Načrtuješ obisk Združenih držav? Ne pozabi na naslednje stvari!

Passports on a map of the world to illustrate the keys to world travel
Na kaj vse moramo biti pozorni ob obisku Združenih držav? Foto: Maudib iz iStock

Vsi, ki ste Združene države Amerike že obiskali, veste, da se vsak turist ob obisku te multikulturne in dinamične države sooči z veliko kulturnimi šoki. Čeprav smo vsi nekoliko okuženi z ameriško kulturo, se moramo zavedati, da čez lužo marsikatera stvar poteka nekoliko drugače. Vsak od nas si gotovo želi doživeti prave ameriške sanje ali vsaj njihov pridih. Če torej načrtujete obisk te države, polne priložnosti, si poglejte nekaj nasvetov, ki bodo evropskemu umu pomagali lažje prebroditi številne kulturne razlike.  

Najprej pa morda razjasnimo koncept kulturnega šoka. Kulturni šok je v bistvu prilagoditev, ki jo boste morda morali narediti, ali občutek negotovosti, zmedenosti ali tesnobe ob obisku neznane in nove države ali okolja. Med odraščanjem si vsak posameznik pridobi določene navade ali se navadi na določeno kulturo. Posamezniki se lahko zaradi spremembe načina življenja počutijo celo osamljene ali preobremenjene. Kulturni šok ni nič drugega kot prilagoditev ali čas, ki si ga vzameš, da se ustališ in navadiš na novo mesto. 

Napitnine, napitnine in še več napitnin!

Prvi kulturni šok in hkrati nasvet za obisk ZDA, če nočete trenutkov nelagodja je dobro znana kultura napitnin, ki, roko na srce, presega meje dobrega okusa. Postrežba je v večini držav že vključena v ceno, ki jo vidimo na jedilniku ali pa je razvidna na računu, kot je na primer običaj v sosednji Italiji. V nekaterih državah se dajanje napitnin natakarjem smatra celo za nepotrebno in nevljudno. Ker Američani morajo biti malce različni od ostalega sveta, pri njih napitnina ni samo lepa gesta, temveč je malodane celo nujna!

Dollar banknotes and US coins on wooden tray, on coffee shop table with a white cup of tea on background. Dim light room, modern and minimal style. Concepts for customer service, checking, money tips.
Napitnine vas čakajo na vsakem koraku. Foto: vinnstock iz iStock

Zato naj vas dokaj nizke cene hrane in pijače v restavracijah ne navdušijo preveč. Razumeti morate tudi, da natakarji večino svoje plače dobijo prav od napitnin. Žal imajo smešno nizke urne postavke in so eksistencialno odvisni prav od dobre volje gostov. Koliko pa znaša primerna napitnina? 

Če napitnina ni vključena v račun, normalna napitnina znaša 20 odstotkov za natakarje v restavracijah. Natakarji v barih naj prejmejo približno enako napitnino, če plačujete rundo z več pijačami hkrati, za posamezno naročilo pa je norma najmanj 1 $ na pijačo. Napitnine pa se žal ne končajo pri natakarjih. Pri hotelskih portirjih vam priporočam 2 dolarja na torbo, 5 na voziček in 2 za parkiranje avta. Prav tako je priporočena napitnina za taksiste, in sicer v višini 10 % do 15 %, zaokroženo na naslednji dolar. Dnevno pa pustite tudi kak dolar ali dva pod blazino za čiščenje hotelske sobe. 

Davek ni vključen v ceno! 

Evropejci smo navajeni, da cena na etiketi izdelka v trgovini pomeni ceno, ki jo plačamo na blagajni. V ZDA pa temu (žal) ni tako, zato naj vas to dejstvo ne preseneti nepričakovano ob obisku katere izmed lepo založenih ameriških veletrgovin. Ker so Združene države de iure federacija, sestavljena iz 50 zveznih držav, ki so med seboj lahko tako kulturno kot ekonomsko različne, je logično, da davek na dodano vrednost ni povsod enak. To je nekako klasičen ameriški argument, zakaj davek ni ni vključen v končno ceno izdelka v trgovini.  

Ko boste svoje ameriške sanje manifestirali ob nakupovanju, torej ne pozabite cene, za katero mislite, da bo končna, povišati še za slabih 20 odstotkov. Prav tako tu ne gre za klasični davek na dodano vrednost, kot ga poznamo pri nas. V DDV so načeloma zajete že vse stopnje proizvodnje, ki so določen izdelek pripeljale na trgovsko polico. V ZDA pa je davčna zakonodaja izjemno fragmentirana, zato boste tam plačali davek na prodajo, ki vsaj malo poenoti cene in davke na prodane izdelke po vsej državi.  

Imperialni (dvanajstiški) sistem še vedno kraljuje 

Združene države so ena izmed redkih držav, ki so ohranile ta zapleten in nekoliko arhaičen merski sistem, ki se nam, Evropejcem, zaradi sila čudnih pretvorb zdi zelo nenavaden in bizaren. Če se z imperialnim sistemom niste še nikoli srečali, se pripravite na povsem nove načine pretvarjanja enot. Američani pa s svojim edinstvenim sistemom ne merijo samo razdalje, temveč tudi prostornino, težo in temperaturo. Če boste na termometru torej videli 30 stopinj in pričakovali prijetno vroč poletni dan, pomislite še enkrat in za vsak slučaj oblecite zimsko jakno! 

Je pa poznavanje našega desetiškega sistema lahko odlična tema za razbijanje ledu, ko začnemo pogovor. Morda vas bo situacija prisilila da se preko dobre stare človeške interakcije prepričate, koliko decilitrov ima skodelica kave za 20 unč.  

Nenavadno prijazni ljudje 

Lastnost, ki smo jo Slovenci podedovali od germanskih sosedov je gotovo precejšnja mera individualizma, zaprtosti in celo hladnosti do nepoznanih oseb ob prvem srečanju. Vsi, ki nam je ljubša mentaliteta južne Evrope, nas bodo Združene države v tem pogledu brez dvoma navdušile.

Happy supermarket cashier accepting mobile payment from a customer at store checkout.
Neznanci so navadno izjemno prijazni. Foto: Drazen Zigic iz iStock

V Ameriki sta zgovornost in družabnost izjemno cenjeni lastnosti, zato naj vas ne preseneti, če bodo pogovor z vami kdaj začeli popolni neznanci. To je še posebej opazno v restavracijah in trgovinah, kjer bodo natakarji in prodajalci z vami načeli pravo malo debato o vsakdanjih stvareh.

Ti pogovori so načeloma omejeni na »small talk«, zato ne začnite razpravljati o preveč občutljivih temah, dokler osebe ne poznate dovolj dobro. Če boste v ZDA odpotovali v kratkem, še posebej odsvetujem pogovor o politiki, saj se bližajo predsedniške volitve, ki so za marsikoga lahko boleča in kontroverzna tema.  

Brez osebnega dokumenta ne boste prišli daleč 

Gotovo veste, da je spodnja starostna meja za nakup in uživanje alkoholnih pijač v ZDA (ne)slavnih 21 let. Če ste in izgledate starejši, morda mislite, da lahko pijačo kupite brez, da bi pokazali osebni dokument. Glede na to, kako redko se osebne dokumente preverja pri nas, naj vas ne preseneti, če vas v ZDA natakar ali prodajalec prosi za dokument, tudi če jih več kot očitno kažete preko 21. Razočarati vas moram, da morda ne izgledate toliko mladi, kolikor so visoke kazni, ki pretijo tistim, ki bi alkoholne pijače ali tobačne izdelke prodali mladoletnim. 

Alkohol in tobak pa še zdaleč nista edini stvari, zaradi katerih boste morali prodajalcem ob nakupu skoraj vedno razkriti svojo starost. Situacije, ko boste dokument morali pokazati so tudi najem avtomobila, notranji leti v državi in nakup vozovnice za vlak ali avtobus. Predvsem pa ne pozabite osebnega dokumenta pokazati policiji, če vas ob vožnji po prostranih ameriških cestah ustavi policija, kar se gotovo bo zgodilo, ker so redne kontrole prometa v ZDA kar rutinske. In še bonus nasvet avtorja članka, ko smo ravno pri cestah: izposodite si svoj avto! Država je ogromna in mesta so zelo obširna, javni promet pa je v večini mest tako slab, da tisti v naši prestolnici izgleda kot vrhunec modernega transporta.

Kaj pa varnost? 

Ne glede na to, da v medijih velikokrat beremo, kako nevarne so ZDA, temu v resnici ni tako. Sploh pa država ni posebej nevarna za turiste. Zavedati se moramo, da gre za ogromno državo z ogromnim številom velemest, zato je normalno, da je v nekaterih delih velikih mest kriminala pač nekoliko več. Tu ZDA niso izoliran primer, saj žal kriminaliteta narašča tudi po številnih večjih evropskih mestih. 

Vendar pa morate dobro premisliti o svoji varnosti, ko se podajate na raziskovanje podeželja. Bodite pripravljeni na dejstvo, da se medvedi, bizoni in druge živali prosto sprehajajo v nekaterih delih države. Poleg tega ob načrtovanju izletov računajte tudi na veliko oddaljenost med nekaterimi kraji in izoliranost določenih območij. Če torej načrtujete pohode ali druge dejavnosti na prostem, se na straneh nacionalnih parkov pozanimajte o divjih živalih, ki jih lahko srečate med svojimi avanturami.

Classic panorama view of an endless straight road running through the barren scenery of the American Southwest with extreme heat haze on a beautiful hot sunny day with blue sky in summer
Ne pozabite dotočiti goriva in s seboj vzeti dovolj pijače! Foto: bluejayphoto iz iStock

Če boste najeli svoj avtomobil, gotovo načrtujete daljšo vožnjo. Tu velja zdrava mera kmečke pameti, računajte pa na to, da bencinski servisi in prisotnost civilizacije v nekaterih delih Združenih držav niso najbolj samoumevna zadeva. Zato se prepričajte, da imate dovolj goriva, vode, hrane in napolnjen telefon. Nacionalna številka za klic v sili pa je 911.  

Prejšnji članekTop okusi sladoledov za september 2024: Kateri so najbolj priljubljeni?
Naslednji članekFinančni horoskop za september 2024

Uporabljamo Akismet za manjšanje neželenih oglasnih komentarjev (spam). Politika zasebnosti.