Knjige za maturo pri slovenščini 2025: Človek na razpotjih časa

Esej na maturi 2025
Esej na maturi 2025

Vse, kar moraš vedeti o maturi iz slovenščine v letu 2025. Z novim šolskim letom novo generacijo dijakov čaka matura. Kot se je izrazila naša profesorica, je to najbolj pomemben izpit v vašem življenju. Prej ste bili otroci, po opravljeni maturi pa z desno nogo pogumno zakorakate v odraslo življenje. Najsi to drži ali ne, vsi vemo, kako stresno je maturitetno obdobje in kakšno težo nosi. Zato nam ne preostane drugega kot dobra priprava. Začnimo kar zdaj.

Knjige na maturi 2025

Državna izpitna komisija je za letošnji esej pri maturi iz slovenščine določila dve knjigi:

  • Prva – zbirka štirih novel Strah in pogum izpod peresa Edvarda Kocbeka,
  • Druga – In ljubezen tudi Draga Jančarja. 

Deli se povezujeta v krovnem naslovu letošnje teme maturitetnega eseja Človek na razpotjih časa.

Dijaki in ostali kandidati bodo pisali razpravljalni oziroma interpretativni/razlagalni esej na omenjeno temo. Natančnejša naslova esejev in dodatna navodila bodo dobili tik pred začetkom pisanja 6. maja 2025. Pri interpretativnem tipu eseja bo predložen tudi še neobravnavani odlomek enega izmed del.

Za predmaturitetni preizkus so na RIC-u določili delo Drago Jančar – In ljubezen tudi. Predmaturitetnega preizkusa se je priporočeno udeležiti, saj se na njem kandidati seznanijo s tehničnim potekom opravljanja mature.

Reading on holidays. open book on table outdoors against blue sea water background. Book pages fluttering in the wind.
Foto: Anetlanda iz iStock

Edvard Kocbek – Strah in pogum

Kocbekova knjiga Strah in pogum (1951) sodi med najbolj pretresljiva dela slovenske literature 20. stoletja. Zbirka zajema štiri novele – Temna stran meseca, Črna orhideja, Blažena krivda, Ogenj. Avtor v njih tematizira človeški etos, ki je bil tekom druge svetovne vojne izpostavljen skrajno srhljivim preizkušnjam. Preko zgodb Kocbek pokaže na vse sive cone narodnoosvobodilnega boja, zaradi česar je bil ob izdaji preganjan in izobčen iz družbe. Noben spopad ni črno-bel, vsi smo le ljudje, deljenje na »prijazne naše in zlobne druge« je lahko le politično enoumje. Kljub svojim 70 in nekaj letom knjiga ostaja še kako relevantna v današnji geopolitični atmosferi.

Drago Jančar – In ljubezen tudi

In ljubezen tudi nosi naslov, ki se le metafizično sklada s tematiko dela. Tako kot pri Strah in pogum, se zgodba odvija v času druge svetovne vojne v okupiranem Mariboru. Kot opis lahko navedemo komentar enega izmed bralcev: Jasnovidni in pronicljivi opazovalec in opisovalec krhkega in ranljivega človeka v najtežjih osebnih in zgodovinskih preizkušnjah prepričljivo doseže in vznemirljivo opiše večno veljavne moralne in etične globine človekove živalskosti na eni strani ter metafizične višine človekove božanske zmožnosti (samo)odrešitve na drugi strani. Drago Jančar v štirih poglavjih poseže v usode ljudi, ki so žrtve, nasilniki ali pa oboje in umetelno opiše človekovega duha v najtežjih trenutkih.

Stack of books with blurred bookshelf background, reading, learning, education or home office concept
Foto: thomas-bethge iz iStock

Krovni naslov letošnje mature je kar primeren glede na izbiro del in dandanašnje stanje v svetu. Čeprav se obe deli dotikata obdobja med in tik po drugi svetovni vojni, lahko še vedno vidimo dovolj korelacij z današnjim časom. Poleg dveh vojn, ki se dogajata ravnokar in deseterih drugih spopadov, o katerih se medijsko ne poroča toliko, lahko tudi sicer vidimo naraščanje nestrpnosti na vseh straneh. Po drugi strani pa se prebuja želja po pravičnejšem, čistejšem, prijaznejšem, svobodnejšem svetu. Podobno kot ljudje 80 let nazaj, se tudi mi najdevamo na razpotjih časa.

Uporabljamo Akismet za manjšanje neželenih oglasnih komentarjev (spam). Politika zasebnosti.