Letošnji mesec mednarodnih izzivov, ki ga že vrsto let pripravlja resor za mednarodno sodelovanje ŠOU v Ljubljani, je trajal kar pet tednov, ki so bili sestavljeni po temah, ki so bile v posameznem izmed tednov v ospredju: izobraževalni, športni, kulturni
V petih tednih so se lahko slovenski in tuji študentje udeležili okoli 30 najrazličnejših dogodkov: na kratkih tečajih tujih jezikov so se učili tuje jezike, spoznali so Mednarodno pisarno ŠOU v Ljubljani, si ogledali Plečnikovo hišo, obiskali stavbo slovenskega parlamenta, poslušali koncert klasične glasbe v Križankah, se seznanili z Erasmus praksami študija v tujini. Tuji študentje so v okviru MMI predvsem spoznavali Slovenijo na najrazličnejše načine: prek pettedenskega tečaja slovenskega jezika, tečaja tradicionalne slovenske kuhinje, prek slovenskega filmskega večera ter na tradicionalnem slovenskem večeru, kjer so spoznali slovensko kulinariko, glasbo in plese. Obiskali so tudi Dolenjsko in Primorsko ter se odpeljali vse do Beograda. Daniel, študent iz Nemčije: »Navdušile so me lepote Slovenije, predvsem gričevnata dolenjska pokrajina in Piran. Spoznal sem tudi veliko slovenskih jedi, tudi kar nekaj slovenskih besed sem se naučil.« Annike, študentka iz Estonije: »Udeležila sem se predvsem kulturnih dogodkov – navdušil me je Plečnik in razstava Kdo si? v Mestnem muzeju. Lahko se pohvalim, da sem se udeležila tudi tečaja tradicionalne slovenske kuhinje – zdaj vem, kaj so to žganci. Mogoče jih bom pripravila tudi doma, čeprav nisem čisto prepričana, da bodo mojim prijateljem všeč.«
Tudi letos je največ obiskovalcev pritegnila mednarodna večerja (international dinner), na kateri so tuji študentje v Sloveniji predstavili svoje kulinarične dobrote in udeležencem omogočili spoznavanje njihovih kultur na nekoliko drugačen, zelo okusen način. Letos se je predstavilo 16 držav, komisija pa je tudi tokrat izbrala ekipo, ki se je najbolje predstavila. Katarina Košak, ministrica za mednarodno sodelovanje ŠOU v Ljubljani: »Pri ocenjevanju smo upoštevali okus hrane, način, kako je bila hrana postrežena, izgled mize ter splošni vtis. Najbolj so nas prepričali Poljaki, drugi so bili Čehi, tretja pa Litva.« Dogodkov, ki so se zgodili v okviru MMI, so se pridno udeleževali tako tuji kot tudi slovenski študentje. Med njimi je bila tudi študentka Petra z Ekonomske fakultete: »Tri torkove popoldneve sem preživela v Mednarodni pisarni ŠOU v Ljubljani na kratkih jezikovnih tečajih – navdušili sta me portugalščina in španščina, ruščina pa se mi zdi zelo težka, predvsem zaradi cirilice.«
Organizatorji MMI 2011 že kujejo načrte za prihodnost. Katarina Košak, ministrica za mednarodno sodelovanje ŠOU v Ljubljani: »Veseli smo, da so se študentje v tako velikem številu odzvali na naše dogodke. To kaže na to, da je mesec mednarodnih izzivov zelo priljubljen. Potrudili se bomo, da ga bomo izvedli tudi v naslednjem letu.«
Tisti študentje, ki se torej letos meseca mednarodnih izzivov ŠOU v Ljubljani niste udeležili, boste torej imeli prihodnje leto še možnost popravnega izpita. Izkoristite jo!