V intervjujih radi predstavljamo zgodbe mladih, a to ni glavno vodilo. Zanimiva zgodba je vedno v ospredju, kar se je izkazalo prav letos, ko smo pregledovali najbolj brane intervjuje leta. Vredni so ponovnega branja, ergo vabljeni k branju prispevka.
V uredništvu smo izjemno ponosni na svojo nekdanjo sodelavko in podkasterko Tjašo Božič, ki je v zadnjem letu postala glasbena zvezda. Ob izidu njene uspešnice Moj Bine smo ji zastavili nekaj vprašanj in ugotovili, da gre za enega najbolj branih intervjujev na našem portalu. Za vse to pa je zaslužna Tjaša Božič.
Kot smo omenili, se radi fokusiramo na uspešne zgodbe mladih. Naj si bo to v svetu športa, študija, literature ali drugih delov življenja. Najprej se bomo posvetili športnemu življenju. Tu vas je navdušila mlada Živa Remic, ki je podirala državne rekorde v atletiki. V kolesarskem svetu sta vas (in nas) navdušila Nika Bobnar, ki je podpisala pogodbo z ekipo WCC Team, in Adam Jordan, ki se preizkuša v gravel kolesarjenju.
Nekoliko povezan s športom je bil naš intervju z Ano Drev, nekdanjo alpsko smučarko, ki v zadnjih letih piše uspešno zgodbo s podjetjem Snow Monkey. V intervjuju si lahko preberete, kako je nastala znamka in kaj vse je zaslužno za njen uspeh.
V svetu študija nam je profesorica Nataša Kne povedala vse o mednarodni maturi, njenem pomenu za srednješolce, pogledu slovenske družbe na določene srednje šole in še mnogo drugega.
Prejemnica prestižne štipendije EMBO je dr. Nina Vesel. Je uspešna raziskovalka, ki se je po osmih letih študija in raziskovanja vrnila v Slovenijo, prejela podoktorsko štipendijo EMBO in se vključila v raziskovalno skupino ERC Phagecontrol, pod vodstvom dr. Anne Dragoš. Je tudi prva avtorica članka, ki so ga objavili v priznani znanstveni reviji Nucleic acids Research.
Nagrado Naj študent Univerze v Mariboru je prejel Rene Gril Rogina, magistrski študent matematike. Spregovoril je o nagradi, načinu študija, matematiki in vsestranskosti.
Študentke s pedagoške fakultete so izdale priročnik Ideje za učinkovito učenje na univerzi. Ta vas bo presenetil, saj izstopa s svojo izvirno zasnovo in izborom tematik. V brošuri je pogled na učenje celosten in poleg samih učnih strategij vključuje še samopodobo, učno izkušnjo, predizpitno tremo in podobno. V intervjuju so razložile ozadje nastanka in druge zanimivosti.
O vseživljenjskem učenju je z nami spregovorila dr. Danijela Lahne, koordinatorica Zrele univerze.
V knjižnem svetu smo se pogovarjali s slovenskim blogerjem, potovalcem, podjetnikom in avtorjem avtobiografije Vse se da, če se hoče Tomažem Gorcem.
Če ostanemo pri knjižnem svetu ste radi prebirali tudi intervju z našim urednikom Žigo Kastelicem, kjer je razkril nastanek določenih knjig in ozadje medijskega portala. Prav on pa se je pogovarjal z Davorjem Rosom, avtorjem Neveste, najdaljše slovenske pesnitve v zgodovini.
Ob knjižnem sejmu vas je navdušil poglobljen intervju z italijanskim avtorjem Alessandrom d’Avenio, ki je navdušil z romani Klic, Bela kot mleko, rdeča kot kri in Stvari, ki jih nihče ne ve.
(Intervju) Alessandro d’Avenia: »Knjige služijo temu, da ne pozabimo živeti«
Delni prehod v druge tematike je spisal pogovor s pisateljem in študentom Damijanom Janžekovičem, ki se počasi podaja na poklicno pot psihoterapevta.
Številne najbolj brane intervjuje pa je letos sestavila naša izvrstna Nika Vrabec. V knjižnem svetu se je pogovarjala z Anjo Pavlin, avtorico slikanice Prigode polžka Petra, celo leto pa je bila prisotna tudi na mnogih festivalih, kjer so nastali naslednji intervjuji:
- Intervju s Pio Wallner in Gašparjem Mariničem, modnima oblikovalcema
- Intervju z Jašo Bužinelom o festivalu Lent
- Intervju s skupino Koala Voice
- Intervju z Ano Šuperger in Petjo Plamberger o Lakefestu
- Intervju s tržaško pevko Martino Zerjal
- Intervju z Urško Preis, vizualno umetnico in glasbenico
Urednik portala Student.si