ŠOS še naprej bije boj za korona dodatke dijakom in študentom

Urad Republike Slovenije za zaščito in reševanje (URSZR) se je odzval na poziv Študentske organizacije Slovenije (ŠOS), da prekliče navedbe iz dopisa št. 1005-15/2022-109 – DGZR z dne 8. 4. 2022 ter izplača dodatek vsem pripadnikom sil za zaščito, reševanje in pomoč ter dijakom in študentom, ki so bili vključeni ali vpoklicani k opravljanju nalog pomoči.

Kakšen je odgovor Urada RS?

Pri URSZR so v svojem odgovoru natančneje predstavili odločitev in navedli, da »do dodatka ni upravičeni prostovoljec, ki ni pripadnik sil za zaščito, reševanje in pomoč oziroma nima statusa dijaka ali študenta. Prav tako dodatka ne dobijo, če so kot dijak ali študent opravljali naloge tehnične ali administrativne pomoči v drugih prostorih, ki nimajo zveze z neposredno celostno oskrbo bolnikov, cepljenjem ali testiranjem, če so kot dijak ali študent zaradi opravljanja nalog ali dela prejeli t. i. covid dodatek in če so bili kot dijak ali študent za svoje delo plačan.«

Odločitev so utemeljili z navedbo, da v »77. členu Zakona o dodatnih ukrepih za preprečevanje širjenja, omilitev, obvladovanje, okrevanje in odpravo posledic COVID-19 (Uradni list RS, št. 206/21, ZDUPŠOP) ni določenega natančnega okvira upravičencev, niti ne meril oz. postopkovne izvedbe zakonske določbe.«

Kaj pravijo na ŠOS?

Predsednica ŠOS Marike Grubar je o odločitvi dejala: »Navedbe Urada RS za zaščito in reševanje ponovno zavračamo. Prav tako zahtevamo izplačilo dodatka za vse dijake in študente. Ob tem izpostavljamo, da so dijaki in študenti pristopili k opravljanju zahtevnega in nevarnega dela s COVID-19 bolniki tudi zaradi obljube po izplačilu dodatka.«

Dodala je: »Na ŠOS vedno zagovarjamo, da morajo biti vsi delavci za pošteno opravljeno delo tudi pošteno plačani. Zato seveda podpiramo izplačilo dodatkov za prostovoljce. Enako pa mora veljati tudi za tiste dijake in študente, ki so delo opravljali preko napotnice ali druge oblike dela.«

Pri ŠOS se strinjajo s tem, da postopkovna izvedba ni opredeljena. A trdijo, da so natančno opredeljeni upravičenci in pravica, do katere so upravičeni. To so seveda dodatki.

Gre res za dvojno izplačilo?

Pri URSZR opozarjajo tudi, da bi pri za delo že plačanih dijakih in študentih z dodatkom lahko prišlo do dvojnega izplačila. To pa bi predstavljalo nepravilno uporabo proračunskih sredstev.

ŠOS pri tem ponovno poudarja, da šele ZDUPŠOP vzpostavlja možnost izplačila dodatka. Samo financiranje izplačila dodatka pa je možno le na podlagi 77. člena ZDUPŠOP. Izpostavili so tudi, da zgornje stališče urada pomeni, da je kakršnokoli izplačevanje covid-19 dodatka dvojno financiranje. To pa pomeni, da bi ga bilo treba revidirati in refundirati.

To bi pomenilo, da bi morali refundirati čisto vse covid-19 dodatke. Tudi tiste, ki so jih prejeli zaposleni v javnem sektorju. Ter tiste v zdravstvu in v zdravstvenih ter socialnih ustanovah, ki so obravnavale covid-19 paciente.

Uporabljamo Akismet za manjšanje neželenih oglasnih komentarjev (spam). Politika zasebnosti.