Na hribu za italijanskim Sanremom leži očarljiva srednjeveška vasica, danes znana kot vas umetnikov. Zgrajena je na ruševinah vasi, ki je bila davno zapuščena po strašnem potresu leta 1887. Vas, kjer lahko umetnost vdihneš v vsakem vogalu, s kontroverzno zgodovino, se imenuje Bussana Vecchia.
Začetki italijanske vasi Bussana Vecchia
Njeni začetki segajo v rimsko dobo, šele v 12. stoletju pa se je začela razvijati kot vas, naseljena s kmeti in pastirji. Življenje v vasi je ostalo razmeroma mirno do 23. februarja 1887, ko je zelo močan potres prizadel zaledje Sanrema in resno poškodoval vas, do takrat preprosto imenovano Bussana. V nekaj sekundah je potres ubil veliko ljudi in uničil večino zgradb. Preživeli so se po dolgih letih življenja v porušenih hišah preselili nekaj kilometrov nižje v dolino. Tako je bila med letoma 1889 in 1894 zgrajena nova Bussana (imenovana Bussana Nuova), medtem ko je bila stara vas (od takrat imenovana Bussana Vecchia) dokončno opuščena in postala pravo mesto duhov.
Desetletja nenaseljena vas je začela oživljati konec 50. let 20. stoletja, ko se je veliki keramičar Mario Giani, znan pod umetniškim imenom Clizia, odločil, da se bo v vasi naselil z ducat drugimi umetniki, ki jih je pritegnila posebnost mesto . Pripravljen je bil tudi statut, ki je urejal vaško življenje. Bussana Vecchia je postala destinacija slikarjev, kiparjev, rokodelcev, glasbenikov in pesnikov, ne samo iz Italije, ampak z vsega sveta, ki so obnovili in ponovno naredili manj poškodovane stavbe vseljive. V poznih šestdesetih letih prejšnjega stoletja je bila odprta tudi prva delavnica, kjer je bilo mogoče kupiti dela, ki so jih ustvarili umetniki. Sčasoma je skupnost samo še rasla.
Bussana Vecchia
Danes je vasica pravi muzej na prostem in čeprav se je od šestdesetih let prejšnjega stoletja zelo spremenila, ostaja čaroben kraj, ki na vsakem koraku ponuja čustva in očarljive razglede. V Bussana Vecchii se je prijetno izgubiti v ozkih ulicah , hoditi brez natančnega cilja in biti presenečen korak za korakom. V vasi vse leto živi okrog šestdeset ljudi, poleti pa do dvesto.
Stare kamnite hiše, med katerimi so nekatere še ruševine, hišne delavnice in ateljeji, ki prodajajo najrazličnejše obrtniške in umetniške izdelke: slike, kipe, keramiko, bižuterijo, litografije in nešteto drugih rokodelskih izdelkov. Spomladi in v toplih poletnih večerih vas oživi z gledališkimi predstavami, razstavami in živo glasbo.
Simbol mesta Bussana Vecchia je cerkev Sant’Egidio , kjer je bila večina prebivalcev v času potresa, zaradi katerega sta nedotaknjena ostala le prvotni del in zvonik ob strani stavbe. Nikoli obnovljena, še vedno ohranja sledove prvotnega štukature in poslikav.
Drugo impresivno mesto so ruševine gradu, ki so ga v 12. stoletju zgradili grofje Ventimiglia, fevdalni gospodje vasi. Vas ima veliko čudes, ki jih lahko razkriješ med potovanjem v to ikonično italijansko vasico.
Novinar