Velik tehnični napredek človeštva nam je poleg nedvomnih pridobitev naložil tudi težko breme – onesnaževanje okolja.
Pri tem imajo odpadki pomemben delež, zato je ena naših pomembnih nalog pravilno ravnanje z njimi. Velik del odpadnih snovi lahko ponovno izkoristimo in s tem zmanjšamo onesnaženje, če pogledamo na odpadno embalažo kot na surovino.
Eno izmed surovin, ki jo lahko recikliramo predstavlja odpadni papir. Le-tega namakajo in očistijo, nato pa iz njega izdelajo papir slabše kakovosti. A boljše kot reciklirati je skrbeti za okolje in paziti na količino porabljenih surovin. To lahko storimo s pomočjo medijev (TV, radio, časopis, brošure, …) in tako vzgajamo in osveščamo ljudi, zlasti otroke in mladino, da bi predvsem s premišljenimi nakupi vplivali na zmanjševanje količine odpadkov in ne pozabimo, da je za vsako tono papirja potrebno posekati 17 dreves, ki med drugim predstavljajo vir kisika.
Če odpadke že proizvedemo, moramo za njih tudi ustrezno poskrbeti. Tukaj imamo v mislih predvsem ločeno zbiranje odpadkov, saj s tem zmanjšujemo količino odpadkov, ki konča na odlagališču, do 60 %. Zato ločeno zbiramo biološke odpadke, papir, steklo, kovine, plastiko, nevarne odpadke in ostalo.
Ste kdaj pomislili, zakaj je smiselno ločevati odpadke?
– Ker so lahko samo izvorno ločeni odpadki surovina,
– ker je zgolj odlaganje odpadkov na odlagališče zakonsko prepovedano,
– ker z ločevanjem odpadkov varujemo okolje.
Zakaj ločeno zbiranje papirja, stekla in kovin?
– Ker se ohranjajo naravne dobrine,
– ker se zniža količina komunalnih odpadkov in s tem stroški v gospodinjstvu,
– ker se manjša potreba po klasičnih komunalnih deponijah,
– ker se prihrani energija v proizvodnji in pri transport