Kako pripraviti odličen zagovor diplomske naloge?

young attractive asian female business woman communication with smartphone and laptop white dress cheerful and smile with confience sitting at modern design wooden stand  seat
Foto: whyframestudio iz iStock

Te do zaključka prve stopnje študija čaka le še zagovor diplomske naloge? Če ne veš, kako se ga lotiti, ali pa ti ta že sedaj predstavlja stres, si preberi spodnje nasvete. Zagovor je namreč le priložnost, da predstaviš svoje delo, pokažeš razumevanje teme in odgovoriš na vprašanja komisije. Na zagovor se lahko dobro pripraviš v naprej ter tako uspešno opraviš še zadnji korak na poti do diplome.

Temeljito preuči svojo nalogo

Najprej moraš popolnoma obvladati vsebino svoje diplomske naloge. Preden sploh začneš pripravljati zagovor diplomsko nalogo še enkrat preberi. Obstaja precejšnja verjetnost, da si s pisanjem besedila diplomske naloge končal že pred nekaj tedni ali meseci, in si marsikaj že pozabil. Prepričaj se, da poznaš vse ključne argumente, teorije, metode in rezultate. Poskrbi, da razumeš tudi morebitne šibke točke svoje raziskave, saj jih bo komisija morda izpostavila. Tik pred predstavitvijo (na primer dan pred zagovorom) si še enkrat preglej vsebino celotne diplomske naloge, da ti bo ta zagotovo jasno ostala v spominu.

Pripravi jasno in jedrnato predstavitev

Zagovor običajno vključuje ustno predstavitev tvoje naloge. Predstavitev običajno ni daljša od 15 minut, točne zahteve pa se lahko od fakultete do fakultete nekoliko razlikujejo. Poskrbi, da si z njimi seznanjen. Pripravi PowerPoint ali drugo vizualno predstavitev, ki bo podprla tvoj govor. Poskrbi, da so prosojnice pregledne in ne vsebujejo preveč besedila. Osredotoči se na glavne točke – problem, raziskovalno vprašanje, metode, rezultate in zaključke.

Over the Shoulder Shot with a College Student Studying Business and Finance in a Library. Anonymous Female Learning Online, Getting Ready for Management Exams
Foto: gorodenkoff iz iStock

Samozavesten nastop ni naključje

Vadba je ključ do samozavesti. Večkrat preizkusi svojo predstavitev pred ogledalom, s prijatelji ali družinskimi člani. To ti bo pomagalo izboljšati govor, optimizirati čas in se pripraviti na morebitne napake ali vprašanja. Sedaj lahko še nekoliko prilagodiš PowerPoint, da ti bo ta bolj v podporo. Glede na čas govora boš morda ugotovil, da treba predstavitev nekoliko skrajšati ali pa dodati še kak stavek. Izberi tudi primerna (formalna) oblačila, ki jih boš oblekel na dan zagovora. Vse to lahko pripomore k bolj gotovemu nastopu. Razlika med izkušenim in neizkušenim govorcem ni v tem, da izkušen govorec nima treme – le nauči se jo obvladati! Kako ti to lahko uspe, izveš v video posnetku.

How to deal with presentation stress and anxiety

Pripravi se na vprašanja

Komisija ti bo po predstavitvi zastavila vprašanja. Že v naprej razmisli, katera vprašanja bi ti lahko postavili glede na vsebino tvoje naloge, in se nanje pripravi. Če med zagovorom ne razumeš vprašanja, ne oklevaj in prosi za pojasnilo. Kljub temu, da lahko nekatera vprašanja predvidiš že v naprej in se nanje dobro pripraviš, naj te morebitna nova vprašanja med zagovorom ne vržejo s tira. Vzemi si kak trenutek za razmislek in nato v miru odgovori na vprašanje.

Tokrat si ti »profesor« – naj ti to vlije samozavest

Trema je običajna in niti ni slaba, dokler jo lahko kontroliraš in te pri predstavitvi ne »zablokira«. Pretirano nervoznost lahko zmanjšaš z dobro pripravo in tehnikami sproščanja, kot so globoko dihanje, vizualizacija uspeha in pozitivne afirmacije. Zavedaj se, da si strokovnjak za svojo nalogo – noben drug je ne pozna bolje kot ti. Čeprav imajo člani komisije široko znanje, si se v svoji diplomski nalogi posvetil problemu, ki ga sedaj obvladaš.

Portrait of smiling young businessman standing by podium while giving speech at conference, copy space
Foto: SeventyFour iz iStock

Zagovor je le del ocene

Če te je še vedno strah zagovora, ne pozabi, da ta predstavlja le del ocene diplomskega dela. Poleg kvalitete ustne predstavitve diplomskega dela boš ocenjen predvsem glede na kvaliteto prve oddane verzije diplomskega dela in upoštevanje popravkov mentorja ter članov komisije. Na ustnem zagovoru ga torej ne boš preveč »polomil« tudi, če se ti kdaj zatakne ali pa na kako vprašanje ne odgovoriš popolno.

Prejšnji članekNepričakovano odkritje nove vrste krokodila, ki je raziskovalce pustil odprtih ust
Naslednji članekNagrado za najboljšo pametno uro leta je prejela …

Uporabljamo Akismet za manjšanje neželenih oglasnih komentarjev (spam). Politika zasebnosti.