Če si že kdaj potoval, veš, da človek na poti poje trikrat več kot človek doma. Hranjenje pa je povezano tudi s stroški. Zato se sploh študenti, ki odhajamo na pot z minimalnim budžetom, zadovoljimo z junk foodom, ki ga na potovanju jemo za zajtrk, kosilo in večerjo. Je možno na daljšem izletu v tujini jesti dobro in zdravo pa še poceni? Seveda je, le malo organizacije je potrebne!
1. Načrtuj vnaprej
Tako se lažje držiš budgeta. Poišči poceni restavracije, še preden odrineš od doma. Če prečekiraš njihove spletne strani, si lahko v veliko primerih priskrbiš tudi kupončke za cenejši obrok. Če planiraš drago večerjo, poskrbi, da dan prej za hrano zapraviš čim manj.
2. Hrana iz trgovine
… je v redu in poceni alternativa restavracijam. Poleg tega pa so špecerije dostopne res povsod, zato je hrana na dosegu roke praktično ves čas.
3. Spakiraj pametno
Za prigrizke med obroki je pametno spakirati hrano, ki se ne raztrese ali razlije, recimo oreščke ali suho sade. Life saverji na poti so tudi ponovne uporabljene plastenke z vodo in termovke, ki jih lahko s pijačo ali kavo napolniš pri hotelskem zajtrku. Uporabiš lahko tudi staro dobro stara mama logiko in si v posodice ali plastične vrečke shraniš ostanke obrokov.
4. Fleksibilnost in iznajdljivost
Recimo pri izbiri dneva v tednu za večerjo v restavraciji. Sicer so kosila večinoma cenejša kot večerje, veliko restavracij pa nudi boljše ponudbe med tednom kot med vikendi, ko je obiska več. Denarnici prijazni so tudi happy hours meniji.
5. Vprašaj domačine
… ki gotovo najbolje vejo, kje se dobro je in malo zapravi. Naj te ne zavedejo pasti za nevedne turiste v obljudenih centrih in hotelskih kompleksih.
6. Skuhaj si sam
Kuhinja je najboljša prijateljica tvoje denarnice! Če jo imaš na voljo v hotelu ali najetem stanovanju, je to še toliko bolje zate. Pa še z lokalnimi sestavinami lahko kuhaš.
7. Hiša časti
Veliko restavracij z veseljem počasti slavljence, mladoporočence ali jubilante. Treba je le omeniti natakarju, da imaš ravno takrat rojstni dan, da si tu na medenih tednih ali pa, da si v tej restavraciji prvič. Gotovo po padla kakšna zastonj kavica ali celo šampanjec na račun hiše.
8. Brez mehurčkov
Gazirane pijače so sicer le malce dražje od navadne vode, a če se vsak dan nagradiš s pločevinko kokakole, se to na koncu izleta na tvojem računu lepo pozna. Tudi ponovna uporaba plastenke za vodo je ugodna rešitev tako za tvojo denarnico kot za okolje.
9. Ulična hrana
Stojnice s hrano s pogost pojav v Aziji, kjer si lahko privoščiš odličen ulični obrok za zelo majhno ceno, poleg tega pa si deležen še unikatnega doživetja lokalne kulinarike.
10. Lokalno stane manj
… kot globalno. Tradicionalni grški gyros v Grčiji stane manj kot pica. Go local!
Novinar