Zakaj se seli ŠOU?

Na ŠOU so pripravili novinarsko konferenco in pojasnili razloge in načrte za selitev poslovnih prostorov s Kersnikove ulice na Vojkovo cesto.

Pojasnili so tudi razloge za prostorsko združevanje medijev, ki so del družine ŠOU v Ljubljani (Radio Študent, Tribuna in ŠOUvizija) ter načrte za vzpostavitev študentske restavracije in hotela oziroma hostla K4. Kriza naj bi bila vzrok, da se ljubljanska študentska organizacija seli za Bežigrad. Ponudbo v izpraznjenih prostorih bosta, ob že napovedanih programskih spremembah Kluba K4, obogatila še menza in hotel. V imenu prestrukturiranja pa spremembe torej čakajo tudi študentske medije.

 

Prihodki od koncesij padajo!

Kot je pojasnil direktor ŠOU v Ljubljani Andrej Klasinc, se v organizaciji v letošnjem letu srečujejo z drastičnim padcem koncesijskih prihodkov. Ti so se s strani študentskega dela v prvih treh mesecih zmanjšali za več kot 33 odstotkov. „Gospodarske razmere v državi se kažejo tudi v tem, da ima ŠOU za svoje projekte na razpolago vse manj sredstev. Prihodki z naslova koncesij za posredovanje študentskega dela so v prvih treh mesecih padli za več kot 33 %, trend se bo nadaljeval, manj je sponzorskih sredstev in drugih dohodkov, teče že sanacija Zavoda K6/4. Vse to zahteva hitro ukrepanje in prilagoditev obsega dejavnosti organizacije zmožnostim že v sklopu letošnjega proračuna, saj ni pričakovati, da bi se razmere izboljšale pred letom 2015,“ je prepričan Klasinc. „Najprej želimo počistiti pri sebi, racionalizirati delovanje, da bomo lahko učinkoviteje izpolnjevali naloge ŠOU. Leta 2014 bomo imeli na voljo vsaj 20 % nižji proračun, na kar se želimo pripraviti. Delati moramo v interesu naših lastnikov in storitve želimo zagotoviti čim večjemu števili od teh 52.000 študentov. Njim smo odgovorni in za njih moramo organizacijo voditi.“

 

Seli se administracija in …

Na ŠOU so predlagali kar nekaj ukrepov, a najprej bodo po besedah direktorja začeli pri sebi in vso administracijo preselili iz velikih prostorov na Kersnikovi 4 v manjše prostore na Vojkovi 63, kjer zdaj domuje ljubljanska visoka šola za dizajn. V ŠOU v Ljubljani imajo namreč kar nekaj odpovedi najemnih pogodb, med temi tudi s strani omenjene visoke šole. „Želja nam je, da na Kersnikovi 4 oziroma v tem delu mesta naredimo manjši hotelček z 22 sobami, ki bi ga upravljal ŠOU Hostel, ki že zelo dobro upravlja s hostlom Celica in tukaj lahko oplemenitimo naše investicije in osnovna sredstva,“ je povedal. „Želimo, da bi se na naslovu Kersnikova 4 obrnilo čim več študentov. Tudi z imenom Hotel K4 želimo poudariti tradicijo, ki jo ima za študente lokacija, kjer se bodo še bolje povezali segmenti študentske prehrane, primernih nastanitev, kulture (Galerija Kapelica, Kiberpipa se bo selila iz kleti K6 v udobnejše in večje pritlične prostore K4) ter zabave (Klub K4 bo dobil nov vhod iz pritličja),“ je načrte predstavil direktor. Predvidena investicija v Hotel K4 znaša 490.000 evrov, večji gradbeni posegi ne bodo potrebni, financiral se bo iz presežkov Zavoda ŠOU Hostel in amortizacijskih sredstev ŠOU, torej brez kreditov, vložek ŠOU se bo povrnil v štirih letih. Investicija je skladna z nalogami ŠOU, Zavodu ŠOU Hostel v tem primeru ne bo treba investirati v nakup nepremičnine, ŠOU hkrati plemeniti lastniško nepremičnino, po poplačilu investicije pa bo prinašala 50–80.000 evrov letne rente. „Da je usmeritev pravilna, dokazuje že dosedanje delovanje hostla Celica, ki ustvari letno okoli 22.000 nočitev in kup dogodkov, hkrati pa prispeva tudi k promociji mesta Ljubljane in Slovenije.“ Prav tako bi radi vzpostavili študentsko menzo na K6 z zelo dobro in najcenejšo hrano za študente (bon plus 1,50 evra). „Študentska prehrana bo zagotovo področje, ki bo v naslednjih letih zaradi splošnih gospodarskih razmer v državi zahtevalo veliko pozornosti, in temu področju se bo ŠOU intenzivno posvetil.“ Cilj ŠOU v Ljubljani je, da K4 postane močno študentsko stičišče. Opozoril je, da „nikakor ne gredo v komercializacijo“, da bi se ŠOU ukvarjal z gostinstvom in hotelirstvom. S tem se bodo po Klasinčevih navedbah ukvarjali njihovi zavodi.

 

Vsi mediji skupaj

Ob tem po njegovih besedah „razmišljajo“ tudi o prostorski združitvi vseh treh študentskih medijev – časnika Tribuna, Radia Študent in ŠOUvizije. Temu pa nasprotujejo v uredništvu Tribune, kjer so v sporočilu za javnost poudarili, da so bili „sklepi o selitvi sprejeti mimo vednosti ali ob nasprotovanju vpletenih kolektivov“. V selitvi vidijo tudi „škodljivo namero vsebinskega združevanja medijev“. Selitev v Rožno dolino je po mnenju uredništva Tribune tudi „popolnoma nepragmatična“, saj je vsa Tribunina administracija vezana na predsedstvo in računovodstvo ŠOU, ki bi bila po predlagani ureditvi na drugi strani mesta, so dodali. „Vsi naši mediji dobijo letno 350.000 evrov, RŠ okoli 200.000, Tribuna za 10 številk okoli 65.000, ostalo ŠOUvizija. Pogovarjamo se o sinergijah, ne o združevanju uredništev. Trendi doma in v tujini so jasni: uspešni so le tisti mediji, ki delujejo kot splet klasičnih medijev in pokrivajo čim večji spekter občinstva, čemur bomo mi morali dodati tudi splet. Rešitve, kako priti do tega, bomo iskali soglasno in brez divjanja. Selitev medijev na isto lokacijo in njihovo povezovanje je usmeritev, ne pa takojšnja prioriteta – medtem ko moramo administracijo preseliti in urediti študentsko prehrano do konca avgusta, saj lovimo novo šolsko leto,“ je poudaril Klasinc.

 

V študentskem društvu Iskra proti predvideni reorganizaciji ŠOU v Ljubljani

V študentskem društvu Iskra so kritično spregovorili o načrtovani reorganizaciji Študentske organizacije Univerze v Ljubljani, predvsem o gradnji hotela K4 in študentske menze v prostorih na Kersnikovi 4. Za vsem

tem stoji podjetniška logika, ki ni v interesu študentov, so poudarili. Član Iskre Klemen Knez je izpostavil ekonomsko plat načrtovanega investicijskega projekta K4, s katerim jih je na zadnjem študentskem zboru

seznanil direktor ŠOU v Ljubljani Andrej Klasinc. Kot je pojasnil, je predsedstvo ŠOU 22. aprila namreč sprejelo sklep, po katerem se bo uprava ŠOU z zdajšnje lokacije na Kersnikovi 4 preselila na Vojkovo, na Kersnikovi

pa nameravajo vzpostaviti študentsko menzo in manjši hotel. Direktorjev argument za reorganizacijo, da želi s preureditvijo hiše na Kersnikovi 4 v hotel rešiti upad dohodkov iz študentskega dela, po mnenju Kneza ne vzdrži. ŠOU bo namreč skupaj s svojim zavodom Šouhostel po navedbah Kneza investiral 490.000 evrov za prenovo tega hotela. Pri tem v ŠOU, kot je še pojasnil, računajo, da se bo prestiž hostla Celice prelival

tudi v nov hotel in mu tako polnil kapacitete na sicer zasičenem hotelskem trgu v prestolnici.

 

Cenejša hrana?

Po Knezovih besedah ni nobenih zagotovil, da bodo cene hrane res študentske. Kot je spomnil, je bilo dopolnilo njihove poslanske skupine, po katerem cena obroka s subvencijo za študenta v omenjeni menzi ne bi presegala 1,30 evra, namreč na študentskem zboru gladko zavrnjen. Z investicijskim načrtom ŠOU po mnenju Božidarja Kolarja temeljito spreminja “smer študentske barke”, saj mora zato jemati denar dejavnostim in zavodom, ki so bili postavljeni kot servis netržnih študentskih interesov. Ti zavodi in te dejavnosti praznijo prostor za potrebe tujih gostov, so prepričani sogovorniki. Marko Petriček pa je glede na dejstvo, da za projektom ne stoji nobena “ekonomska računica”, ki bi bila v interesu ŠOU v Ljubljani, prepričan, da je lahko edini motiv za nadaljevanje projekta zasebni interes “glavnih akterjev” in da v ŠOU vedno bolj prevladuje podjetniška logika. Ker v tem študentskem društvu ugotavljajo, da to ni pravi namen ŠOU, bodo “skušali obrniti omenjeno logiko v smer, da bo zastopala interese vseh študentov in ne le študentskih funkcionarjev”, so dejali. Tako bodo skušali skupaj s podobno mislečimi organizacijami in posamezniki najti način, kako spremeniti smer delovanja vodstva ŠOU v Ljubljani, da bo začelo delati v študentskem interesu.

 

Uporabljamo Akismet za manjšanje neželenih oglasnih komentarjev (spam). Politika zasebnosti.