Novo leto je naokoli in z njim je prišla tudi nova vrednost študentskih bonov oziroma povišanje vrednosti študentskega obroka. V povprečju se je ta dvignila za kar 0,38 evra, kar je glede na novo obdobje razpisa za ponudnike subvencionirane študentske prehrane nekoliko pričakovano.
Vrednost študentskega obroka povprečno višja za 0,38 evra
Ponudniki morajo v razpisu določiti višino vrednosti obroka, ki mora veljati v obdobju dveh let oziroma bolje rečeno, v teh dveh letih je ne smejo zvišati, lahko jo le znižajo. Z novim dveletnim obdobjem in obdobjem višanja inflacije je bil dvig žal pričakovan.
Povprečni dvig v mestih z največ ponudniki:
- Ljubljana, dvig za 0,42 evra
- Maribor, dvig za 0,37 evra
- Koper, dvig za 0,11 evra
Študentje imajo na voljo 339 različnih lokacij (236 ponudnikov), od katerih jih je največ, kar 181 na voljo v Ljubljani, 52 v Mariboru in 20 v Kopru ter 12 v Celju, ki zaključuje seznam mest z dvomestnim številom ponudnikov.
Subvencija ostaja enaka, vsaj do marca ali izrednega dviga
Pomembno je poudariti, da cen niso dvignili vsi ponudniki. Študent bo doplačal največ 4,98 evra, saj del študentskega obroka (4,02 evra) krije država s subvencijo. Spomnimo, da je najvišja cena subvencioniranega obroka devet evrov.
Po tej ceni v Sloveniji študentske obroke nudi 124 ponudnikov. Seveda je pri tem vredno omeniti, da so to povečini kakovostni obroki.
Subvencija se bo nekoliko zvišala s 1. marcem 2025, ko se bo uskladila z letno inflacijo.
Kljub temu si študentske organizacije prizadevajo za izredni dvig, a so pri tem neuspešne. »Minister je tako napovedal izredni dvig subvencije na 4,50 evra za posamezni obrok, do katerega pa nikoli ni prišlo. Izredni dvig na 5,17 evra pa sami predlagamo tudi v predlogu Zakona za urejanje položaja študentov (ZUPŠ-2),« so pojasnili pri ŠOS.
Urednik portala Student.si