Sredo, 28. junija 2017, smo z udeleženci projekta Made with Y in širšo javnostjo preživeli v Orehovem gaju (Ljubljana) na Zaključni konferenci prvega cikla projekta Made with Y. Novinarsko konferenco je vodil Andraž Šiler, strokovni direktor Zavoda Ypsilon.
Zavod Ypsilon, izvajalec projekta Made with Y, je predstavil dobre prakse in rezultate po prvem ciklu projekta, ki se je začel septembra 2016, drugi cikel pa bodo v Zavodu Ypsilon začeli izvajati letos jeseni.
Zavod Ypsilon poznan po izjemnem delu z mladimi
Zavod Ypsilon, ki že osmo leto združuje proaktivne mlade od 20. do 30. leta, ima za seboj uspešne zgodbe, izkušnje v mladinskem sektorju pa prenašajo tudi na izvajanje projekta Made with Y. Inovativni načini mladinskega dela, ki jih uporabljajo pri delu z vključenimi brezposelnimi mladimi, so se v preteklosti že pokazali za uspešne pri izvajanju podjetniških izobraževanj programa Y.business, Zavod Ypsilon pa med drugim spodbuja tudi vseživljenjsko učenje in mentorstvo s projektom Mentorski program – Uči se od najboljših, kjer mentorji mladim pomagajo pri razvoju lastnih idej ali pri usmerjanju na karierni poti.
S projektom Made with Y prisluhnili potrebam delodajalcev
Projekt poteka pod okriljem Javnega razpisa za spodbujanje aktivnega državljanstva mladih za večjo zaposlenost 2016–2018, ki ga izvaja Urad RS za mladino. Naložbo sofinancirata Republika Slovenija in Evropska unija iz Evropskega socialnega sklada.
S projektom so v Zavodu Ypsilon naslovili potrebe delodajalcev, saj sta pomembna cilja dvig zaposlenosti med mladimi od 20. do 29. leta ter zagotavljanje trajnostne zaposljivosti. »Psihološki profil, ki ga želijo podjetja so proaktivni, zagnani in za učenje pripravljeni bodoči zaposleni. Kadrovsko prevladujejo marketing, pisanje razpisov, prodaja, elektrotehnika, mehatronika, programiranje,« je nekaj vpogleda v potrebe delodajalcev ponudil Matej Delakorda, moderator in strokovni sodelavec projekta Made with Y, CEED Slovenija. Najbolj so v Zavodu Ypsilon ponosni na razvoj in vpeljavo inovativnih metod, kot so ‘matching’ sistem, ‘coaching’, ‘gamification’ v izobraževalnem procesu ter ‘peer-to-peer’ učenje, kar se kaže tudi v odličnih rezultatih, ki jih projekt Made with Y dosega.
Prvi cikel odlična popotnica za nadaljevanje
V ciljih projekta Made with Y so v Zavodu Ypsilon predvideli, da bodo z izobraževanji in treningi okrepili kompetence vsaj 32 mladih ter jih pripravili na aktivno participacijo v družbi z redno zaposlitvijo ali odprtjem podjetja. S projektom so naslovili mlade iskalce zaposlitve, ki so prijavljeni na Zavodu za zaposlovanje RS, študente in dijake v zadnjih letnikih, ki že aktivno iščejo službo ali mlade, ki so zaradi suficitarnosti poklica težje zaposljivi.
Matej Delakorda je povzel izzive, s katerimi se soočajo mladi iskalci zaposlitve: »Opazili smo veliko preizpraševanja, kaj želijo v življenju. Kadar pa mladi to že vedo, jim manjka karierni načrt, s katerim bi dosegli svoje cilje.«
V projekt Made with Y je trenutno vključenih 146 mladih in približno 50 podjetij, slednja se lahko projektu še vedno pridružijo. »Po prvem ciklu projekta smo izjemno zadovoljni z rezultati: izvedli smo 50 dni ali preko 565 ur aktivnosti za udeležence, zaposlitve pa priskrbeli že 24 mladim,« je na novinarski konferenci povedal Miha Žefran, direktor Zavoda Ypsilon. Poleg odličnih rezultatov jih k nadaljevanju dela spodbuja tudi pozitiven odziv tako predavateljev, ki so vodili treninge, delavnice in izobraževanja, kot tudi brezposelnih mladih in sodelujočih podjetij. V drugem ciklu projekta bodo še nadgradili metode dela, ponosni pa so predvsem na zares dobro pripravljen kurikulum in vrhunsko ekipo predavateljev in moderatorjev.
Inovativne metode Made with Y prinašajo dobre rezultate
Na novinarski konferenci v Orehovem gaju sta uspešno zgodbo delila tudi PeterTrček in Taša Ileršič. Peter je ustanovitelj in direktor podjetja Bitnik, ki se ukvarja s storitvami povezanimi s kripto valutami. Ker je bila Taša njegova prva zaposlena, se je v tistem času tudi sam srečaval s težavami pri iskanju kadrov: »Nisem znal dobro definirati, kaj točno potrebujem, ker je delovno mesto zelo razgibano. Na vključitev v projekt sem zato gledal tudi kot na prihranek časa.« Taša, mlada magistra ekonomije in psihologije, se je projektu pridružila ker jo je zanimalo, kakšne so zahteve delodajalcev. Med izobraževanji in treningi je že imela dobro definirane cilje, zato so jo z metodo matchinga v Zavodu Ypsilon hitro povezali s Petrom: »V kratkem času sem nabrala oprijemljiv in širok nabor znanj, projekt pa omogoča več prenosa znanja v prakso kot drugi programi, kjer je poudarek na teoriji.«
Žiga Vavpotič spodbuja mlade
Po novinarski konferenci bo mlade nagovoril Žiga Vavpotič, predsednik upravnega odbora Outfit7. Žiga Vavpotič, soustanovitelj Zavoda Ypsilon in pobudnik Simbioze, ki je svojo pot v korporativnem svetu začel v kadrovskem oddelku podjetja Outfit7, bo mladim svetoval glede iskanja zaposlitve v velikem podjetju in delil svoje izkušnje z razvojem projektov na področju iskanja talentov.