Študentski domovi v Ljubljani delujejo na več lokacijah, in sicer: Bežigrad z 8 domovi, center Ljubljane s 3 domovi, Mestni log s prav tako 3 domovi, Rožna dolina s 14 domovi, Šiška z 1 domom ter 3 v stanovanjih. Posebej deluje Dom podiplomcev. Skupno imajo 7.459 ležišč. V Rožni dolini deluje v sklopu študentskega naselja tudi restavracija Rožna kuh’na.
Poskrbljeno je tudi za posebne skupine študentov
Poskrbljeno je tudi za študentke in študente, ki so že starši, redno študirajo in imajo otroka. V študentski dom so sprejeti pod enakimi pogoji kot drugi študentje, le da imajo na razpolago več prostora za bivanje. Ti plačajo ceno na stanovanjsko enoto in ne na osebo. Bivajo pa lahko za čas, ko izpolnjujejo pogoje kot ostali študentje. Takih stanovanjskih enot je okrog 36. Na voljo jim je tudi otroško igrišče in vrtec, organizirani pa so v klubu družin.
Posebna pozornost je namenjena tudi nastanitvi različnih kategorij invalidov in po potrebi tudi njihovih spremljevalcev. V domu 5 in nekaterih drugih so posebne sobe za invalide na vozičkih, kjer je poseben standard in oprema. Sprejeti so pod enakimi pogoji kot ostali študentje, le pri vselitvi imajo prednost pri razporeditvi na njihov fond. Lažji invalidi pa so nastanjeni znotraj posameznih domov. Skupno jim je namenjenih 50 stanovanjskih enot. V domovih biva več kot 100 študentov s posebnimi potrebami. Organizirani so v klubu invalidov in tesno sodelujejo z Društvom študentov invalidov Slovenije.
Sobe v domovih na nekaterih lokacijah v poletnih mesecih oddajajo zunanjim uporabnikom, predvsem za razne organizirane skupine, kot so poletne šole, športna tekmovanja in izmenjave.
Pogovarjali smo se s predstavnikom Študentskih domov v Ljubljani, Igorjem Brlekom, ki nam je več povedal o novostih, načrtih za prihodnje in pa problemih, preselitvah in drugih aktualnih zadevah.
Koliko študentov je nameščenih v ŠD v Ljubljani v tem trenutku in v koliko domovih? Koliko jih še čaka na sprejem?
„Na dan 17. 9. 2014 biva v ŠDL 6.631 študentov. Na čakalni listi jih je na današnji dan 2.968, od tega jih je 480 že prejelo napotitev za vselitev v ŠDL.“
Koliko prošenj za sprejem v dom ste prejeli za šolsko leto 2014/15 in kakšna je primerjava z leti poprej, ali to število raste ali pada?
„Za sprejem za študijsko leto je 2014/15 smo prejeli 3.467 vlog, kar je 196 vlog manj kot za študijsko leto 2013/14.“
Kako je s subvencijo za bivanje pri zasebnikih, se povpraševanje glede na leta poprej dviga, ostaja isto ali upada?
„Kar se tiče ponudbe postelj pri zasebnikih, ta ostaja približno enaka, 2.600 postelj, število subvencij pa se vsako leto zmanjšuje, letos jih bo 900, lani 1.000. Za sprejem pri zasebnikih smo za študijsko leto je 2014/15 prejeli 932 vlog, kar je 332 vlog manj kot za študijsko leto 2013/14.“
Kakšne novosti, projekti in prednostne naloge vas čakajo v prihajajočem letu in nasploh v prihodnje?
„Poleg rednega vzdrževanja in prenove domov je trenutno prioriteta prenova interneta. Sedanji sistem sicer dobro deluje, a do sedaj skupni prostori in učilnice niso imeli dostopa do interneta. Sedaj bo dostopen povsod.“
Kako je s tujimi študenti in z gostujočimi profesorji v okviru izmenjav?
„Približno 10 odstotkov naših stanovalcev je študentov na izmenjavi. Največ (400) jih pride preko Univerze v Ljubljani. Gostujoči profesorji so običajno nastanjeni v Domu podiplomcev, kjer imamo kapacitete tudi za te namene.“
S kakšnimi pomanjkljivostmi se srečujete v okviru domov, kaj bi bilo potrebno odpraviti in nadgraditi?
„Prenovo interneta smo že omenili, v zadnjem letu smo temeljito prenovili tudi študentsko restavracijo v Rožni dolini, izvedli energetsko sanacijo domov v Mestnem logu, pripravlja pa se tudi prenova nekaterih domov v Rožni dolini. Trenutno je največ povpraševanja po enoposteljnih sobah in to bo verjetno sčasoma postal osnovni standard bivanja, vendar se to ne bo zgodilo čez noč, sedaj je potreba po prostih ležiščih še vedno večja, kot so kapacitete ŠDL.“
Pa še morda kakšna beseda ali dve o kršenju domskega reda, s kakšnimi kršitvami se ukvarjate, kakšne zaznate in kaj svetujete študentom.
„Kršitve domskega reda so največkrat povezane z zabavami. Študentom, ki jih tako obnašanje sostanovalcev moti, svetujemo, da v primeru neprimernega obnašanja in kršenja domskega reda nemudoma pokličejo na številko 01-242-1000. Na tej številki je dežurna služba, ki pride in umiri razgrajače. Stanovalcem, ki se zabavam ne morejo upreti pa svetujemo, da se najkasneje ob 22h odpravijo iz doma in se gredo zabavat kam drugam, kjer ne bodo moteči za okolico.“
Tihi domovi, je po njih več povpraševanja kot pred leti in koliko kapacitet obsegajo?
„Trenutno imamo v ŠDL štiri tihe domove in sobe na Rimski ulici s skupno kapaciteto 939 ležišč. Čakalne vrste sedaj niso več tako dolge, ker smo v letošnjem letu uvedli še dva dodatna tiha domova.“
Koliko študentov se tekom šolskega leta želi preseliti, morda kakšen podatek ali vsaj okviren odstotek? Če beležite zakaj, morda tudi razlogi za to.
„Za ilustracijo, samo od 1. septembra do danes (17. 9. 2014) smo opravili 136 preselitev (malo manj kot 10 na dan). Vsako leto se preseli kakšnih 10 odstotkov stanovalcev. Najpogostejši razlogi so pari, ki izrazijo željo po skupnem bivanju, sorodniki ali prijatelji, ki želijo bivati skupaj, včasih je razlog tudi nerazumevanje s sostanovalci ali zdravstveni problemi.“
Matej Glažar