Tamara Šterk je študentka 3. letnika dvopredmetnega študija slovenistike in zgodovine na Filozofski fakulteti v Ljubljani, sicer pa prihaja z Jesenic. V letošnjem študijskem letu se je soočila z novim izzivom: postala je oddelčna koordinatorka tutorjev. Za nas je spregovorila o svoji novi vlogi in o tutorstvu nasploh, zaupala pa nam je tudi, kaj si misli o svoji fakulteti, študiju in univerzitetnem mestu. Poscrollaj!
Kaj študiraš, zakaj si se odločila za ta študij?
Študiram slovenistiko in zgodovino na Filozofski fakulteti v Ljubljani. Za ta študij sem se odločila, ker sem že v gimnaziji vedela, da si v prihodnosti želim poučevati, slovenščina in zgodovina pa sta bila vedno predmeta, ki sta mi bila najbližje in sta me najbolj zanimala.
Naštej dve dobri in dve slabi stvari glede študija na tem faksu.
Pozitivno je zagotovo to, da ima Filozofska fakulteta kar 21 različnih oddelkov (in seveda še več študijskih smeri) in ponuja možnost dvopredmetnega študija (ki sem ga izbrala tudi sama). Poleg tega imamo zelo pestro izbiro izbirnih predmetov, hkrati pa tudi možnost udeležbe najrazličnejših dogodkov, projektov, ekskurzij ipd. – kar pomeni nešteto možnosti za popestritev študija!
Kot negativno pa bi lahko izpostavila urnik – ta je pogosto zelo razbit, med posameznimi predavanji je lahko več ur pavze, nemalokrat pride tudi do prekrivanja predavanj. Profesorji to nekako poskušajo rešiti s tem, da prisotnosti pri veliko predmetih ne preverjajo oz. se da z njimi dogovoriti za delno prisotnost.
Koliko časa ti vzame učenje za izpite?
To je seveda povsem odvisno od posameznega izpita. Ker nekateri predmeti zahtevajo sprotno delo in branje študijske literature med letom, zanje med samim izpitnim obdobjem ne porabim več kot 2–3 dni.
So pa seveda tudi predmeti, ki te k sprotnemu delu ne prisilijo, kar pa pomeni, da potrebuješ potem nekaj več časa za predelavo celotne snovi – na tiste izpite se ponavadi pripravljam kak teden ali dva.
Ali bi ta študij/fakulteto priporočila drugim?
Seveda, sama sem z izbiro svoje študijske smeri zelo zadovoljna, prav tako s Filozofsko fakulteto nasploh. Kot sem že omenila, meni osebno se zdi res velik plus velika možnost izbire vsebin, med katerimi se lahko odločamo, občutek imam tudi, da se na fakulteti nenehno nekaj dogaja in prepričana sem, da lahko vsak najde nekaj zase.
Kaj pri študiju pogrešaš?
Verjetno kolokvije med letom, kot jih imajo na nekaterih drugih smereh, saj bi nas s tem razbremenili med izpitnim obdobjem, ko imamo nekateri zdaj tudi po 7 ali več izpitov. Žal pa je narava mojega študija taka, da ga večji del sestavljajo predavanja, le v manjši meri pa tudi vaje in seminarji. Posledično je tudi sprotnega ocenjevanja manj, saj so izpiti ob koncu semestra bolj smiselni.
Ali imaš ob študiju čas za službo? S čim se ukvarjaš izven faksa?
Imam, v lanskem študijskem letu sem imela celo dovolj časa, da sem dva dni na teden lahko delala v Ljubljani, sicer pa že vsa leta študija opravljam delo košarkarskega sodnika med vikendi.
Kako si zadovoljna z utripom tvojega študijskega mesta?
Kar se tiče nočnega življenja, bi rekla, da se v Ljubljani vedno nekaj dogaja, mogoče pa bi si želela več dogajanja tudi podnevi. Razen v okviru fakultete se mi ne zdi, da bi se organiziralo veliko dogodkov, sploh takih bolj »študentske« narave. Sicer obstaja tudi možnost, da je večji problem v promociji kot v sami organizaciji, marsikdaj se mi je tudi že zgodilo, da sem za nek dogodek izvedela šele tik pred zdajci, ko je bilo praktično že prepozno za udeležbo.
Zakaj si se odločila, da bi postala tutorka?
Sama sem imela zelo pozitivno izkušnjo s svojo tutorko, ki mi je resnično pomagala pri prehodu na fakultetni način dela, vedno mi je bila na voljo za pomoč, in še do danes sva ohranili stike. Ob tem sem pomislila, da bi tudi sama rada bila tista »starejša kolegica«, na katero se bruci vedno lahko obrnejo, predvsem pa je k temu veliko prispevalo tudi to, da je tutorstvo izvrsten način, da spoznaš ogromno novih ljudi in spleteš čudovite prijateljske vezi.
Kaj vse zajema koordinacija tutorstva na oddelku?
Koordinator je nekakšna vez med tutorji na oddelku in fakultetnim vodstvom tutorstva. Skrbimo torej za pretok informacij, poleg tega pa smo ponavadi poleg pri organizaciji različnih dogodkov in projektov. Na informativnih dnevih smo zadolženi za predstavitev oddelka, skrbeti tudi moramo, da tutorji na oddelku dobro sodelujemo in da smo vsi na tekočem z aktualno problematiko in dogajanjem.
S kakšnimi težavami se spopadaš kot oddelčna koordinatorka tutorjev?
Zame je težava predvsem to, da je to moje prvo leto na mestu koordinatorke, kar pomeni, da se prvič soočam z organizacijo dogodkov v takem obsegu (prijave dogodkov, finančni načrti …). Sicer sem imela kar veliko dela ob začetku leta, ko se je bilo treba pripraviti na uvodni dan, razdeliti seznam brucev, predati vse potrebne informacije tutorjem na oddelku ipd. V tistih prvih dneh tutorji dobimo tudi največ vprašanj s strani brucev. Potem pa se je situacija bistveno umirila, in sedaj se skupaj z oddelčnim društvom že pripravljamo na naš prvi večji dogodek – brucovanje.
Novinar