Jan Mohorič in Blaž Rat o aplikaciji APPEAK: »Začela sva počasi, a z jasnim ciljem« (#Intervju)

Jan Mohorič in Blaž Rat
Foto: APPEAK

Jan Mohorič in Blaž Rat sta opazila, da načrtovanje »vikend izletov« v hribe, ni tako preprosto, kot se zdi. Napačna izbira cilja lahko pripelje do prezahtevne poti, neprijetne gneče in pomanjkljive opremljenosti za izbrano pot. Bi mobilna aplikacija lahko odpravila probleme? To lahko preveriš sam, saj je njuna aplikacija APPEAK sedaj že na voljo v AppStore in Google Play trgovini. Kakšna je bila pot od ideje do uporabne aplikacije, kako poteka razvoj in kaj ju še čaka pa si preberi v intervjuju.

Do ideje za razvoj aplikacije sta prišla preko lastnih izkušenj. Kako sta pred tem sama načrtovala pohodniške podvige? Glede na to, da prihajata iz tehničnih področij, sta si skušala pomagati tudi s katero od že obstoječih aplikacij?

Največkrat sva se zanašala na ideje prijateljev in znancev, ko so delili svoje izkušnje, in sva nato šla preverit te poti. S prihodom tehnologije so se pojavili tudi portali in storitve, ki so vsak na svoj način pomagali in podajali informacije. Kljub temu pa je vedno ostala neka vrzel – vprašanje, kam iti v hribe ta vikend, ta mesec ali to leto, in da bi ti podalo hiter in učinkovit odgovor.

Kdaj sta potem sklenila, da se podata na pot razvijanja lastne aplikacije, ki bo rešila probleme pri izbiri primernega cilja?

Že pred petimi leti sva se odločila za to pot. Blažu sem predstavil idejo, ki je kasneje takoj pritegnila tudi ostale. Ugotovila sva, da imajo tudi drugi podobne težave pri načrtovanju pohodniških izletov, zato sva bila odločena to spremeniti. Začela sva počasi, sprva kot hobi, a z jasnim ciljem, da razvijeva aplikacijo, ki bo reševala težave pri izbiri primernega pohodniškega cilja.

Mobilna aplikacija danes obstaja že skoraj za vsak problem in vsak namen. Konkurenca je torej precejšnja. V čem izstopa APPEAK in se razlikuje od drugih aplikacij?

V svetu in tudi v Sloveniji obstaja že veliko aplikacij, ki ponujajo veliko informacij. Težava je v tem, da moraš vse te informacije pregledati in načrtovati sam. Tukaj APPEAK izstopa, saj je poudarek na enostavnem raziskovanju in hitrem iskanju poti in izletov, ki so primerni za uporabnika. Namesto da bi izgubljal čas z iskanjem in načrtovanjem, ti APPEAK omogoča, da hitro in enostavno najdeš idealno pohodniško pot. K temu pripomore tudi enostavna uporabniška izkušnja, saj sva ves čas zasnove aplikacije imela pred očmi, kdo bo njen uporabnik.

Aplikacija na mobilnem telefonu in pohodniški nahrbtnik
Foto: APPEAK

Kljub številu najrazličnejših mobilnih aplikacij verjetno nobena ne nastane čez noč in sama ideja ni dovolj. Kako je potekal razvoj aplikacije APPEAK, koliko časa je trajalo do prve uporabne verzije?

Ja, razvoj vsake aplikacije zahteva čas in tehnična znanja, kar se ne zgodi čez noč. Da sva šla v pravo smer, sva od začetka vsako stvar temeljito testirala. Najprej test ideje in funkcionalnosti, nato “wireframe” izvedba, pa nato testiranje prototipa in zatem še testiranje vsake implementirane funkcionalnosti in številne iteracije … vse dokler nisva bila zadovoljna.

Kot že omenjeno sva začela sva pred približno petimi leti, iOS verzija je bila na voljo že lansko leto, Android verzija pa letos na začetku poletja

Jan, kaj je po tvojem mnenju najtežje pri razvoju aplikacije?

Držanje fokusa na tistem, kar je res pomembno. Med razvojem je veliko premikajočih se delčkov, in, če bi se posvetil vsakemu do 100%, bi ti hitro zmanjkalo časa. Zato je ključno pravilno razporediti čas in se osredotočiti na tisto, kar bo največ prispevalo h končni rešitvi in izpolnitvi začetne ideje.

Blaž, ti skrbiš, da je aplikacija čim bolj prijazna uporabniku. Na kaj si pri svojem delu še posebej pozoren?

Pri oblikovanju uporabniškega vmesnika in uporabniške izkušnje sem še posebej pozoren na to, da je aplikacija enostavna za uporabo in intuitivna. Pomembno mi je, da se uporabnik hitro znajde, ne glede na to, ali je izkušen pohodnik ali nekdo, ki se šele podaja na tovrstne izlete. Pri tem upoštevam, kako uporabniki naravno pričakujejo, da bodo uporabljali aplikacijo, ter skušam predvideti morebitne ovire ali težave, na katere bi lahko ob tem naleteli. Pomemben del mojega dela je tudi stalno testiranje in zbiranje povratnih informacij, saj le tako lahko nenehno izboljšujeva uporabniško izkušnjo oziroma aplikacijo kot celoto.

Mobilna aplikacija APPEAK
Foto: APPEAK

Aplikacija temelji tudi na prispevkih uporabnikov, ki lahko recimo dodajo fotografije izhodišč, poti in vrhov. Kako se je ta princip obnesel v praksi? Sta večino vrhov in poti zaenkrat dodala sama ali so uporabniki že veliko prispevali?

Res je, uporabniki lahko dodajo predloge za izhodišča, poti in vrhove. Dodajajo pa lahko tudi fotografije za tiste poti in vrhove, ki so že v aplikaciji ali predlagajo nove. S tem pomagajo ostalim uporabnikom oziroma se gradi APPEAK pohodniška baza in ustvarja pohodniška skupnost. Ker želiva zagotoviti kakovostno vsebino, zaenkrat vse predloge sama pregledava in odobriva. Veseli naju izjemno dober odziv uporabnikov, saj prejemava veliko predlogov in fotografij, več, kot jih trenutno uspeva obdelati. Kljub temu zagotavljava, da bova vsakega od njih zagotovo pregledala.

Aplikacija APPEAK
Foto: APPEAK

Kakšne načrte imata z aplikacijo za prihodnost? Lahko razkrijeta katero funkcionalnost ali idejo, ki si jo želita vpeljati?

Idej nama ne zmanjka, tudi uporabniki nama dajejo odlične predloge, ki jih rada upoštevava. Izziv je v tem, da ne moreva vsega uresničiti hkrati, zato morava skrbno izbirati naslednje korake. Trenutno sva na Androidu pravkar dodala funkcionalnost digitalnih žigov oziroma ustvarjanje pohodniškega dnevnika, kjer lahko beležiš svoje podvige oziroma osvojene vrhove. V poletnih mesecih se tako osredotočava na urejanje podatkov in promocijo aplikacije, da bi zanjo izvedelo čim več ljudi in podalo povratne informacije, ki bodo pomagale pri nadaljnjem razvoju aplikacije.

Katera funkcija aplikacije pa je vama osebno najljubša ali najbolj uporabna?

Jan: Raziskovalna faza mi je zagotovo super, ampak najbolj všeč so mi potem zemljevidi. Dobro se znajdem v njih in všeč mi je, kako uporabni so znotraj aplikacije.

Blaž: Meni je najljubša funkcija možnost dodajanja digitalnih žigov in zapisov v pohodniški dnevnik. Tako si ustvarjam svojo pohodniško zgodovino in vsak izlet kadarkoli podoživim še enkrat.

Aplikacija APPEAK
Foto: APPEAK

Glede na to, da se tudi sama rada odpravita v hribe: kateri so vajini najljubši vrhovi?

Jan: Moj lokalni hrib Ratitovec gotovo nosi posebno mesto. Drugače pa imamo po Sloveniji res neverjetno lepe vrhove.

Blaž: Zame je najljubša Kriška gora. Vedno znova me navduši z razgledi in mirnostjo, ki jo ponuja. Hkrati pa je to tudi prvi vrh, ki sva ga z Janom osvojila skupaj, ko sva začela z razvojem aplikacije.

So že na voljo v aplikaciji?

Seveda … in še mnogo drugih!

Aplikacija je brezplačna za uporabnike, to pa ne pomeni, da je razvijanje te aplikacije brezplačno. Kako vaju uporabniki še lahko podprejo?

Drži, aplikacija je brezplačna in dokler bo le mogoče, jo bova ohranjala takšno. Najino delo in prosti čas je najin vložek, saj naju veseli oziroma kar duševno napolni, ko vidiva, da z aplikacijo rešujeva težave številnih drugih. Ob tem pa za njeno delovanje nastajajo stroški, kot na primer delovanje strežnikov, podatkovne baze, domene, servisi, kot je vremenska napoved, in te stroške, ki niso povsem zanemarljivi, krijeva sama. Zato sva zelo vesela in hvaležna za vsako podporo v obliki donacije. To lahko uporabniki povsem enostavno oddajo preko aplikacije. S tem ne le podpirajo delovanje aplikacije, ampak omogočajo tudi njen nadaljnji razvoj.

Prejšnji članekV kinu avgusta 2024: Jaz, Baraba, Konča se z nama, Osmi potnik in Vran
Naslednji članekTop 10 Oslo: Norveška prestolnica in njeno bogastvo

Uporabljamo Akismet za manjšanje neželenih oglasnih komentarjev (spam). Politika zasebnosti.