Damijan Janžekovič: »Življenje je kot srčni utrip, ko se premika gor in dol pomeni, da živimo«

Intervju Damijan Janžeković
Foto: on damijanjanzekovic

»Tudi jaz sem bil v otroštvu žrtev nasilja v družini,« so besede, ki se nam odprejo na spletni strani Damijana Janžekoviča. Tisti, ki poznajo njegovo zgodbo, poznajo tudi njegovo misijo. Pomagati tistim, ki doživljajo podobne izkušnje in iščejo nov začetek. V tem desetletju piše trilogijo Iz pekla do življenja, kjer razkriva surovo resnico življenja in preizkušenj.

Damijan Janžekovič o spletni strani, psihoterapiji, knjigah in novih začetkih

»Iskal sem način, da ločim osebni in profesionalni vidik. Da poslovno stran postavim na drugo platformo, saj sem videl, da če vse fokusiraš na družbena omrežja, je zelo težko slediti vsemu, kar prejmeš,« mi pove o razlogih za postavitev svoje obsežne spletne strani. Pravi, da je želel zagotoviti diskretnost nekomu, ki ga želi kontaktirati: »Je lažje iz maila, kot iz osebnega profila.«

Postavitvi spletne strani je kljubovala tudi odločitev, da je lažje vzpostaviti sodelovanje, saj ga ustanove, kjer pogosto predava, težje najdejo, če obstaja samo na družbenih omrežjih. »Slednjim v zadnjih letih težko sledim  in nehote zgrešim sporočilo nekoga, ki lahko nato pomisli, da se ne zmenim zanje,« doda o težavnosti sledenja s kopico sporočil.

»Zakaj spletna stran? Da je vse na enem mestu. Da je nekje nekaj, kjer se izve vse o meni, če bi želeli tako ali drugače sodelovati z mano.«

Trudim se razbiti stigmo, da hoditi na terapijo ni znak šibkosti, temveč poguma

»Sem nekdo, ki zagovarja psihoterapijo in delo na sebi. To spodbujam na vseh dogodkih. Ko ljudje slišijo in v praksi vidijo, kaj sem ‘naredil iz sebe’, je to drugače, kot samo opevanje o tem. Večkrat pravim, da sem eden živih primerov, ki si je pomagal. To ljudem vlije veliko upanja,« poudari pomen človeškega zavedanja, da nismo sami ali edini, ki živimo v težkih okoliščinah.

Damijan Janžeković
Foto: on damijanjanzekovic

»Trudim se razbiti stigmo, da hoditi na terapijo ni znak šibkosti, temveč poguma. Po eni strani si priznaš, da imaš težavo, ki je žal ne znaš rešiti sam, in najti načine, s katerimi si lahko pomagaš

Sam se je s psihoterapijo srečal pri devetnajstih letih, že pri šestnajstih pa ga je po priporočilu nevrologov prvič obravnavala pedopsihiatrinja. Zaradi slabih izkušenj je razvil nezaupanje do strokovnjakov danega področja, do devetnajstega leta pa je zamenjal deset psihiatrov. Šele ko mu je klinična psihologinja svetovala obisk psihoterapevta, je po nekaterih obiskih ugotovil, da ti delujejo in je na pravi poti.

Tako na podstrani preberemo: »Kako mi je psihoterapija pomagala? Dala mi je vse, kar mi je bilo odvzeto v življenju. Uspešno sem zacelil ogromno ran in vzorcev iz otroštva. Po nekaj mesecih sem ponovno zaznal občutja v svojem telesu in nisem bil več otopel. Intenzivno sem delal na sebi ter si po več letih povrnil pozitivno samopodobo in samozavest. Na svet sem začel gledati bolj pozitivno, intenzivnost samomorilnih misli se je zmanjšala, na neki točki pa so misli popolnoma izginile.«

Kako najti pravega terapevta?

V času, ko se zdi, da vse temelji na potrošništvu, prednjačenju in konkurenčnosti, se je odločil, da na svoji strani deli seznam drugih strokovnjakov s področja psihoterapije.

»Ker trenutno še nisem licenciran terapevt, še vedno v sklopu študija, imam določeno mrežo strokovnjakov, ki jih zaupam. S tem v mislih ima spletna stran tudi podstran s seznamom terapevtov, nasvetih, kako najti pravega in kje. Obiskovalci spletne strani lahko to brez izpostavljanja zdaj najdejo sami,« mi razloži odločitev vključitvi podrobnega opisa iskanja psihoterapij in omenjenega seznama strokovnjakov.

»V ozadju imam ekipo, ki mi pomaga in svetuje, da ne sprejemam napačnih odločitev. To se mi je zdela enostavna odločitev, za katero sem stal od začetka. Nobenega problema ne vidim v tem, da izpostavljam ljudi, ki svoje delo opravljajo dobro in častno. To ni področje, kjer je tekmovalnost potrebna, ker imamo na veliko žalost dela več kot dovolj. Ljudje rabijo strokovno pomoč. Podaril pa bi rad, da nihče od nas, ki smo izbrali ta poklic, ni tu zaradi denarja. Pomagati ljudem in jim omogočiti nov začetek,« poudari srčno izbiro poklica oz. poslanstva, ki ga je našlo.

Knjige Damijana Janžekovića
Foto: on damijanjanzekovic

Iz pekla do življenja

Damijan je tudi pisatelj. Izšli sta že dve knjigi trilogije Iz pekla do življenja, ki nosita naslov Izgubljeno otroštvo in Bitka z depresijo. Prav zaradi njegove težke zgodbe in dejstva, da je iz nje uspel najti pravo pot, ga je našlo mnogo ljudi.

»Ja, dober začetek je, če začnejo pri knjigah. V prvi knjigi sem izpostavil problematiko družinskega nasilja na specifičnem primeru svojega otroštva, v drugi pa sem v ospredje postavil duševne težave, depresijo in to so vsebine, ki ljudem tako ali drugače pomagajo,« pravi o pomenu njegovih knjig.

Ker rad piše in zapisuje, ima svoj prostor na spletni strani tudi blog. Pravi, da bo na njem kmalu dovolj vsebin, ki bodo ljudem lahko pomagale v krajši obliki. Postavil jih bo v štiri kategorije: »psihoterapija, ker sem študent te smeri, in največ literature preberem s tega področja; knjižna priporočila, ker ljudje radi berejo in bom delil knjige, ki so me navdušile in mi pomagale; vzgoja, ker sem študent pedagogike in ohranjam pedagoško perspektivo; samorefleksija, ker ljudje cenijo to lastnost pri meni in ostalih.«

O pomenu knjig lahko z nekaj kliki preberemo na tisoče esejev in raziskav. Kaj pa njihovo pisanje? »Knjige so name delovale terapevtsko. Ob pisanju sem želel pomagati drugim, kar je bil moj glavni namen. Ko sem se s terapevtom o tem pogovarjal, sem začel ugotavljati, kako boljša oseba sem postal, koliko vsebine sem predelal in koliko ran zacelil,« pravi Damijan.

»Če danes pogledam za nazaj, vidim tudi vse pisateljske blokade in razloge zanje. Niso bile pomanjkanje navdiha, temveč zgolj nezmožnost mojega telesa, da te in one reči še ne morem spisati v obliki, ki si jo želim. Lažje gledam na vso prehojeno pot.«

Damijan Janžekovič: »Naj se ljudje iz naših zgodb naučijo čim več«

Damijan Janžekovič napovedal tretjo knjigo

Seveda pa mnogi bralci pričakujejo tisto tretjo knjigo, ki bo zaključila svojo zgodbo. Z zaključnim obdobjem študijske poti bo več časa namenjenega prav izidu slednje, katere izid je že napovedal. »Zaradi študija bo tretja knjiga nekoliko drugačna. Videti bo možno, kako je vse to vplivalo name in posledično na moje pisanje

»Čas je bil največja težava,« mi odgovori na vprašanje o tem, zakaj je trajalo nekoliko dlje za izid tretje. »Tretja knjiga je največji proces celjenja. Ker je zaključek zgodbe želim poskrbeti, da bi zgodba imela celoto. Nisem želel pritiskati nase, šel sem po občutku in to je bila prava odločitev. Zaradi tega bo knjiga boljša in celostna,« dodaja.

Čeprav o vsebini ne želi razkriti preveč, pravi, da bo v ospredje postavljala družinske vzorce, kako jih premagati in se soočati z njimi.

Za konec o premagovanju težkih obdobij pravi, da je »življenje kot srčni utrip, ko se premika gor in dol pomeni, da živimo

Damijanovo knjigo lahko najdeš na tej povezavi ali pa pri njemu osebno. Najdeš ga na družbenih omrežjih in spletni strani Damijan Janžekovič.

Žiga Kastelic

Urednik portala Student.si

Prejšnji članekOcena filma: Jelenček Niko 3
Naslednji članekTe štiri občine bodo prejele državna sredstva
Žiga Kastelic

Urednik portala Student.si

Uporabljamo Akismet za manjšanje neželenih oglasnih komentarjev (spam). Politika zasebnosti.