Je vpis na fakultete ogrožen? Vlada na včerajšnji seji ni dala soglasja k objavi razpisa v novem študijskem letu, čeprav je bila to v preteklih letih zgolj formalnost. Kaj se dogaja z vpisom na fakultete?
Janez Janša naj bi se vzdržal soglasja, saj pravi, da je treba najprej ugotovili, kakšne bodo potrebe na trgu delovne sile. Meni, da je treba nato temu prilagoditi število vpisnih mest na fakultete. Kaj bo to pomenilo za dijake, ki se letos želijo vpisati na fakultete, še ni znano. Dejstvo pa je, da to pomeni poseg v avtonomijo univerze.
Na dogodek so se že odzvali tudi v ŠOS, kjer je predsednik Študentske organizacije Slovenije Klemen Peran dogajanje komentiral tako: »Predsednika vlade, Vlado RS in ministrico za izobraževanje pozivam, naj se ne igrajo s prihodnostjo trenutnih generacij. Za nami je najtežje obdobje v izobraževanju, ki ga je doživela Slovenija. Pred nami pa so izzivi zagotovitve kakovostnega in čim manj stresnega izobraževanja trenutnim in bodočim generacijam dijakov in študentov.«
Prav tako se je strogo odzvalo društvo Alternativna akademija pod vodstvom profesorja dr. Darka Štrajna. V pismu so zapisali, da je »pri tem prišlo do grobega političnega posega v avtonomijo univerze« ter da »vlada sodeluje pri najbolj brutalni in samovoljni demontaži države z aktom posega v delovanje javnega izobraževanja.«
Odzval se je tudi rektor Univerze v Ljubljani dr. Igor Papič, ki je delovanje predsednika vlade strogo obsodil ter na novinarski konferenci dejal: »Tega ne razumem. Če je karkoli narobe v obstoječem sistemu, se lahko pogovarjamo. Rad pa bi izpostavil, da ne gre za nas, za univerze, ampak za celo generacijo dijakinj in dijakov, ki zdaj ne vedo kaj bo z njihovim vpisom. Gre za zapleten rokovnik, ki opredeljuje postopek vpisa, in ne za neke želje univerz. Dijakinje in dijaki so že tako v negotovosti, še vedno se šolajo od doma, njihova matura je ogrožena. Zakaj počnemo to mladim?! Prosim, bodimo razumni!«
Novinar