mene in rekel ‘poglej, glede na to, kako stvari napredujejo, ne vem, kako preživiš. Lik je ustvarjen okoli maščevanja za ženo in sina, in, ko mu to uspe, ne vidim, kaj bi počel. Ali odpre je*eno picerijo zraven Koloseja?’« je povedal Crowe.

1. Gladiator skozi številke

Kolosej
Foto: on tmdb

Proračun: 103 milijone $

Zaslužek: 465 milijonov $ kino zaslužka + več kot 100 milijonov s prodajo doma

Film je bil nominiran za dvanajst oskarjev, od tega jih je prejel pet – za glavno moško vlogo, kostumografijo, zvok, posebne učinke in najboljši film. V celoti je prejel 60 nagrad in bil nominiran še 104-krat.

Žiga Kastelic

Urednik portala Student.si

Uporabljamo Akismet za manjšanje neželenih oglasnih komentarjev (spam). Politika zasebnosti.