Pričetek študija pogosto pomeni tudi selitev v študentsko stanovanje. Sedaj je pravi čas, da poskrbiš za ureditev svojega novega stanovanja ali prenovo že obstoječega. Tako se boš oktobra lahko povsem posvetil študiju in užival v urejenem stanovanju. Z nekaj preprostimi koraki lahko svoje študentsko stanovanje spremeniš v funkcionalen in prijeten prostor, ki ustreza tvojemu življenjskemu slogu in hkrati spodbuja produktivnost. Ne glede na to, ali imaš majhno sobo ali večje stanovanje, je pomembno, da notranja ureditev odraža tvoje osebne potrebe in okus. Tukaj je nekaj nasvetov, kako to doseči.
Prilagodi prostor svojim potrebam
Ko urejaš študentsko stanovanje, je ključno, da se
osredotočiš na funkcionalnost. Pomisli na svoje vsakodnevne aktivnosti in prilagodi prostor tako, da ti bo najbolje služil. Na primer, če veliko časa preživiš ob učenju, poskrbi za urejen in udoben delovni prostor s pisalno mizo, ki je dobro osvetljena. Če si ljubitelj knjig, si ustvari kotiček za branje z udobnim naslanjačem in svetilko. Če imaš rad minimalizem, se izogibaj nepotrebnim predmetom in pohištvu ter raje uporabi večnamenske kose, kot so zložljive mize in postelje z vgrajenimi predali.
Ustvari vizualno ločene cone
Tudi v majhnem študentskem stanovanju je mogoče ustvariti občutek različnih funkcionalnih con. Z nekaj premišljenimi rešitvami lahko jasno ločiš delovni prostor od prostora za sprostitev in spanje. Uporabi preproge, ki določajo posamezne dele sobe, ali pa sobne rastline in police kot naravno pregrado med različnimi območji. Tovrstno urejanje prostora ti bo pomagalo bolje organizirati svoje življenje, saj boš lažje ločil čas za študij od časa za sprostitev.
Optimiziraj prostor za shranjevanje
Prostor za shranjevanje je pogosto izziv v majhnih stanovanjih, še posebej za študente, ki pogosto nimajo veliko pohištva. Išči rešitve, ki maksimirajo uporabo prostora. Postelje z vgrajenimi predali, večnamensko pohištvo in stenske police so odlični načini za shranjevanje stvari, ki ne zasedejo preveč prostora. Ne pozabi tudi na uporabo navpičnega prostora – stene so lahko odlične za obešanje košar, kavljev ali organizatorjev. Če nameravaš kupiti novo omaro, naj ta sega čim bolj do stropa. Prostor nad omaro bo sicer najverjetneje ostal neizkoriščen.
Personaliziraj svoj prostor
Tvoje stanovanje bi moralo odražati tvojo osebnost in stil. Okrasitev z osebnimi predmeti, fotografijami, umetninami in spominki ti lahko pomaga ustvariti občutek domačnosti. Vseeno upoštevaj, da drobni predmeti na policah otežijo čiščenje, saj se na njih hitro začne nabirati prah. Po drugi strani stenske slike in plakati ne predstavljajo ovir. Izberi torej svoj kompromis med praktičnim in stilskim. Čeprav so najemnine pogosto začasne, to ne pomeni, da ne moreš narediti prostora zares svojega. Uporabi stenske nalepke, ki se enostavno odstranijo, ali obešalnike za slike, da ne poškoduješ sten, če lastnik ne dovoli vrtanja. Preprosto dodajanje barvnih blazin, pregrinjal ali odej lahko drastično spremeni vzdušje v sobi.
Poskrbi za udobje
Udobje vključuje več kot le mehak kavč ali prijetno posteljo. Gre tudi za to, da imaš dovolj svetlobe za branje, pravilno nastavljeno temperaturo in tišino za koncentracijo. Investiraj v kvalitetno vzmetnico in mehke odeje, ki ti bodo omogočile dober spanec. Če je stanovanje hladno, si priskrbi grelnik ali tople preproge. Če je hrupno in nemirno, razmisli o zavesah za zatemnitev ali ušesnih čepkih za spanje. Vse to so majhni detajli, ki močno vplivajo na tvoje počutje. Veš pa, da je splošno počutje izjemno pomembno za študijski uspeh, odnose z vrstniki, partnerjem in družino ter praktično vsa življenjska področja.
Novinar