Ljubljanska univerza podpisala sporazum z ruandsko, ki je edina v 14-milijonski državi

Podpis sporazuma
Foto: on uni-lj

Univerza v Ljubljani je podpisala sporazum o sodelovanju z ruandsko Univerzo, ki jo je zastopal dr. Kayihura Muganga Didas. Kot pri preteklih sporazumih s tujimi univerzami, tudi ta predvideva vzpostavitev intenzivnejšega medsebojnega sodelovanja obeh institucij na pedagoškem in raziskovalnem področju.

Afrika kot celina prihodnosti, pravi rektor UL

»Afrika je zaradi različnih razlogov celina prihodnosti, ki se bo v prihodnjih letih in desetletjih hitro razvijala. Ključno za razvoj podsaharske Afrike bo krepitev njihovih kapacitet na področju visokošolskega izobraževanja in raziskovanja, ki so trenutno zelo omejene,« je ob podpisu izpostavil rektor UL prof. dr. Majdič.

Dejal je, da bi pri tem lahko Evropska unija in evropske univerze odigrale pomembno vlogo s sodelovanjem z afriškimi državami in njihovimi univerzami pri krepitvi njihovih akademskih kapacitet.

»S tem ne bi le pomagali afriškim državam in njihovemu prebivalstvu, temveč bi naslavljali številne globalne izzive kot so migracije, demografske spremembe, naraščajoče razlike med globalnim jugom in severom, pa tudi klimatske spremembe, ki jih nekatere afriške države že zelo močno občutijo. Na Univerzi v Ljubljani že sodelujemo v nekaterih pobudah sodelovanja z afriškimi univerzami, kot so centri odličnosti v okviru univerzitetnih združenj The Guild in Arua (African research universities association) ter v razpravah v Evropski uniji spodbujamo odločevalce k večji podpori tovrstnim aktivnostim.«

Podpis sporazuma je potekal v okviru tridnevnega obiska delegacije Univerze v Ljubljani v Ruandi.

O Univerzi v Ljubljani

Univerza v Ruandi je edina javna univerza v Ruandi, državi z nekaj več kot 14 milijoni prebivalci in le nekoliko večjo površino od Slovenije. Univerza, ki je v sedanji obliki nastala z združitvijo več neodvisnih ruandskih izobraževalnih institucij leta 2013, pokriva vsa znanstvena področja in ima več kampusov v državi. Letno skupno število diplomantov visokošolskega izobraževanja v Ruandi (Univerze v Ruandi in več zasebnih univerz) je primerljivo številu v Sloveniji, kljub temu, da ima Ruanda približno sedemkrat več prebivalk in prebivalcev, kar kaže na nujo po povečanju kapacitet njihovega visokošolskega prostora.

Žiga Kastelic

Urednik portala Student.si

Uporabljamo Akismet za manjšanje neželenih oglasnih komentarjev (spam). Politika zasebnosti.