Voziti se pač moraš, vsi šole nimajo tako blizu, kajne? Možnosti so vedno odprte, saj imaš na voljo navadni skiro, kolo, električni skiro in moped. No, verjetno še nekaj drugih možnosti, ampak tokrat se bomo posvetili mopedu in električnemu skiroju.
Kaj je moped in kako narediti izpit zanj?
Kolo z motorjem je motorno vozilo z dvema ali tremi kolesi, katerega delovna prostornina motorja na prisilni vžig ne presega 50 ccm ali moč motorja na kompresijski vžig ali trajna nazivna moč elektromotorja ne presega 4 kW in pri katerem konstrukcijsko določena hitrost ne presega 45 km/h.
Zanj je potrebna kategorija vozniškega dovoljenja AM, ki ti dovoljuje vožnjo koles z motorjem in lahkih štirikoles. Izpit za kategorijo AM lahko pričneš, ko dopolniš 15 let. Vozniško dovoljenje te kategorije pa vključuje tudi vožnjo vozil kategorije G.
Opraviti boš moral teoretični in praktični del vozniškega izpita.
Za prijavo na teoretični del vozniškega izpita boš potreboval:
- soglasje staršev,
- zdravniško spričevalo,
- osebni dokument,
- evidenčni karton vožnje.
Za prijavo na praktični del vozniškega izpita boš potreboval:
- opravljen teoretični del izpita,
- zdravniško spričevalo,
- osebni dokument,
- evidenčni karton vožnje.
Ali potrebuješ izpit za električni skiro?
E-skiroji so že kar lep čas na naših cestah in potrebovali smo kar nekaj časa, da smo se nanje privadili. Urediti se je morala tudi zakonodaja, kar se je zgodilo z letom 2021. Zakon o pravilih cestnega prometa je uredil predpise za vožnjo z električnim skirojem.
Električni skiro se uvršča med lahka motorna vozila. V to skupino spadajo tudi invalidski vozički in vozila na motorni pogon, katerih konstrukcijsko določena hitrost ne presega 25 km/h, niso širša od 80 cm in zanje ni potrebna evropska homologacija.
Hitra dejstva o vožnji z električnim skirojem
Kje se lahko vozim z električnim skirojem? Zakon jih je izenačil s kolesarji, kar ti že jasno odgovori na vprašanje.
Najvišja dovoljena hitrost električnih skirojev je 25 km/h.
Električni skiro lahko uporabljajo osebe, starejše od 14 let (tudi otroci od 12. leta starosti, če so opravili kolesarski izpit).
Čelada je obvezna do 18. leta starosti, po tem pa je njena uporaba priporočljiva.
Urednik portala Student.si