Greš na izmenjavo? Na voljo novi program Erasmus+

Prejšnji mesec je evropska komisarka za izobraževanje, kulturo, mladino in šport Mariya Gabriel uradno otvorila novi program Erasmus+ za obdobje 2021-2027. Ta bo s proračunom v višini 26 milijard (v prejšnjem obdobju je bilo na voljo 14,7 milijard) omogočil 10 milijonom Evropejcem učno mobilnost in možnost čezmejnega sodelovanja.

Kje so poudarki?

študenti
Več poudarkov bo tudi na socialnem vključevanju študentov.

Novi program naj bi imel še večji poudarek na socialnem vključevanju, močan poudarek pa bo tudi na podpori za prehod v bolj zeleno in digitalno prihodnost, kot jo predvideva Evropski izobraževalni prostor. Program naj bi nudil tudi podporo za krepitev sistemov izobraževanja, usposabljanja in mladine v luči pandemije.

»Erasmus+ je program EU na področju izobraževanja, usposabljanja, mladine in športa za obdobje 2021–2027. Izobraževanje, usposabljanje, mladina in šport so ključna področja, ki državljane podpirajo pri osebnem in poklicnem razvoju. Z visokokakovostnim, vključujočim izobraževanjem in usposabljanjem ter priložnostnim in neformalnim učenjem se mladim in udeležencem vseh starosti zagotovijo kvalifikacije in spretnosti, potrebne za njihovo pomembno sodelovanje v demokratični družbi, medkulturno razumevanje in uspešne prehode na trgu dela,« so zapisali v vodniku za prijavitelje.

Področja sodelovanja

Erasmus+ ponuja priložnosti za mobilnost in sodelovanje na naslednjih področjih:

  • visokošolsko izobraževanje
  • poklicno izobraževanje in usposabljanje
  • šolsko izobraževanje (vključno s predšolsko vzgojo in varstvom)
  • izobraževanje odraslih
  • mladi
  • šport

Ba voljo je že v slovenščino preveden Erasmus + vodnik za prijavitelje 2021, kjer najdeš več informacij.

Posebni cilji programa?

  • spodbujanje učne mobilnosti posameznikov in skupin ter sodelovanja, kakovosti, vključevanja, enakosti, odličnosti, ustvarjalnosti in inovativnosti na ravni organizacij in politik na področju izobraževanja in usposabljanja;
  • spodbujanje mobilnosti za neformalno in priložnostno učenje ter aktivnega udejstvovanja mladih, pa tudi sodelovanja, kakovosti, vključevanja, ustvarjalnosti in inovativnosti na ravni mladinskih organizacij in politik;
  • spodbujanje učne mobilnosti športnega osebja ter sodelovanja, kakovosti, vključevanja, ustvarjalnosti in inovativnosti na ravni športnih organizacij in politik.

Večjezičnost bi mogla postati norma

slovar
Misliš, da znaš dovolj jezikov?

V zapisu so pri Erasmus + programu izpostavili še velik pomen večjezičnosti v večkulturni in čedalje bolj digitalni Evropi: »Evropski državljani morajo imeti boljše znanje, spretnosti in kompetence, potrebne v dinamično spreminjajoči se družbi, ki je vse bolj mobilna, večkulturna in digitalna. Študij, učenje ali delo v drugi državi bi moralo postati standard, znanje dveh jezikov poleg maternega pa bi moralo biti norma. Program je ključni sestavni del, ki podpira cilje evropskega izobraževalnega prostora, akcijskega načrta za digitalno izobraževanje za obdobje 2021–2027, evropske strategije za mlade in delovnega načrta Evropske unije za šport.«

Uporabljamo Akismet za manjšanje neželenih oglasnih komentarjev (spam). Politika zasebnosti.