6 turističnih pasti Barcelone, ki se jim lahko izogneš

Facace of the Sagrada Familia Cathedral at Barcelona, Spain. The Famous Cathedral of Antonio Gaudi.
Foto: MaxOzerov iz iStock

Barcelona je ena izmed najbolj priljubljenih poletnih turističnih destinacij. Ravno zato je polna turističnih pasti, ki prežijo nate na vsakem vogalu. Danes predstavljamo 6 primerov, ki se jim lahko izogneš in si prihraniš nekaj skrbi ali cekinov. 

Aerobus

Barcelona te bo udarila po žepu že takoj ob tvojem prihodu oziroma po tvojem pristanku. Odhod iz letališča v mesto je pogosto priložnost za prevoznike, da vzpostavijo monopol in turiste močno ožamejo. 

Na Barcelonskem letališču kraljuje Aerobus, linija modrih avtobusov, ki te počakajo takoj pred letališčem. Za enourno pot do središča mesta računajo 7,25 evrov. Google zemljevidi ti bodo Aerobus predlagali pod modro oznako A1 ali A2, a na isti trasi vozi tudi precej cenejši lokalni bus z rdečo oznako in številko 46. Pelje te do postaje Plaza de Espanya, kjer lahko prestopiš na metro. Iz letališča odhaja približno 20 metrov oddaljen od vhoda.

AMB Aerobus station, Barcelona, Catalonia Square (Plaça de Catalunya), bus stop. AMB Aerobus, buses to the El Prat Airport
Foto: Giuliano Benzin iz iStock

Sagrada Familia

Sagrada Familia je zagotovo najznamenitejši simbol Barcelone. Čudovita Gaudijeva cerkev se skriva med stavbami, ki jo obkrožajo in te, ko se ji šele popolnoma približaš, preseneti s svojo grandioznostjo in veličastnostjo. 

Kljub temu je vstopnina precej visoka. Če želiš pri svojem obisku nekoliko privarčevati, se v cerkev odpravi v nedeljo zjutraj pred sveto mašo. Takrat je vstop namreč brezplačen, maša pa zaradi večjezičnosti poteka v kastiljščini, katalonščini, latinščini in angleščini! Prej ko prideš, več možnosti je, da boš med srečniki, ki smejo vstopiti in se pridružiti obredu. Navadno se že eno uro pred začetkom ljudje začnejo zbirati v vrsti pred vhodom.

Barcelona's Grid pattern truly comes to life when viewed from above. Definitely one of the most beautiful cities in the world with the Sagrada Familia Cathedral as the crown.
Foto: Vunav V iz iStock

Playa de Barceloneta

Playa de Barceloneta je najbolj znana in oblegana plaža – in to z razlogom. Je najbližja mestnemu središču in najhitreje dostopna z javnim transportom. Zato je polna ljudi, smeti, raznih prodajalcev in beračev. Sicer sploh ne gre za turistično past, a pogosto napako. Če imaš čas se sprehodi na eno izmed bolj oddaljenih plaž. Če pa želiš poležavanju na soncu in plavanju posvetiti cel dan, se zagotovo najbolj izplača odpraviti do plaže z imenom Playa del Prat de Llobregat. Je del naravnega parka, veliko bolj čista in prijetnejša in ima visoke valove, ki jih izkoriščajo windsurferji. Poleg tega se plaža priročno nahaja na poti na letališče.

Barcelona, Spain - 12 April, 2023: Platja de la Barceloneta (Barceloneta beach) in Barcelona city, people chilling on the beach.
Foto: arcady_31 iz iStock

Parc Güell

Parc Güell je še ena izmed Gaudijevih obleganih znamenitosti. Toda za razliko od cerkve park ne navdušuje z ničemer razen z nekaj zavitimi stebri in razpoznavno razgledno oziroma “selfie” točko. Park je suh in opustošen, sprehajalne poti niso nič bolj urejene kot v katerem koli javnem parku, kamor lahko vstopiš zastonj. Word on the street pa je, da je domačinom dovoljen brezplačen vstop v park za namen rekreacije – tako da lahko poskusiš svojo srečo v tekaški opravi in s kapljico znoja na licu.

Park Guell in Barcelona, Spain.
Foto: MasterLu iz iStock

Koktejli na plaži

Kaj je bolj priročnega kot to, da ti nekdo prinese koktejl na plažo, medtem ko ti v miru poležavaš in se sončiš? Ravno to izkoriščajo mnogi nadobudni podjetneži, ki svojo ponudbo razglašajo na vse grlo v vsaj štirih jezikih, medtem ko gazijo skozi mivko. Na pladnju nosijo osvežilne pijače v plastičnih lončkih s pisanimi slamicami in morda celo limono ali dežničkom.

Tovrstnih pijač kljub njihovi morda nizki ceni (5 evrov) in priročni postrežbi ni pametno kupovati, saj ne vemo, kje in kako so bile pripravljene. Časopis El País je na plaži kupil testni mojito, sendvič in samoso in jih poslal v laboratorij na analizo. Tam so odkrili, da je hrana in pijača zaradi nehigienične priprave okužena z bakerijami, ki se na visoki vročini hitro širijo. Med drugim so odkrili prisotnost bakterije E.Coli.

Two hands (male and female) toasting with mojito cocktails on the beach - POV horizontal image of clinking glasses
Foto: Alina Rosanova iz iStock

Gaudijeve palače

Gaudi je zgradil in oblikoval več palač (Casa Mila, Casa Batllo, Palau Guell, Casa Vicens, etc.), ki so sedaj v privatni lasti. Zato so njihove cene neznansko zasoljene, prav tako pa ne sodelujejo v mreži javnih muzejev, ki na določene dneve ne zaračunavajo vstopnine.

Palače so pravzaprav hiše brez pohištva, da so bolj prehodne. Ogledaš si lahko nekaj posebnih sten in stropov, se povzpneš na funky streho in vmes poslušaš audio vodiča, a se za to morda ne izplača odšteti 20 evrov. Pravzaprav na Youtubu obstaja veliko posnetkov sprehodov skozi tovrstne hiše, ki ti lahko pomagajo pri odločitvi: obiskati ali ne obiskati.

Facade of Casa Vicens in Barcelona, Spain. It is first masterpiece of Antoni Gaudi. Built between 1883 and 1885
Foto: OlyaSolodenko iz iStock
Prejšnji članekNajboljše računalniške igrice s preloma tisočletja
Naslednji članek5 korakov, ki jih NE smeš preskočiti pri zaščiti pred soncem

Uporabljamo Akismet za manjšanje neželenih oglasnih komentarjev (spam). Politika zasebnosti.