Vsak študent se v času svojega študija gotovo vsaj enkrat sreča s tutorstvom: ali kot bruc dobi svojega tutorja ali pa se v tej vlogi v višjih letnikih preizkusi kar sam. Tutorji s(m)o torej tisti študentje, ki drugim študentom, predvsem novincem, sistematično in organizirano nudimo pomoč pri študiju ter njihovem akademskem in osebnostnem razvoju.
Da bi z izbranimi vsebinami še izboljšala kvaliteto izvajanja tutorstva na svojih fakultetah, je zato Univerza v Ljubljani izdala svoj lastni Tutorski priročnik. Nastal je v okviru projekta »Karierni centri Univerze v Ljubljani – vaš kompas na karierni poti«.
Komu je priročnik namenjen?
»Tutorska biblija« bo gotovo dobro služila tutorjem, koordinatorjem tutorjev in vsem, ki na tak ali drugačen način delajo s študenti. Priročnik naj bi bil koristen pripomoček pri vzpostavljanju ustreznega odnosa in komunikacije s študenti, pa tudi motivacije študentov za študij in za doseganje zastavljenih ciljev.
Kaj priročnik vsebuje?
Priročnik je sestavljen iz dveh delov. Prvi, teoretični, obravnava posamezne za tutorstvo ključne teme, kot so recimo:
- vzpostavitev odnosa s študentom in priprava na srečanja,
- komunikacija tutor – študent,
- motivacija študentov za doseganje zastavljenih ciljev,
- učinkovita in usmerjena izraba časa,
- pristopi učinkovitega učenja,
- strategije za spopadanje s stresom, neuspehom ali tesnobo.
V drugem delu pa najdeš priloge, delovne liste in vaje, ki jih tutor lahko samostojno uporabi pri svojem delu, recimo akcijski načrt ali zapisnik sestanka s študentom.
Kako do priročnika?
Tutorski priročnik je prosto dostopen kot pdf dokument na spletni strani Univerze v Ljubljani.
Novinar