Bomo vendarle dobili več študentskih sob?

Basic white box dormitory room.
Foto: Mod Quaint iz iStock

Damijan Zrim (Socialni demokrati – SD) je na ministra za visoko šolstvo, znanost in inovacije dr. Igorja Papiča naslovil pisno poslansko vprašanje, v katerem izpostavlja nujnost izgradnje novih javnih študentskih domov. V vprašanju opozarja na naraščajoče težave študentov pri iskanju primernih nastanitev, kar še dodatno poglablja stanovanjsko krizo v Sloveniji.

Zrim se zavzema za dodatnih 2000 do 3000 študentskih postelj

V Sloveniji imamo stanovanjsko krizo, ki negativno vpliva na kakovost številnih ljudi, kar občutijo tudi študenti, ki dodatno še težko pridejo do študentskih sob v študentskih domovih. Zato je Zrim ministra Papiča opozoril na nujnost hitrejše izgradnje novih študentskih domov.

Zrim je poudaril, da se stanovanjska kriza, ki je posledica premalo aktivne državne stanovanjske politike in prevelikega vpliva trga, zadnjih deset let le še zaostruje. Pomanjkanje dostopnih najemniških stanovanj še posebej prizadene študente, ki se morajo v iskanju nastanitve soočiti s konkurenco ostalih najemnikov, kar dodatno zvišuje najemnine v večjih urbanih središčih.

»Velika večina študentov že zdaj ve, da si bodo morali zagotoviti namestitev pri zasebnikih, saj bo tudi letos več prijav, kot je prostih kapacitet,« je izpostavil Zrim.

Zrim meni, da bi z izgradnjo novih javnih študentskih domov ne samo zadovoljili potrebe po subvencioniranem bivanju, temveč bi tudi omilili pritisk na najemniški trg. Zato se zavzema, da bi se vlada in koalicija zavezali, da bo država do leta 2030 zagotovila dodatnih 2000 do 3000 študentskih postelj.

Poslanec je ministra vprašal, kdaj lahko pričakujemo pospešeno izgradnjo študentskih domov v vseh univerzitetnih središčih ter katere so glavne ovire, ki preprečujejo začetek gradnje že v tem mandatu. Poudaril je, da prihajajo številčnejše generacije študentov, kar bo še povečalo potrebe po študentskih posteljah.

Več prošenj kot ležišč

N1 piše, da je za prihajajoče študijsko leto Študentski dom Ljubljana (ŠDL) prejel 8686 prošenj za sprejem na prvo prednostno listo, vendar razpisanih ležišč pa je le 7039. V lanskem študijskem letu so zadnje študente s prednostne liste vselili v začetku avgusta, kar pomeni, da so na sobo čakali deset mesecev. Letos pričakujejo podobno. »Da bi presekali trend celoletnih čakalnih list, bi zavod potreboval tisoč dodatnih ležišč,« so za N1 dejali v ŠDL. Obenem s prvim oktobrom letos svoja vrata dokončno zapira tudi ljubljanski Akademski kolegij, s čimer bo posteljo izgubilo še 207 študentov.

Novogradnja študentskih sob se obeta na Roški cesti, kjer je načrt za novi dom s 380 ležišči že umeščen v prostorski načrt, dom z okoli 160 ležišči pa bi se lahko gradil še na Viču ob Gerbičevi ulici, vendar pred letom 2027 najverjetneje ne bosta zgrajena, piše N1.

Zaradi pomanjkanja ležišč veliko študentov ne pride na vpis v študentski dom, ker si že prej poiščejo sobo pri najemodajalcih, čeprav po relativno visoki ceni. Cena sobe na trgu, ki si jo morajo študenti velikokrat deliti, znaša od 200 evrov pa do vse preko 600 evrov s stroški.

Uporabljamo Akismet za manjšanje neželenih oglasnih komentarjev (spam). Politika zasebnosti.