Kako potovati po svetu, ne da bi zapravil veliko?

Happy young man taking selfie portrait at Macchu Picchu in Peru. Adventurer male enjoying vacation in South America.
Foto: Xavier Lorenzo iz iStock

Potovanje po svetu je želja mnogih, a pogosto ostane le pri želji zaradi visokih stroškov potovanja. Vendar pa je mogoče raziskati svet z omejenim proračunom, če poznamo nekaj ključnih strategij.

Prilagodljivost pri izbiri destinacije

Namesto, da se osredotočite na eno samo destinacijo, bodite odprti za različne možnosti. Pogosto lahko najdete cenovno ugodne lete in namestitve v manj priljubljenih destinacijah ali krajih, ki niso tako turistično oblegani. Poceni destinacije v Aziji, Srednji Ameriki in Vzhodni Evropi na primer ponujajo neverjetno kulturno bogastvo in pestro naravno lepoto.

Uporaba aplikacij za primerjavo cen

Aplikacije, kot so Skyscanner, Google Flights in Momondo, omogočajo primerjavo cen letalskih kart in pogosto ponujajo ugodne ponudbe. S funkcijo Anywhere na Skyscannerju lahko hitro preverite najcenejše destinacije iz vaše izhodiščne točke. Vendar pozor! Letalske karte vedno kupite pri prevozniku, saj boste v primeru komplikacij tako najhitreje rešili zadeve. Tudi pri rezervacijah namestitev obstajajo ugodne možnosti, kot so Booking, Hostelworld in Couchsurfing – slednja omogoča brezplačno bivanje pri domačinih.

Potujte izven sezone

Potovanje izven turistične sezone vam lahko pomaga prihraniti na letalskih kartah, namestitvah in drugih turističnih storitvah. Izvensezonska potovanja ponujajo tudi več možnosti za avtentično doživetje, saj so kraji manj oblegani. Pomlad in jesen sta v mnogih regijah manj turistično obremenjena in prijetnejša za raziskovanje.

Top destinacije za zaključek leta: Kam boste potovali za manj kot 100 €?

Izkoristite popuste in nagradne točke

Pogosto letalske družbe, hoteli in kreditne kartice ponujajo programe zvestobe, kjer lahko zbirate točke in jih kasneje uporabite za brezplačne lete ali popuste na hotelske sobe. Če se pogosto odločate za isto letalsko družbo ali verigo hotelov, se vam lahko to še posebej obrestuje.

Uporabite javni prevoz in lokalne storitve

V mnogih državah je javni prevoz poceni in učinkovit, uporaba pa vam omogoča tudi bolj pristen vpogled v vsakodnevno življenje prebivalcev. Preverite, ali obstajajo posebne turistične karte, ki vključujejo neomejeno vožnjo za en dan ali več dni. Če raje raziskujete na prostem, pa si lahko izposodite kolo in si ogledate znamenitosti na zdrav in cenovno ugoden način.

Kuhajte sami in poskusite lokalne cenejše jedi

Hrana v restavracijah lahko hitro postane eden najdražjih vidikov potovanja. Veliko hostlov, Airbnb stanovanj in celo hotelov ima kuhinje, kjer lahko pripravite lastne obroke. Poleg tega se poskusite izogibati turističnim restavracijam in raje obiščite lokalne tržnice ali restavracije, kjer jedo domačini – tukaj boste našli pristen okus kraja po ugodnejši ceni.

Potovanje z ročno prtljago

Večina letalskih prevoznikov zaračunava dodatno za oddano prtljago, zato potujte le z ročno prtljago, če je to mogoče. Ne le, da boste prihranili pri stroških, temveč boste tudi bolj mobilni in pripravljeni na spontana potovanja. Ko pakirate, se osredotočite na ključne kose oblačil, ki so vsestranski in prilagodljivi.

Uporabite brezplačne vodene oglede in izkoristite brezplačne znamenitosti

V večjih mestih po svetu obstajajo brezplačni vodeni ogledi mest, ki jih vodijo prostovoljci ali lokalne organizacije. Prav tako imajo mnoga mesta muzeje in galerije, ki so ob določenih dneh brezplačni ali ponujajo popuste za mlade, študente in upokojence. Raziskujte naravne znamenitosti, kot so parki, plaže in sprehajalne poti – te so običajno brezplačne.

Pridobite lokalne SIM kartice ali uporabite Wi-Fi

Stroški gostovanja v tujini so lahko visoki, zato razmislite o nakupu lokalne SIM kartice ali pa uporabljajte brezplačne Wi-Fi točke, ki so na voljo v kavarnah, restavracijah in javnih prostorih. Tako boste lahko ostali povezani, ne da bi vam stroški mobilnih storitev preveč obremenili proračun.

Skrita past gostovanja v tujini: če ste premalo doma, vas čakajo doplačila

Raziskujte alternativne načine nastanitve

Namesto klasičnih hotelov razmislite o kampiranju, delitvi stanovanj preko platform, kot je Airbnb, ali pa se odločite za izmenjavo domov, kjer si posameznika omogočita brezplačno bivanje. Obstajajo tudi delovne izmenjave oziroma prostovoljno delo, kjer lahko v zameno za nekaj ur dela na farmi, v hostlu ali restavraciji prejmete brezplačno nastanitev.

Pozanimaj se o študentskih popustih

Kjerkoli v razvitem svetu ti bodo na voljo študentski popusti, ki jih lahko koristiš za bivanje, hrano, vstopnine … Veliko popustov omogočajo tudi študentske kartice, kakršne so EYCA, ESN in ISIC.

NI KOMENTARJEV

Uporabljamo Akismet za manjšanje neželenih oglasnih komentarjev (spam). Politika zasebnosti.