Top 10 Romunija, zeleni biser Balkana

Corvin castle or Hunyad during a beautiful summer day. Photo taken on 8th of July 2023 in in Hunedoara, Transylvania region, Romania.
Obiščite krasno in skrivnostno Romunijo! Foto: Adrian Catalin Lazar iz iStock

Vse navdušence nad potovanjem v nekoliko manj obljudene države bom danes virtualno popeljal v Romunijo. Romunija se, kot države v njeni okolici, v zadnjih letih vse bolj razvija in otepa boleče preteklosti. Seveda se razvija turistično, zato vam polagam na srce, da državo obiščete pred množicami turistov iz vsega sveta. Če ne veste, kaj si morate ogledati v Romuniji, dovolite, da vas popeljemo skozi 10 najlepših destinacij tega romanskega bisera, skritega globoko v slovanskem svetu.

10. Bukarešta, živahen »Pariz vzhoda«

Landscape view of the famous Dambovita River crossing the city Bucharest on a sunny day in Romania
Doživite utrip Romunije v Bukarešti. Foto: Cristian Mircea Balate iz iStock

Vedno, ko obiščete novo državo, se vsaj za kratek čas ustavite tudi v njeni prestolnici. Prav tam boste namreč doživeli pristen utrip življenja držav, nato pa se umirite v mirnosti in misterioznosti romunskega podeželja. Hrupna in kaotična prestolnica Romunije se ponaša s številnimi čudovitimi muzeji, izjemno arhitekturo in morda najboljšim nočnim življenjem na Balkanu. 

Mesta sprva ni tako zelo lahko vzljubiti, saj nas nekoliko zmoti preobremenjenost mestnega središča s prometom. To seveda nekoliko kazi čudovito fin de siècle arhitekturo. Prav tako pa čudovite stavbe v pariškem slogu nekoliko zasenči socialistični brutalizem, toda prav ta surova kombinacija daje Bukarešti poseben čar. V zadnjih letih se je lepo izboljšala tudi gastronomska scena, na ulice pa so se vrnile tudi številne kavarnice, ki Bukarešti spet vračajo edinstven francosko-balkanski utrip. 

9. Sibiu, srce Transilvanije

Sibiu, Romania. Medieval Carpenters Tower. Transylvania famous destination.

Sibiu, ki leži v osrčju Transilvanije, je čudovito in premalo znano mesto, ki je znano po tlakovanih ulicah, okrašenih cerkvah in živahnih trgih. V središču starega mestnega jedra leži Piața Mare, prostran in izjemno živahen trg, obdan s pisanimi zgradbami. Sprehodite se po ozkih ulicah in občudujete okrašena pročelja zgodovinskih stavb, kot sta palača Brukenthal in stolp mestnega sveta.  

Druge kulturne in zgodovinske znamenitosti vključujejo tradicionalne saške hiše, stolpe iz 16. stoletja in mestne tržnice, ki ponujajo vse, od izdelkov lokalne obrti do okusne hrane, kot nalašč za nabiranje spominkov ali uživanje v regionalnih specialitetah! Mesto se ponaša tudi z razcvetom umetniške in kulturne scene s številnimi galerijami, muzeji in gledališči, ki prikazujejo najboljše kreacije romunskih umetnikov. Prav tako pa bo Sibiu primeren za vse ljubitelje narave, saj leži v bližini Karpatov, ki nudijo nešteto možnosti za uživanje na prostem. 

8. Mamaia, osvežitev v morju

Black Sea coast and beach at Constanta, Romania at sunset
Sprostite se v obmorskem letovišču. Foto: Calin Stan iz iStock

Morda ob misli na Romunijo najprej pomislite na ulice Bukarešte in misteriozno Transilvanijo. Toda, ste vedeli, da država ponuja tudi izjemna letovišča ob morju? Mamaia, ki leži ob črnem morju je pravi raj za vse, ki se radi razvajate v pravih rezortih.  

To je eno izmed najbolj priljubljenih letoviških mest v državi in jasno je, zakaj. Predstavljajte si bele peščene plaže, čudovite hotele in letovišča, veliko prijetnih restavracij in na splošno čudovito obmorsko pokrajino. Tukaj je priljubljeno tudi jadranje na deski za tiste, ki si želijo malo avanture. Mamaia morda res ni destinacija, ki je najbolj prijazna študentskemu proračuno, toda ne pozabite, da gre za Romunijo, kjer so hoteli (zaenkrat) relativno poceni.  

7. Iasi, kulturna prestolnica ob moldavski meji

Iasi city view of Culture Palace. Aerial scene, Romania

Iasi je eno izmed najstarejših mest v Romuniji, zato je popolna destinacija za tiste, ki ljubijo zgodovino in arhitekturo. V mestu najdete veliko impresivnih znamenitosti, med katerimi je najbolj opazna ogromna metropolitanska katedrala sv. Paraschive. To je največja pravoslavna cerkev v Romuniji. Zgrajena je bila v 19. stoletju v zanimivem, skoraj italijansko-renesančnem stilu. 

Iasi je dom številnim drugim impozantnim verskim stavbam, med drugim tudi Samostanu treh hierarhov, ki je v nacionalnem registru zgodovinskih spomenikov. Oglejte si tudi številne urejene parke in vrtove ter velikansko Palačo kulture, v kateri so 4 muzeji. Iz Iasija se lahko celo odpravite na enodnevni izlet v Kišinjev, glavno mesto Moldavije. Uživajte v degustacijah vin in obisku samostana Capriana. 

6. Brašov, mesto med gozdovi skrivnostne Transilvanije

Brasov cityscape with black cathedral and mountain on backround in Romania
Foto: RossHelen iz iStock

Brašov ni samo eden najboljših krajev za obisk v Romuniji, je med najbolj obiskanimi kraji v Transilvaniji in celi državi. Brašov, obdan z vrhovi Karpatov, je priljubljen med domačini in turisti. Ljudje se pozimi zgrinjajo sem zaradi smučanja in drsanja, skozi vse leto pa lahko raziskujete neverjetno arhitekturo srednjeveškega zgodovinskega središča.  

Znamenitosti Brašova vključujejo Strada Sfori, najožjo ulico v državi, in gotsko katedralo, znano kot Črna cerkev. Druga zelo priljubljena dejavnost so pohodi na goro Tâmpa. Vsi tisti, ki nam gorništvo ni preveč pisano na kožo, pa se lahko na goro povzpnemo z žičnico in uživamo v čudovitem razgledu na mesto. Brašov je tudi odlična destinacija za krajše dnevne izlete v oklico, kjer lahko raziskujete bližnje cerkve in gradove. Mesto je idealna lokacija za naslednjo destinacijo, ki jo gotovo poznate vsi, predvsem pa o njej veste veliko ljubitelji bolj temačnih strani našega sveta. 

5. Grad Bran, dom grofa Drakule

Bran, Romania - 19 July 2017: Bran Castle, Romania. Stunning HDR twilight image of Dracula fortress in Transylvania, medieval landmark.
Sprehodite se skozi skrivnostni dom grofa Drakule. Foto: emicristea iz iStock

Grad Bran, ki leži visoko na vrhu visoke pečine in obdan z avro skrivnosti in legend, svojo slavo dolguje svojim mogočnim stolpom ter legendi, ki je nastala okoli Drakule avtorja Brama Stockerja. Čeprav Bram Stoker ni nikoli obiskal Transilvanije, se je irski pisatelj zanašal na raziskovanje in svojo bujno domišljijo, da je ustvaril temno in zastrašujočo deželo grofa Drakule, kar je privedlo do vztrajnega in splošnega prepričanja, da je bila ta nekoč dom Vlada Drakule II. Tepeša, krutega vladarja Vlaške. 

Čeprav zgodovinska povezava gradu Bran s pravim princem Vladom Draculeo ni preveč močna in verodostojna, je Stoker s svojim slikovitim in natančnim opisovanjem gradu omogočil, da je fiktivni Drakula posvojil grad Bran. Zato bo idealna lokacija za vse ljubitelje mračne literature. Če načrtujete obisk, nastanitev poiščite v Brašovu, ki je od gradu oddaljen le 30 minut.  

4. Cluj-Napoca, prestolnica Transilvanije

Night skyline of Cluj Napoca, Romania as seen from the Citadel Hill.

Transilvanija je del Romunije, ki se morda ponaša z najlepšo naravo, prav tako pa je pravi raj za vse ljubitelje zgodovine in kulture. Preden Transilvanijo povsem zapustimo, ne smemo pozabiti na Cluj-Napoco. Kot neuradna prestolnica Transilvanije je Cluj-Napoca mesto polno čudes. Je dom največje univerze v državi in velja tudi za umetniško in kulturno središče Romunije.  

Od glavnega trga Piața Unirii, do baročne palače in muzeja Bánffy, do gotske cerkve sv. Mihaela, je v Cluj-Napoci in njenem starem mestnem jedru veliko arhitekture, zgodovine in umetnosti. Mesto je tudi dom številnih neverjetnih restavracij, kavarn, koktajl barov in pubov, zato je odličen kraj za potopitev v lokalno romunsko kulinariko. Tukaj boste tudi ljubitelji glasbe in kulture prišli na svoj račun, saj mesto nudi veliko glasbenih festivalov, muzejev, parkov, vrtov, vintage trgovin in še mnogo drugih stvari, ki čakajo na vaše odkritje. 

3. Temišvar, »Mali Dunaj«

Timisoara, Romania - Union Square with Baroque architecture, charming historical city in region of Banat. European Capitals of Culture 2023.
Temišvar, prava balkanska mešanica kultur. Foto: emicristea iz iStock

Balkanske države prav posebne naredi slikovita mešanica stilov arhitekture. Mesto Temišvar, na skrajnem zahodu Romunije pa je morda eden izmed najlepših odrazov tega evropskega fenomena. Temišvar je meto številnih kultur. Avstrijci, Nemci, Judje, Srbi in Madžari so vsi pustili svoj neizbrisen pečat v dveh stoletjih, ko je Temišvar spadal pod habsburško krono. Prav Habsburžani pa so preko svoje značilne arhitekture in številnih zelenih parkov zaslužni, da ima mesto danes vzdevek »Mali Dunaj«.  

Danes je Temišvar najbolj znan po dveh impresivnih javnih trgih: Piața Victoriei in Piața Unirii. Oba sta obdana z s čudovitimi barvitimi zgradbami in spomeniki. Poleg občudovanja impresivne arhitekture lahko druge zabavne stvari v Temišvaru vključujejo obisk dogodkov, kot so muzikali in koncerti, ter uživanje okusne lokalne hrane v številnih lokalnih restavracijah. 

2. Gora Făgăraş, najlepši razgledi

The Capra Lake. Summer landscape of the Fagaras Mountains, Romania. A view from the hiking trail near the Balea Lake and the Transfagarasan Road.

Brez skrbi, tudi na hribolazce tokrat nisem pozabil. Ko vam bodo muzeji, galerije, cerkve in gradovi začeli nekoliko presedati, si dušo umirite visoko v gorah. Spektakularni vrhovi Făgăraşa vas bodo brez dvoma začarali s svojim prečudovitim razgledom. Pogorje Făgăraş, ki leži na višinah od 1800 do 2250 m, je niz piramidalnih vrhov, povezanih z ozkimi grebeni, med katerimi se nahajajo številna gorska jezera. Do višine okoli 2000 m so pobočja pokrita s smrekovimi gozdovi, v katerih se skrivajo jeleni, medvedi, gamsi in druge divje živali. 

Večina pohodniških poti je dobro označenih in jim je enostavno slediti z Dimapovim zemljevidom Munţii Făgăraşului, ki ga je mogoče kupiti v Braşovu, Branu, Făgăraşu ali Sibiuju ali v gorskih kočah. Kot vedno ob obisku gora, predlagam zdravo mero kmečke pameti. Čeprav smo planinski narod, naj vendarle spomnim na primerno opremo in obutev, preventivno pa lahko rezervirate tudi nastanitev, saj se vreme v gorah hitro spreminja. 

1. Hunedoara, izhodišče za ljubitelje narave

Hunedoara, Romania - July 1, 2020: Corvin Castle (Hunyad Castle) in Transylvania.
Foto: SCStock iz iStock

Naše popotovanje bomo tokrat končali v Hunedoari, ki je idealna mešanica za vse ljubitelje zgodovine in narave. Ker se mestece nahaja v bližini gorovja Poiana Ruscă številni, ga številni domačini uporabljajo kot izhodišče za izlete v naravo. V bližini mesta se nahajata čudovito jezero Cinci in skrivnostna jama Nandru, ki ju preprosto morate obiskati. Samo mesto pa je najbolj znano po srednjeveškem gradu Corvin. Grad Corvin, znan tudi kot grad Hunyadi, je med največjimi gradovi v Evropi in pogosto velja za najboljši grad v Romuniji. 

Hunedoara je tudi polna zanimivih muzejev, trdnjav in drugih zgodovinskih znamenitosti. Lahko se odpravite na dnevne izlete v okoliške tradicionalne vasi, kot sta vas Hășdat ali vas Ghelari. Ali pa se samo družite v mestu in uživate v njegovi spokojnosti! Tukaj ni preveč turistov in grad Corvin je precej manj obljuden manj kot gradova Bran in Peles, čeprav je verjetno celo bolj impresiven. 

Prejšnji članekVegafest 2024 – kje, kdaj, zakaj?
Naslednji članekJesensko obarvana kolekcija ara Shoes obutve

Uporabljamo Akismet za manjšanje neželenih oglasnih komentarjev (spam). Politika zasebnosti.