Medtem ko so nekateri presenečeni, da v ročno prtljago na letalo ne smeš vzeti plastenke z vodo, si drugi na pot ne upajo vzeti niti hrane. Načeloma velja, da je hrana na letalu dovoljena in ti ni treba preplačati prigrizkov, ki jih prodajajo tudi na letališčih in letalih. Seveda obstaja nekaj izjem, na primer tekočih jogurtov še vedno ne smeš vzeti v ročno prtljago. Po novem je izjema tudi posušeni kokos. Preberi si, zakaj je na letalu prepovedan!
Vnetljiv zaradi velike vsebnosti olja
Mednarodno združenje za zračni transport (IATA) je na seznam prepovedanih predmetov na letalu uvrstila posušen kokos. Posušeno kokosovo meso oziroma kopra vsebuje veliko vnetljivega olja, kar lahko predstavlja nevarnost za nastanek požara. Zaradi nevarnosti samovžiga je posušen kokos prepovedala že večina letalskih prevoznikov. Prepoved velja tako za ročno, kot za oddano prtljago.
Uvrščen skupaj z vžigalicami in natrijevimi baterijami
Posušen kokos spada v 4. razred nevarnega blaga, med trde vnetljive snovi torej. Čeprav do danes še niso zabeležili primera, ko bi posušen kokos povzročil požar na letalu, naj bi bil ta nagnjen k spontanemu segrevanju tudi v normalnih pogojih leta. V isto kategorijo sicer spadajo še vžigalice, vžigalniki, kovinski praški in natrijeve baterije.
Kokosov oreh DA, posušen kokos NE – kaj je še prepovedano?
Navedena prepoved velja le za posušeno kokosovo meso. Cel kokosov oreh še vedno lahko povsem mirno spraviš v oddano prtljago. Tudi kokosovi izdelki, pakirani na drobno, so dovoljeni. Poleg posušenega kokosa ne pozabi, da na letalo med drugim ne smeš vzeti ostrih predmetov, orodja, kartuš za tiskalnike z maso preko pol kilograma, streliva, pirotehnike, tekočega kisika in »pametne« prtljage z vgrajeno baterijo.
Novinar