Če načrtujete obisk sosednje Hrvaške in se morda želite vsaj nekoliko izogniti nepreglednim množicam turistov, vam tokrat predlagam hrvaško prestolnico Zagreb. Ker je Zagreb med Slovenci precej poznano mesto in so na spletu o njem dostopne malodane vse informacije, se tokrat ne bomo podali v raziskovanje top 10 lokacij v mestu. Osredotočili se bomo zgolj na eno, manj znano, pa vendar izjemno zanimivo.
Tunel Grič je fascinantna lokacija v samem centru hrvaške prestolnice, prvotno je služil kot ustaški bunker in zaklonišče, v svojem preporodu v devetdesetih pa je postal mesto enega izmed prvih raveov na Hrvaškem!
Tunel Grič v času NDH
Zasnovan je bil kot predor za pešce in poteka pod zgodovinsko bogato sosesko Grič (Gornji grad). Predor je bil zgrajen med 2. svetovno vojno in bil prvotno namenjen kot zaklonišče in prometna povezava skozi gornjegrajski hrib. V dolžino meri kar 350 metrov ter povezuje Mesničko ulico in Ulico Stjepana Radića. Gradnja se je začela leta 1943 in končala leta 1944. Predor je bil zaradi stroškov ostro kritiziran in mnogi so trdili, da ni potreben. Dela so se kljub temu nadaljevala, čeprav so bile v projekt vnesene spremembe. Prvotni načrti so vključevali veliko podzemno dvorano, ki naj bi jo postavili v središče tunela, kar pa se ni uresničilo in bunker je ostal zgolj tunel.
Tunel je svojo načrtovano obliko dobil šele po koncu druge svetovne vojne, ko so mu dodali osrednjo dvorano. Kot skladišče ga je nato uporabljala ena izmed trgovin z živili, kmalu pa so predor nehali uporabljati in nanj nekoliko pozabili. Tako je postal idealen kraj za brezdomce in druge ljudi, ki so iskali začasno zatočišče.
Kako sta rave in vojna oživela tunel?
Zanimanje za oživitev tunela se je začelo leta 1993, ko je bil predor prvič po dolgem času spet omenjen v medijih zaradi ene izmed prvih rave zabav na Hrvaškem. Dogodka se je udeležilo več kot 3000 ljudi, kar je veliko več, kot so organizatorji načrtovali in kot je dovoljevala infrastruktura predora. Med hrvaško domovinsko vojno pa je tunel večkrat služil kot zaklonišče med številnimi raketiranji in bombardiranji mesta.
Kaj Tunel Grič ponuja danes?
Predlogi za preoblikovan in prenovljen tunel so vsebovali Muzej občutkov, katerega izgradnja je v načrtu še danes ter dvigalo, ki bi povezovalo tunel s sosesko Gornji grad. Namesto tega pa je bil leta 2016 prenovljeni tunel javnosti odprt kot kulturni center.
Obisk tunela vsekakor priporočam, saj se v njem lahko dobesedno sprehodite skozi celotno fascinantno zgodovino naših južnih sosedov. Tunel je bil prestrukturiran v ločene predele, ki vsebujejo različne razstave. Odlični kustosi pa so za čaroben sprehod skozi hrvaško in zagrebško zgodovino uporabili slikovite svetlobne ter zvočne učinke, ki popestrijo naš obisk.
Osrednja podzemna dvorana je danes spremenjena v deževno sobo, kjer se lahko sprehodite pod dežnimi kapljami in si ogledate podobe znanih osebnosti, ki so in še krojijo hrvaško zgodovino. Še en fascinanten eksponat je Teslov stroj, ki uporablja zvok in elektriko ter sproži učinek strele, podoben Teslovi tuljavi. Vedite pa, da se, kot v vseh muzejih, razstave spreminjajo, zato se o njih pravočasno pozanimajte.
Novinar