Študentski kredit oziroma posojilo je rezervni plan, ko zmanjka sredstev za plačilo šolnine, potovanje na Tajsko, drago računalniško opremo, nove smučke, trobento, tečaj kitajščine, rabljen avto ali kaj drugega.
Ponudbe se razlikujejo od banke do banke, vsem pa je skupno, da zahtevajo zavarovanje. Kaj to pomeni? Za posojilo moraš jamčiti s svojim stalnim dohodkom. Če nimaš stalnega dohodka (kot večina študentov), ti preostane zavarovanje kredita s porokom. To je stalno zaposlena oseba, običajno starš, ki je kreditno sposoben.
Trenutno v Sloveniji posojila za študente nudi šest bank:
Katere dokumente potrebuješ za sklenitev?
- Osebni dokument kreditojemalca (in poroka),
- davčno številko,
- potrdilo o šolanju,
- odločbo o dodelitvi štipendije/pokojnine,
- upravno izplačilno prepoved,
- potrdilo o plači poroka in
- vlogo za odobritev kredita.
Višina posojila
Študentska posojila znašajo maksimalno 5000 €. Dobe odplačevanja se razlikujejo glede na banko in letnik študija, ki ga obiskuješ, najdaljše pa so 3 leta. Študentje višjih letnikov faksa imajo boljše pogoje za pridobitev posojil.
Kako naj izberem najugodnejši kredit?
Preglej pogoje za pridobitev posojila, ki so dostopni na spletnih straneh. Naredi ožji izbor in banke zaprosi za informativni izračun. Izračune nato le še primerjaš med seboj.
Študentski kredit je praviloma ugodnejši od klasičnega potrošniškega. To pomeni, da so stroški odobritve praviloma nižji ali jih ni, večinoma tudi ni potrebno plačati stroška dodatnega zavarovanja (zaradi poroštva).
Za pomoč se lahko obrneš na Zvezo potrošnikov Slovenije prek spletne strani www.vemvec.si ali jim piši na zps@zps.si.
Tehten premislek
Vsekakor preden vzameš kredit, dobro premisli, ali ga res potrebuješ in za kaj. Če lahko z izdatkom še malo počakaš, se raje odloči za varčevanje. Več o tem najdeš v prispevku Z mini ukrepi do veliko denarja.
Novinar