Kateri papež je vladal najdlje? Papeži z najdaljšim pontifikatom v zgodovini

Statue of Pope Pius XII, born Eugenio Maria Giuseppe Giovanni Pacelli, in the Shrine Sanctuary of Our Lady of Fatima, Portugal
Foto: Joaquin Ossorio-Castillo iz iStock

Papež Frančišek je bil prvi Južnoameričan na vrhovnem sedežu Cerkve, svoje mesto pa je zasedal kar dvanajst let. Koliko časa pa so trajali najdaljši pontifikati?

Papeži z najdaljšim obdobjem vladanja

Papež Urban VIII. je bil italijanski duhovnik Maffeo Barberini, ki je vladal med letom 1623 in 1644. Izvoljen je bil pri 55 letih, svojemu poslanstvu pa je bil predan do mere, da je določil štirideseturno češčenje pred Najsvetejšim. Nakopal si je tudi veliko število nasprotnikov, čas njegove vladavine pa ni bil najlažji, saj so Evropo pestile Tridesetletne vojne.

Papež Leon I. je vladal med letoma 390 in 461. Bil je 45. papež po vrsti, pomen papeštva pa je poudarjal kot Petrovega naslednika in Kristusovega namestnika. Tudi njegovo obdobje je bilo polno vojnih obdobij, med katerimi je v ospredju stik z bičem božjim, Atilo, nasprotnikom Rimljanov.

Le deset mesecev dlje je kot papež obstal Silvester I., ki je vladal med letoma 314 in 335.

Papež Aleksander III. oziroma Rolando Bandinelli (papež od 1159 do 1181 ) je bil toskanski menih, ki mu pripisujemo slavne besede: »Od koga pač ima vladar vladarstvo, če ne od gospoda papeža?« Te so bile izrečene v soočenju s Friderikom Barbarosso, nemškim kraljem in cesarjem Svetega rimskega cesarstva. Tako so pri Aleksandrovi izvolitvi in njegovem papeštvu potekali prostesti in nestrinjanja z njegovo izvolitvijo. V njegovem času so bili izvoljeni tudi štirje protipapeži, v sporu pa je bil tudi z angleškim kraljem Henrikom drugim. Za Slovenijo je pomemben zaradi navodila, da se v Žičah naselijo kartuzijani, vzpostavil je koprsko škofijo in druge odreke.

Papež Pij VII. je vladal med letoma 1800 in 1823. Italijanski duhovnik, škof in kardinal je bil izvoljen na polno leto, njegovo papeštvo pa je zapisalo tudi obdobje Napoelona in vseh pridruženih trenutkov. V njegovem času se je pomembno okrepila Katoliška Cerkev v Združenih državah Amerike, kjer je ustanovil več novih škofij. Bil je nasprotnik suženjstva, v njegovem času pa je bil izdan prvi odlok o obveznem cepljenju proti črnim kozam.

Papež Hadrijan I. je bil izvoljen leta 1772 in vladal do božičnega dne leta 795. Vladal je 23 let, 10 mescev in 17 dni. V času svoje smrti je bil njegov pontifikat najdaljši za apostolom Petrom. Bil je eden najbolj spoštovanih papežev v zgodovini. Tudi Karel Veliki ga je imenoval za »očeta«.

Med letoma 1775 in 1799 je vladal Papež Pij VI., ki je podobno kot njegov naslednik padel v obdobje razvestljentsva, Napoleona in Marije Terezije. Na razsvetljenstvo je gledal kot na znak nasprotovanja družbenemu redu in kot zaroto proti Cerkvi. Podpiral je razvoj katoliške cerkve v ZDA, razširil je Vatinske muzeje in dodal novo zakristijo Baziliki svetega Petra.

Le štirje papeži so vladali več kot četrt stoletja

Papež Leon XIII. je vladal 25 let, 5 mesecev in en dan. Čeprav so od njega pričakovali kratek pontifikat, je trajal dolgo in svoj čas kazal neverjetno vzdržljivost. Papež je imel za najpomembnejšo nalogo približevanje krščanstva sodobnim tokovom, vendar brez odstopanja od temeljnih krščanskih načel. Zanimivost je zagotovo ta, da je bil prvi papež, ki je bil rojen v 19. stoletju in prvi, ki je umrl v 20. stoletju. Bil je najstarejši papež v zgodovini, saj je ob smrti štel častitljivih 93 let.

Papež Janez Pavel II. je zagotovo eden najbolj znanih papežev v zgodovini, saj je Vatikan in Cerkev vodil v času medijske in internetne revolucije. Po 455 letih je bil prvi neitalijanski papež in prvi papež slovanskega porekla. Rojen na Poljskem kot Karol Jozef Wojtyla je bil za papeža izvoljen leta 1978. Po Piju petem je bil prvi papež, ki je obiskal Slovenijo in to storil kar štirikrat, nazadnje na beatifikaciji Antona Martina Slomška.

"Vatican City, Vatican City State- July 10,2011:Tourists walking in St. Peter\'s Square in front of the manifest with the face of Pope John Paul II"
Foto: SerafinoMozzo iz iStock

Drugi najdaljši pontifikat je imel Papež Pij IX., ki je Cerkev predstavljal med letoma 1846 in 1878. Z izjemo apostola Petra je papež z najdaljšim obdobjem vladanja. To je neverjetnih 31 let, 7 mesecev in 23 dni. Italijani so menili, da bo papež v Papeški državi ne le zajamčil državljanske svoboščine, ampak da bo vodilna osebnost pri zedinjenju Italije. Ko je zasedel sedež je bil star 54 let, z dovolj moči, da bi reševal vprašanje Cerkve in vere, a se je po desetletjih bojev in reform to končalo s koncem Papeške države. V času njegovega vladanja je razglašena verska dogma o Marijinem brezmadežnem spočetju. Vsebina te izjave pravi, da Marija niti en sam trenutek svojega obstajanja ni bila pod gospostvom greha, da jo je Kristusovo vnaprejšnje odrešenje kot edino izmed ljudi odtegnilo postavi izvirnega greha. Sklical je prvi vatikanski koncil. Čeprav je ta koncil najbolj znan po razglasitvi dogme o papeževi nezmotljivosti, pa ni nič manj pomemben zaradi dokumenta o katoliški veri, s katerim je jasno razložil katoliško vero in mišljenje na temelju razodetja.

Sveti Peter, Jezusov apostol, je papež z najdaljšim obdobjem vladanja. V upodobitvah ga prepoznamo po dveh atributih – v eni roki ima ključe (s katerimi »odpira nebeška vrata«), v drugi pa knjigo. 34 let papeštva je še danes nepresežen mejnik.

Žiga Kastelic

Urednik portala Student.si

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.